مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما
جشن هدر

افتتاح انگاریوم (آسمان نما) در مشهد/ جایی که جوانان مخابرات مایی گل کاشتند.

مخابرات ما- دو نفر از بچه های مخابرات ما در تیم حرفه ای ساخت انگاریوم هستند.رصدگر و مهندس نرم افزار.بهمین دلیل برای قدردانی از تلاش این عزیزان, به گزارش مراسم افتتاح ساخته آنان می پردازیم.بدون حضور آنان هرگز مخابرات ما پا نمی گرفت این گزارش حداقل کاری است که توانستم برایشان انجام دهم.

 

مخابرات ما- انگاریوم یا آسمان نما ساختمانی گنبدی شکل است که مثل سالن نمایش فیلم است اما صفحه نمایش آن یک نیم کره است.یک نرم افزار باید بتواند تصاویری که به شکل خاصی ضبط شده به شکلی نمایش دهد که شما بخاطر کروی بودن صفحه نمایش در دیدن دچار مشکل نشوید.

بخاطر همین ویژگی تصاویر نجومی, آسمان و تصاویر کاملا 360 درجه را دورتادور شما در این مکان نشان می دهند.صندلی های این سالن نمایش بطور کامل می خوابد و شما رو به آسمان در داخل صحنه کروی همه چیز را واقعا مشابه آسمان و فضای واقعی می بینید. حتی می تواند شما را در محیطی قرار دهد که هیچگاه توانایی سفر به انجا یا دیدن انها را ندارید.

فقط نرم افزار این سیستم حدود 300 هزار دلار هزینه دارد. جدا از تجهیزاتی که باید برای نمایش و پخش فیلم خریده شود.اما این جوانان نرم افزارش را خودشان نوشته اند و تجهیزات نمایش را نیز با 100 هزار دلار خریده اند که میز آن را در عکس ها مشاهده می کنید. نرم افزار آن خوشبختانه توسط مهندس نرم افزار سایت مخابرات ما نوشته شده است امری که تعجب بسیار آگاهان را بر انگیخته است.در حال حاضر در کشور نقطه دیگری هم هست که عینا دولتمردان ما در حال ساخت افلاکنمای بزرگی هستند ولی برای تهیه تجهیزات و نرم افزار آن از خارج کشور دچار مشکل شده اند یعنی هزینه هایش برایشان توجیه نداشته است. سالهاست آن پروژه متوقف شده است در حالیکه همین جوانان حداقل 5 انگاریوم کوچکتر را برای مدارس و مکان های توریستی و شهرهای نزدیک ساخته اند.

نقشه ها, ساخت ساختمان, طراحی مکانها و … همه توسط یک شرکت دانش بنیانی با نام انگاره فیزیک طراحی و ساخته شده است.دانشگاه فردوسی در مشارکت با این شرکت زمین و فضای کار را در اختیار آنان قرار داده است و امروز این بنا در داخل دانشگاه فردوسی محلی است برای بازدید دانش آموزان, دانشجویان و شخصیت های علمی و خانواده هایی که در مشهد هستند با به ان سفر می کنند.

محمدهادی طباطبائی مدیر این پروژه می گوید حدود یک میلیارد و صد میلیون تومان هزینه ساخت انگاریوم بوده است که تمامی آن با مشارکت بخش خصوصی, افراد مختلف و سهامداران شرکت انگاره فیزیک تامین شده است.

او اشاره می کند که این پروژه سه سال طول کشیده و بخش نرم افزاری آن در آخرین مرحله 8 ماه زمان برده است.

 

بخاطر حضور جوانان مخابرات ما در این پروژه  از روند آن خبر داشتیم. مشکلات اقتصادی و نرخ تورم بالا قطعا بر این پروژه نیز تاثیر گذاشته و پروژه ای که قرار بود با 400 میلیون تومان جمع شود به یک میلیارد و صد میلیون تومان می رسد, و … اینها هیچکدام با داشته تعدادی دانشجو و یا تازه فارغ التحصیل جور در نمی آید.

این اواخر دیگر معاون رئیس جمهور که در سفری به مشهد آمده بود شخصا به دیدنشان آمد و واقعا کمکشان کرد. از اینکه معاون رئیس جمهور اینقدر بی تکلف با جوانان برخورد می کرد برایم بسیار جالب بود.

امروز در مراسم افتتاح, قائم مقام وزارت علوم , رئیس دانشگاه فردوسی, تعدادی از شخصیت های کشوری و استانی, حتی افسران نیروی انتظامی که بدلیل حل مشکلات سربازی این جوانان به آنان کمک کرده بودند حضور داشتند.

جالب بود! برای سردبیرتان دیدن جوانانی که قد کشیده اند, قامت راست کرده اند, پول نقد میلیاردی جذب کرده اند, دانشگاه را مجاب به اجرای پروژه کرده اند, تهیه  نرم افزاری  که 300 هزار دلار می ارزد , در نوع خود بسیار لذتبخش بود.

برای رصد گر و همسرش- که در این شرکت کار می کنند و در حقیقت سهامداران جوان این شرکت هستند – , برای مهندس نرم افزار جوان ما که کار بزرگی کرده است آرزوی بزرگی می کنیم و در انتظار روزهای بهتری برای آنان هستیم.روزهایی که هرگز نیازی نباشد جوانان به خارج از کشور بیندیشند! این جمله آخر, اخیرا مایه نگرانی شدید ما شده است.سراغشان می آیند …

اهمیت رسانه ای موضوع آنقدر زیاد بوده است که امروز صدا و سیما برنامه ای مفصل از آن پخش کرد و رئیس دانشگاه فردوسی بهمراه مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه فردوسی, معاون وزیر علوم و مدیران این وزارتخانه را همراهی می کردند.

در آغاز مراسم وقتی صدای ضربه ای و گرم گوینده جوان مراسم در  سالن انگاریوم پیچید, باور کردم که دیگر این کار به ثمر رسیده است.

اشک هایی که در گوشه چشمم جمع شده بود شاید سختی های دشوار این جوانان را نمایندگی می کرد. هر قدر با صدای گیرای گوینده به پایان مراسم نزدیک می شدم چهره هزاران هزار جوان دیگر در مقابل نگاهم مجسم میشدکه مثل اینان به حمایت نیاز دارند.آنها شاید بقدر اینها پر تلاش, سخت جان و خوش فکر نباشند اما قطعا قادر هستند کارهای بزرگی انجام دهند.چه کسی به اینها کمک خواهد کرد.

با گوینده به پایان مراسم رفتم!نرم و نازک!محکم و سنگین! به فردا   و جوانان دیگر سرزمینم اندیشیدم که همین گوینده جوان و خوش صدای رادیو هم جزئی از آنان است.

11 نظرات
 1. همکارشما می گوید

  سلام من هم بنوبه خودم به رصدگر ومهندس نرم افزار تبریک میگم امیدوارم شاهد موفقیت های روزافزون این دو عزیز وسایر جوانان ایران عزیزمون باشیم فقط اگه براتون مقدور هست بگید زمان بازدید چه موقع ها است که حتما واسه بازدیدبچه ام رو ببرم ممنونم

  1. سردبیر می گوید

   خبر میدن بهتون

   1. همکارشما می گوید

    ممنونم پس لطفا همین جا بزارید که متوجه بشم

    1. سردبیر می گوید

     چشم

 2. مریم می گوید

  سردبیر من که در دانشگاه ها میبینم ایران کلی نخبه داره بعضی ها خارج از کشور چه مقالات و دستاوردهای درخشانی دارن هم تئوری هم ساخت ایشالا خدا حافظشون باشه که افتخار ایران هستن. شکر خدا هم داخلی ها را دیدیم هم اونور آب . سلامت باشن

 3. ناشناس می گوید

  علي بركت الله.
  مبارك است.

 4. رصدگر می گوید

  ممنون سردبیر عزیزم حضور شما همیشه برای همه جوانان مخابرات ما باعث دلگرمی هست. امیدوارم همیشه سلامت باشید.

 5. سوشیانس می گوید

  با سلام
  مانیز برای داشتن چنین جوانانی در مملکت خود افتخار می کنیم و به داشتن چنین دوستانی بر خود می بالیم ، آرزومندم در کلیه مراحل زندگی همچون امروز درخشیده و همواره سرافراز و کامروا باشند . انشالله

 6. niaz می گوید

  سلام رصدگر عزیز .مبارک باشه.

 7. محمود4آزی می گوید

  از طرف خودم همسرم خدمت عزیزانمان صمیمانه تبریک عرض میکنم و بدانند که مایه افتخار هستند. اون قسمت که به خارج نیندیشید رو جدی نگیرن چون تقریبا همه چیز دارد ما را به سمت درب های خروج هل می دهد. به عنوان یک جوان هنوز عاشقانه کشورم را دوست دارم و هر کار از دستم بر آمده تاکنون برایش انجام دادم اما اکنون نوبت کشور است که پاسخ دهد آیا ما را می‌خواهد یا نه!!!!

  1. سردبیر می گوید

   عزیزم سلام
   کشور یک مرز است.یک سرزمین است با یک نام.
   این ما هستیم که سیاستش را می چینیم.
   می خواهم بگویم کشور و سرزمین همیشه دلتنگ جوانانش, پیرانش, مردانش, زنانش است.
   اما سیاست های ما همان است که شما می گویید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: