مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

راهکارهای طبیعی برای افزایش هورمون های شادی

مخابرات ما-

بکارگیری بسیاری از روش های ساده در شیوه زندگی مانند پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش در افزایش این دو فاکتور در بدن می تواند موثر باشد:

تغییر در الگوهای غذایی: مسلما غذاهایی که می خوریم در بهبود سلامت جسمی و عملکرد مغز موثر است. در این میان مواد غذایی خاصی برای تولید سروتونین در بدن نقش دارند. مصرف شیر، گوشت بوقلمون، سویا و دیگر مواد غذایی حاوی پروتئین بالا، و همچنین بهره مندی از مکمل هایی تحت عنوان هیدروکسی تریپتوفان با افزایش سطح سروتونین در بدن ارتباط دارند. بنا به گزارشی که در مجله آمریکایی روانپزشکی به چاپ رسیده، زنانی که از یک رژیم غذایی سالم سرشار از سبزیجات، میوه ها و چربی های سالم سود می برند، 50 درصد کمتر از سایرین دچار اضطراب و افسردگی نسبت به زنانی می شوند که غذاهای فراوری شده و چرب مصرف می کنند.

ورزش منظم: ورزش طولانی مدت سطح اندورفین در بدن را افزایش می دهد. به گزارش نیویورک تایمز افزایش سطح اندورفین در بدن با کاهش درد، خستگی و ناراحتی های جسمی همراه است. انجام ورزش های قلبی عروقی، ورزش های تحمل وزن و تمرینات کششی برای 30 تا 45 دقیقه در طول روز تاثیر مثبت در افزایش اندورفین دارد.

بهره مندی از نور خورشید: خورشید نقش حیاتی روی ذهن و بدن دارد و نشان داده شده سنتز ویتامین دی از طریق آن منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن، رشد استخوان ها و جذب موثرتر کلسیم می شود. در عوض عدم دریافت کافی نور خورشید با کمبود ویتامین دی و افسردگی ارتباط مستقیم دارد. علاوه بر این کمبود نور خورشید بخصوص در فصول سرد سال باعث کاهش سروتونین در مغز و میل به ظهور علائم افسردگی، خستگی و بی حالی خواهد شد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید در ساعات اوج آن برای 15 تا 20 دقیقه توصیه می شود.

مصرف غذاهای تند: کپسایسین یک ترکیب شیمیایی است که به فلفل تندی می دهد و به پروتئین ها یا گیرنده های درد موجود در سلولهای عصبی اندام های مخاطی بینی یا دهان می پیوندد. تکانه های عصبی حاصله که از عصب سه قلو در مغز می گذرند حس درد و سوزش را القا می کنند. این گیرنده ها به تندی واکنش نشان می دهند. بنابراین وقتی غذای بسیار تندی خورده می شود واکنش شدیدی از جانب آنها صورت می گیرد. این واکنش بدن که همان آزاد شدن اندورفین است (مخدری طبیعی که احساس سرخوشی ایجاد می کند) درد را خنثی می کند و این موضوع علت محبوبیت غذاهای تند را توضیح می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. بهلول دانا می گوید

  چند راهکار کاملا طبیعی !! دیگر و بدون آلوده کردن محیط زیست برای افزایش هورمون های شادی

  ۱.
  غلغلک یا قلقلک عملی است که با تحریک سطح بدن فردی موجب به خنده در آمدن آن فرد می‌شود. بیشترین نقاطی که در بدن باعث ایجاد غلغلک در انسان می‌شوند کف پا، زیر بغل و شکم و همچنین پهلوهاو سینه ها هستند که علت این امر حساس بودن پوست در این نقاط می‌باشد. واکنش مغز نسبت به این عمل مانند احساس خارش بوده و با انجام این عمل فشارخون بالا رفته و نبض تند می‌شود و فعالیت مغز افزایش می‌یابد. همچنین غلغلک باعث ایجاد حس ترس و اضطراب در انسان نیز می‌شود.
  ۲.
  اگر به جای این‌که فقط به مغزمان اجازه دهیم وقتی به خط پایان رسیدیم جشن بگیرد، اهداف را به بخش‌های کوچک‌تر بشکنیم و تقسیم کنیم، می‌توانیم زنجیره‌ای از خط‌های پایان کوچک بسازیم که سبب ترشح دوپامین می‌شود. و واقعا ضروری است هر بار که به یک هدف کوچک دست پیدا می‌کنید به رستوران مورد علاقه‌تان بروید و جشن بگیرید.

  برای این‌که با خماری دوپامین تنها نمانید، قبل از دست یافتن به هدف فعلی‌تان اهداف جدید خلق کنید. این به شما اطمینان می‌دهد ترشح دوپامین تداوم خواهدیافت. به عنوان یک کارفرما یا رهبر از دستاوردهای تیم‌تان قدردانی کنید، مثلا به آنها یک ایمیل ارسال کنید یا پاداش بدهید. این باعث می‌شود دوپامین در آنها افزایش بیابد و در آینده انگیزه و بهره‌وری را بالا می‌برد.
  ۳.
  اکسی توسین سبب ایجاد صمیمیت و اعتماد می‌شود و روابط سالم را می‌سازد. این هورمون در طول رسیدن به ارگاسم در مردان و زنان، و هنگام زایمان و شیر دادن به نوزاد در مادر ترشح می‌شود. حیوان‌ها وقتی ترشح اکسی توسین در بدن‌شان متوقف می‌شود فرزندان خود را طرد می‌کنند. اکسی توسین وفاداری را افزایش می‌دهد؛ آن دسته از مردانی که فقط با یک خانم رابطه داشتند، وقتی اکسی توسین دریافت می‌کردند، در مقایسه با مردانی که اکسی توسین دریافت نکرده‌بودند، هنگام تعامل با زنان مجرد فاصله‌ی خیلی بیش‌تری را حفظ می‌کردند. پرورش اکسی توسین برای ایجاد پیوندهای قوی و بهبود تعاملات اجتماعی ضروری است.

  روشی ساده برای حفظ جریان اکسی توسین، که اغلب به آن هورمون آغوش نیز گفته می‌شود، در آغوش گرفتن یک فرد دیگر است. دکتر پل زاک توضیح می‌دهد نوازش فرد دیگر نه‌تنها اکسی توسین را افزایش می‌دهد، بلکه استرس قلبی عروقی را نیز کاهش می‌دهد و دستگاه ایمنی را تقویت می‌کند. دکتر زاک توصیه می‌کند هر روز به جای این‌که فقط دست بدهید، ۸ بار یک‌دیگر را در آغوش بگیرید.

  وقتی یک فرد هدیه دریافت می‌کند میزان اکسی توسین در او افزایش می‌یابد. شما می‌توانید با یک هدیه‌ی ساده‌ی تولد یا سالگرد ازدواج روابط کاری یا شخصی را تقویت کنید.
  ۴.
  اندورفین در واکنش به درد و استرس ترشح می‌شود و به تسکین اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. موجی از “جان تازه” و “سرخوشی” که هنگام دویدن تند و پس از آن در دونده ایجاد می‌شود حاصل اندورفین است. این هورمون درست مانند مورفین، به عنوان داروی مسکن و آرام‌بخش عمل می‌کند و درک ما را نسبت به درد از بین می‌برد.

  علاوه بر ورزش مرتب، خندیدن یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تحریک ترشح اندورفین است. حتی پیش‌بینی و انتظار خنده، مثلا شرکت در یک برنامه‌ی کمدی، میزان اندورفین را افزایش می‌دهد. در طول روز حس شوخ‌طبعی‌تان را به کار بیندازید، آن پیام خنده‌دار را به دیگران ارسال کنید، و بهانه‌های مختلفی برای خندیدن پیدا کنید. این‌ها روش‌های فوق‌العاده‌ای هستند که از پزشک دوری کنید.

  رایحه‌درمان (آروماتراپی): بوی وانیل و اسطوخودوس با تولید اندورفین در ارتباط است. پژوهش‌ها حاکی از آن است که شکلات تلخ و خوراکی‌های تند می‌تواند باعث ترشح اندورفین در مغز شود. برای افزایش سریع اندورفین، کمی عصاره‌ی معطر و کمی شکلات تلخ در کشوی میزتان داشته‌باشید.

  در این مقاله با راه های ساده اما کارآمد افزایش هورمون های شادی شامل دوپامین سروتونین اکسی توسین و اندورفین آشنا شدیم. امیدواریم این مقاله برای شما سودمند بوده باشد و مطالعه آن را به عزیزان تان توصیه کنید.
  ۵.
  خوردن میوه و سبزیجات تازه
  ۶.
  کارها و بازیهایی که به آن علاقه دارید را انجام دهید
  ۷.
  با دید مثبت !! و بدور از حقایق و عوام فریبی که انجام میشود و فقط با فکر اینکه من جنبه مثبت قضیه را میگم ، با مدیرعامل محترم شرکت مخابرات !!!😁 و عینک دودی😀😁 به پیاده روی خانوادگی بروید😀😀😀
  ۸.
  نیمه پر لیوان را اول نگاه کنید😁 و سپس بنوشید😁😁
  ۹.
  به سخنان مدیران ارشد که فریب و ریاکاری است گوش کرده و از آن گوش بدر کنید😀😀😀
  ۱۰.
  با تشخیص این ریاکاریهای مدیران ارشد مخابرات و لذت از قوه ادراک خودتان ، از اینکه فریب این سخنان و نفسه ها را نخورده و میخورد ، شاد باشید و به آنان بخندید😀😀😀😀
  ۱۱.
  زندگی یکبار بیشتر نیست و کوتاه است ، ارزش غم بیش از حد خوردن را ندارد ، شاد باشید
  ۱۲.
  بخند تا دنیا به رویت بخندد

  با تشکر از همکار خوب و زحمتکش و امید ساز سرکار خانم مالکی گرامی

 2. میرزا قلمدون می گوید

  مصرف شیر! ( اگر توان خرید داشتید!) و مصرف گوشت! ( اگر توان خرید داشتید!) برای سلامتی مفید است
  ورزش ! ( اگر تغذیه مناسب داشتید و بدنتان کشش داشت !) سلامتتان میکند
  نور خورشید !! هوای پاک !! آسودگی خیال!! گوشت بوقلمون!! پیاده روی خانوادگی !!!😀

  ای آقا !

  خانه از پای بست ویران است ، خواجه در فکر نقش ایوان است!

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   حالا اگر چند نفر درست زندگی میکنن باید شما اینجوری توی پرش بزنین؟
   حالا اگر یه نویسنده ای در گوشه ای کوچک از سایت با روح و روان مردم کار داره باید بذاری توی کارش؟
   چرا قلمدونت اینقده بد رنگه؟! نا امیده؟ کوره!؟

   1. میرزا قلمدون می گوید

    سلام عزیز
    میدان که تحت فشارید ، خدا کمکتان کند

    ما هم داغانیم ، اما ناامید نه ، تا خدای قادر مهربان و حی توانا است که همیشه است ، ناامیدی معنا ندارد ، برای همین است که برخلاف بعضی دوستان که قلم را بر دیوار ! آویخته اند و در مرکب را بسته اند ، هنوز می نویسیم و از خدا یاری و عدالت می طلبیم
    بدرنگ نوشته و قلم از من نیست که از ظالمان است که رنگ سیاهی و تباهی به هر چه دستشان میرسد میزنند
    کاش چرخ دنیا بر روی عدالت و صفا میگشت و همه می توانستند آسوده از نتیجه تلاش و کار خود بهره مند و در آسایش باشند ، آنوقت رنگ قلم زیبا و نوشته ها شاد و خوشحال کننده میشدند ، پس تقصیر قلم نیست
    کور که اصلا نگو !
    این بینایی قلم و صاحب قلم و دبیر و سردبیر است که زشتی را تشخیص داده و تا انتهای پستیها را میبیند و اینچنین دچار عدم آرامش و بیماری و درد و افسردگی میشود
    درد خود و درد انسانهای دیگر
    پس سردبیر مهربان
    جمله آخرتان را تصحیح فرمائید که قلم من و سردبیر و خود من و سردبیر بی گناه است و بی گناهیم!
    سخن من اصلا با نویسنده محترم نبود و با روزگار کج مدار و ناراستان یقه سفید بود
    و من مخلص همکار گرامی و زحمتکش و خوش سلیقه سایت سرکار خانم مالکی هستم ، ارزش کار ایشان بالاست و در این سیاهیهای روزگار ، رنگ زندگی می پاشد بر در دیوار

    توفیق و شادی برای ایشان و جنابعالی از خدا خواستارم

    1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

     سلامت باشید
     برخی ظرایف هست که ممکنه از نظر ما خیلی مهم نباشه ولی باید بدانید نویسنده ها آدم های ظریفی هستن
     و من به زحمت این تیم های پرکار و کم ادعا رو دور هم جمع کردم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: