مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما

دکتر زارعیان : با چرخش چرخ شبکه ارتباطات ثابت، چرخ بقیه صنایع هم می چرخد

مخابرات ما- دکتر زارعیان به عنوان استاد علوم ارتباطات و یکی از قدیمی ترین مدیران مخابراتی در حوزه علم و اجرا تجربه بسیاری دارد. او وقتی حرف می زند انتظار داریم تاریخ مشکلات مخابرات روی دایره بریزد.

در گفتگوی اینستاگرامی نخبگان مخابراتی -در tci_iran- حرفهای زیادی زده شد اما باید حرفهای دکتر زارعیان معاون تجاری و امور امشتریان مخابرات ایران را بیش از یک بار بخوانیم و آن را با ترجمه تجربه های پیشین بازیابی کنیم. در اینجا  بخش هایی از گفته های دکتر زارعیان را می خوانید.

****************

 • عوامل پیش برنده در  صنعت آی-سی-تی در دنیا :
 • وجود نخبگان و  تحصیل کردگانی که کار کنند
 • تولیدگنندگانی که در حوزه سخت افزار و نرم افزار تولید کنند
 • اپراتوری قوی که از این دستاوردهای فنی، علمی و صنعتی استفاده کند

دو تای اول را پرورش دادیم اما  از اپراتوری که بتواند از این تولید  استفاده کند غافل شدیم. متاسفانه در سیاست گزاری چنین فکر می شد که این صنعت خودش می چرخد اما به واقع دیدیم که این صنعت نه تنها نمی چرخد بلکه  بقیه صنایع را هم به  سمت نابودی می کشد.

 • -برخی می گویند ۱۲ سال است که مخابرات در چنین شرایطی است- اما باید بگویم در طی این سالها چند بار اعلام کرده ایم حاضریم تعرفه سال ۸۲ را اجرا کنیم پس باید گفت ۱۹  سال است که مخابرات از همه چیز دور شده است.
 • وقتی ۱۲ یا ۱۹  سال صنعتی را از همه چیز دور می کنید دیگر مفهومی بنام تجاری سازی و اول شدن یا آخر شدن نخواهید داشت و در حقیقت  امیدی به آن ندارید.
 • وقتی به یکی از وزرای پیشین پیشنهاد شد تعرفه مخابرات  را کمی تغییر دهد  گفته بود  مخابرات ایران نباید تعرفه اش اضافه شود بلکه باید به سمت فناوری های نوین و سرویس های ارزش افزوده برود.

اما همه می دانید که سرویس ارزش افزوده پول میخواهد تولید و استفاده از  فناوری نوین و دانش نوین سرمایه میخواهد در حالی که  سالها کسی به این توجه نکرده.

 • ما  سالهای قبل و بخصوص در همین یک سال اخیر  بارها تلاش کردیم جریانهای درآمدی مخابرات را از دیتا و تلفن ثابت  عبور بدهیم اما در هر حوزه  نیاز به دانش و سرمایه و امکانات جدید بود که متاسفانه شرایطش برای ما فراهم نبود.
 • باید بپذیریم که این تعرفه نمی تواند ما را سریع به اهداف مان برساند اما می تواندنقطه شروع خوبی باشد.
 • در بحث تجاری سازی نمی توانیم متفاوت از دنیا عمل کنیم  امروز اساس اقتصاد دنیا بر بستر ارتباطات و فناوری اطلاعات  است باید اینده را  از حوزه تلفن ثابت عبور دهیم.  شما نمی توانید وارد۵G شوید اگر بستر تلفن ثابت شما قوی نباشد، نمی توانید کارهای تازه انجام دهید. بحث متاورس در دنیا زیاد مطرح می شود اپراتورهای همراه و fcp ها مگر میتوانند به اهداف خود برسند اگر این طرف امکانات فراهم نباشد. نباید نگاه ما  به تنهایی به مخابرات باشد اپراتورهای ثابت و همراه و اف سی پی ها همه به شبکه ارتباطات ثابتوابسته هستند لذا باید توسعه یابد.
 • شبکه ارتباطات ثابت زیرساختی است که اگر چرخش چرخید چرخ بقیه صنایع هم می چرخد اگر نچرخید  چرخ بقیه صنایع هم نخواهد چرخید.

 

 

7 نظرات
 1. هیچ بزرگ می گوید

  زارعیان … مگه ایشان بازنشسته نشده بودن، برا چی آوردنش دوباره.. نوبره

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سلام
   بازنشسته شده؟ یا به مرز بازنشستگی رسیده؟
   به هر حال الان معاون تجاری و امور مشتریانه یعنی نبض مالی شرکت دست این معاونت می زنه

 2. هادی می گوید

  سلام حقوق بدین اقای دکتر تا مدارس باز نشده خواهشا

 3. فنی می گوید

  بنظر من بخش سیار باید خصوصی میشد بخش تلفن ثابت ( شامل داکتها و حوضچه ها و کابل و مسیر ارتباطی داخل شهرها و روستاها )دست دولت میماند و از کارانه اپراتورهای سیار خرج توسعه بخش ثابت میشد تا همیشه اپدیت بماند همین الان هم میشه با تخصیص بخشی از تعرفه های اپراتورها به توسعه بخش ثابت و گزارش عملکرد سالانه که این پولها کجا خرج شده ، این کار رو کرد مثلا سالی ۲۰۰۰ میلیارد بودجه برای توسعه در نظر گرفته بشه که بخش ثابت کهنه و فرسوده نباشه

 4. ناشناس می گوید

  آقای زارعیان کی گفته ایثارگرا ۷۰۰۰ نفرن

  مگه تعرفه نرفت بالا
  از ۴ تومن شده ۲۰ تومن دیگه باید چیکار کنن که نکردن
  شما داستانتون چیز دیگه اس ……..
  شما تازه افتادید تو دیگ عسل نمی دونید چیکار کنید
  میگید تا داغه بذارید از کنار ایثارگرا امتیاز بگیریم
  ….
  نه قرارداد داریم نه بیمه
  …..

 5. شرکتی صبور می گوید

  سلام .ببخشید چرا بعد از ۱۹ سال به فکرمخابرات افتادین که چرخهای صنعتش نمی چرخه.پس این همه هیئت مدیره ، دم و دستگاه و مهندس چکار میکردین تاحالا ،که تازه به مغزتون خطور کرده.

 6. فرزند همکار می گوید

  آقای زارعیان هر شخصی که دو ترم در دانشگاه رفته باشه و اقتصاد یا ارتباطات یا رشته های مرتبط خونده باشه هم میتونه جمله های زیباتر از شما بگه و هم هر چند وقت دوباره تکرار کنه
  بابا کو عمل…این مملکت همه اهل حرف هستند و مشکل دیگرانند اما عمل کردن و انجام دادن نیست
  آقای دکتر این دیگران چه اشخاصی هستند
  مریخی اند
  مردم آب برق گاز مسکن بنزین خوراکی از حمل و نقل عمومی کمتر مصرف کنند چون زیرساخت نداریم تو این ۴۳ سال کی باید درست میکرد.
  مردم از اینترنت بی کیفیت زیاد تر استفاده کنند چون نیازمند پول شما هستیم آینده همین چند سال قبل بود که امثال شما مدیران تدبیر نکردید.
  زمانی که ایرانسل و رایتل و….نبود و یه همراه اول بود و اون مبالغ گزاف و زیاد نجومی رو میگرفتید و مردم رو صبح زود آفتاب طلوع نکرده برای ثبت نام و واریز پول به دفاتر با اون صفهای طولانی میکشاندید اون پولها الان کجاست؟کجا هزینه شد؟
  الان هم اگر با این تکنولوژی میتوانستید تلفن همراه و حتی ثابت رو در انحصار خود بگیرید همون سیم کارتی که گه گاهی حتی رایگان دست مردم میدید به میلیون ها تومان جیب مردم را خالی میکردید.
  همه چیز در این مملکت هست مدیر لایق نیست لطفا افکار و ذهن مردم را فریب ندهید.
  الان هم اگر مخابرات یه رمقی داره مدیون مدیران همچون زمان مهندس غرضی و خود شخص وزیر سابق هست.
  اون جنس مدیریت تمام شد و کارخانه مدیر سازی دیگه تولید نکرد و اگه تولید شد تقلبی اومد.
  روزگار مخابرات و خیلی جاهای دیگه شد این.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here