مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

ابلاغ اصلاحیه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در دولت.

مخابرات ما – اصل و متن کامل قانون را در این تصویر ببینید:

بر اساس این قانون تمامی موسساتی که به نحوی از بودجه دولتی استفاده می کنند حداکثر ظرف 60 روز باید بازنشستگان را مرخص و با آنان تصویه حساب کنند.

در این قانون مشاغل مستثنا دقیقا ذکر شده است.

در سوالی جداگانه, حتی شهرداری ها نیز در شمول این قانون قرار گرفته اند.

بررسی های ما نشان می دهد تا این لحظه این قانون شامل مخابرات نبوده است چرا که از بودجه دولتی به هیچ شکلی استفاده نمی کند.

در کادر زیر متن تایپی قانون منع بکارگیری بازنشستگان را منتشر می کنیم.

ماده واحده- از تاریخ ابلاغ این قانون، به‌کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقرراتمربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه‌‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ و کلیه دستگاه‌هایی که به نحوی از انحاء از بودجهعمومی کل کشور استفاده می‌کنند، ممنوع می‌باشد.

تبصره ۱- (مصوب ۱۳۹۷/۶/۶ مجلس شورای اسلامی)- به‌کارگیری بازنشستگان، در سمت‌های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ مجاز است. هم‌چنین به‌کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا مجاز است.

به‌کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر دوره مدیریتی صرفاً در وزارتخانه مذکور مجاز می‌باشد.

جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای ۳ سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی می‌باشند.

تبصره ۲- دستگاه‌های موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک سوم ساعات اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آنها حداکثر معادل یک سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود.

تبصره ۳- دستگاه‌های مشمول مکلفند ظرف مدت شصت روز از تاریخ ابلاغ این قانون، آن دسته از افرادی را که برخلاف مفاد این قانون به کار گرفته شده‌اند، از خدمت منتزع(جدا شده) و با آنان تسویه‌حساب کنند. افراد مذکور نیز باید ظرف مهلت قانونی مقرر، سِمَت و پُست خود را ترک کنند. پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

تبصره ۴- کارکنان و اعضای هیئت‌مدیره مناطق آزاد تجاری-صنعتی نیز مشمول این قانون می‌باشند.

تبصره ۵- از تاریخ ابلاغ این قانون، ماده ۴۱ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۴/۸/۱۵، ماده ۹۱ قانون استخدام کشوری مصوب ۱۳۴۵/۳/۳۱، ماده ۹۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸۶/۷/۸ و بند ب ماده ۶۵ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ نسخ می‌شود.

 

 

ممکن است دوست داشته باشید
6 نظرات
 1. سعید می گوید

  ماده 5 -دستگاه اجرائی : کلیه وزارتخانهها، مؤسسات دولتی ، مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی ،
  شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل
  شرکت ملی نفت ایران ، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،بانک مرکزی، بانکها و بیمههای
  دولتی، دستگاه اجرائی نامیده میشوند. مخابرات جزو “مؤسسات یا نهادهای عمومی غیردولتی” محسوب میشه پس این قانون شامل مخابرات هم میشه

 2. ناشناس می گوید

  با سلام
  خدا رو شکر که گشایشی در سیستم مسن مخابرات هم گشوده میشه.
  جوانان آماده برای خدمت بهتر باشیم با دلخوشی روز افزون.
  مخصوصاً تبدیل وضعیت از قراردادی به دائم.

 3. م.م از همدان می گوید

  با سلام
  اگر شرکت معظم مخابرات از این قانون استثنا شده باشه به زودی شاهد کوچ کلیه مدیران مشمول این قانون به شرکت مخابرات خواهیم بود….
  پس مخابرات یک سنگر امن برای دور زدن این قانون میشه اما…
  در گفتگوی ویژه ی خبری مورخ 1397/06/25 شبکه دوم سیما ساعت 22:30 که با حضور دوتن از نمایندگان محترم مجلس اجرا شد دقیقاً یادم هست که فرمودند این قانون هم شامل بخش خصوصی و هم شامل بخش دولتی و هم حتی شامل خصولتی ها میشه و چون کلمه ی منع آمده است گریز از این قانون جرم حساب میشه حتی میشه شاکی خصوصی هم پاش به بازنشستگی بعضی ها باز بشه….
  اگر کسی بدونه که شخصی بازنشسته هست و الان در حال کار هست با مراجعه به سازمان بازرسی کل کشور و یا نمایندگی هاش توی کل ایران اعلام جرم میکنه و سازمان بازرسی اول جلوی حقوق کسی که ازش شکایت شده رو میگیره و بعد روانه ی قوه ی محترم قضائیه میشه؛ حتی کسی که از امور اداری این قانون رو به افراد مشمول تفهیم نکرده باشه هم مجرم حساب میشه و یا هرکسی هر ارگانی هر تبانی که باعثش شده مجرم سر کار بمونه !!! قانون به قدری صریح هست که یکی از دستاوردهای ارزشمند نمایندگان جوان فهمیده ی مجلس مثل سرکار خانم سعیدی مبارکه نماینده ی محترم مبارکه ی اصفهان هست که قطعاً و مطمئناً شامل مخابرات هم میشه و نیازی به تفسیر قانون و یا گرفتن استفساریه از مجلس محترم شورای اسلامی هم نیست. مشمولین در قانون به صراحت مشخص هستن….
  “قانون منع به کار گیری بازنشستگان”.کلمه ی منع و بازنشسته رو فراموش نکنید.این قانون تصویب شده تا مجالی برای جوانان محترم ایران زمین باشه.به امید ایرانی زیبا و آباد و پر تلاش.—-م.م— همدان.

  1. سردبیر می گوید

   من هم ذهنیت شما را داشتم.
   بهمین دلیل رفتم دنبال اصل قانونش.
   اینکه چی گفته میشه مهم نیست آنکه مکتوب و مصوب شده مهمه.
   اینکه میگین اصلش “منع بکارگیری بازنشستگان” بدون توجه به جملات بعدی ,باید اجرا بشه , درست مثل اینه که بگیم “تنبیه شدن کارکنان” پس باید همه رو تنبیه کنیم و به بعدش هم کاری نداشته باشیم که نوشته : کسانی که سوء استفاده میکنن
   اینا نظر شخصی من نیستش ها!
   نظر شخصی من چیز دیگری است. با این کارها مگر جوانان جذب میشن؟ با این کارها مگر جوانان مدیر میشن؟
   بروند قوانین جذب بنویسن.تا دولت مجبور بشه بازای بازنشستگان نفر جذب کنه

  2. حمید می گوید

   سلام احتراما خوب گفتی. الان چندین بازنشسته شده سرکار برگشته وبعنوان کارگرپیملنکاردرمتزل غیرحضوری کارمیکته ود حقوق میدن حرام نیست. حزف واعتراض کردم دوسال با۲۹سال سابقه تهدیداتلق سیستم شغل مراگرقتن. لیست هست مستمری میگرن وهم حقوق کارگرپیمانکاری و راننده فلان مسئول خواهرش را(ورده مسئولی برای خوش خدمتی ودا ن امتیاز آموزشی ۳دختروخواهرش. دوست زدن برای مسئولین آیاجرم نیست ولی ایثارگران خانواده شهدا وحانبازان بیکاردارن نذاشتن دخت ش بیاداداره. تهدیدش کردن که بگی نابود میکنیم به بازرسی حراست نوشتیم ازخوذشونه گفتن وب کن به توچه. بایدبه ریسی نوشت. چندنفر تصمیم گرفتن ناعدالتی در مخابرات جمع بشه طمعکار آن جوانان پیرشدن نشسته خانه ولی فامییلان مدیران نه تنها یکی نیاوردن ۵نفر.دوسمت دارن. پاداش وام اضافه کاری تواین کرونا کی واستاده می‌نویسن برای دختروپس وفامیل. خواهرزن. زورداره راننده مسئول شده پشت نیزنشین خواهرش رااورده. خدماتی خ. اهر. باجناق قیامایست. تااعتزاض کنی میگن مشکل دار. موجی ولی خدارومیکته. باهم رسواکنیم میگیم میارین ماهم بیاریم آیا حرف زوره ۲۸سال حقمون است ولی بازنشسته هازورداره بامدیرارفت وآمددارن دختران. دوست میارن ولی خانواده شهدا بدون سواستفاده حق ندارد بیاوزدچون دهان بازکرد.

 4. ناشناس می گوید

  با سلام
  مطمئنا تصویب این دستورالعمل و قانون با بررسی های همه جانبه و اصلاحات مستمر در بدنه طراحان طرح ، تا مصوبان آن انجام گرفته و مطمئنا تمام مزایا یا معایب آن قبلا ارزش گذاری گردیده است ، آنچه مسلم هستش ، اینه که کارشناسان و نسخه نویسان دردها و بیماریهای اداری و سازمانی کشور به این نتیجه رسیده اند که برای پویایی و برون رفت از دایره دور باطل اداری و معضلات موجود در سازمانها حتما تمامی ادارات و سازمانها باید این راه ابلاغی را بپیمایند ، پس چه بهتر که شرکت مخابرات نیز جهت اصلاح چرخه نیروی انسانی و مشکلات مدیریتی خود در این ره گام گذاشته و این تحقیات مجانی انجام شده را فرصت انگاشته و جهت حل معضلات مدیریتی خود و حل مشکل رودربایستی و یا فشارهای خارجی جهت جابجایی تعدادی از مدیران ، این قانون را حداقل برای مدیران اجرایی تر و مناطق انجام دهد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: