مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

دستمزد کارگران چهارشنبه نهایی می‎شود

[box] مخابرات ما – با توجه به اینکه میزان افزایش سایر سطوح مزدی در پرونده دستمزد ۹۷ تعیین نشده است، قرار است چهارشنبه جلسه ای در وزارت کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار شود تا میزان افزایش سایر سطوح مزدی تعیین و بخشنامه تصویب ۹۷ تصویب و ابلاغ شود.[/box]

مخابرات ما (محمد – تسنیم) – روزهای پایانی سال ۹۶ بود که  با توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی در جلسات متعدد شورای عالی کار به ریاست وزیر کار، دستمزد «حداقل بگیران» برای سال ۹۷ به میزان ۲۰ درصد افزایش یافت. با این توافق شرکای اجتماعی، دستمزد کارگران و شاغلانی که پایه حقوق آنها در سال ۹۶ معادل ۹۲۹۹۳۱ تومان بود با افزایش حدود ۱۸۶ هزار تومانی به حدود یک میلیون و ۱۱۵هزار تومان رسید.

دقیقاً بعد از برگزاری جلسه شورای عالی کار در اسفند ماه ۹۶، علی ربیعی، وزیرتعاون،کار ورفاه اجتماعی اعلام کرد که بخشنامه دستمزد در نیمه دوم فروردین ماه ابلاغ می شود. معاون روابط کار وزیر کار  نیز با اشاره به تعیین تکلیف دستمزد «سایر سطوح مزدی» و بسته‌ شدن پرونده دستمزد ۹۷ کارگران حداکثر تا پایان فروردین، از ابلاغ بخشنامه مزد پیش از ۳۱ فروردین خبر داد.

در همین راستا قرار است جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی در روز ۴شنبه ۲۲ فررودین ماه برگزار شود تا میزان افزایش سایرسطوح مزدی تعیین و پرونده مزدی ۹۷ بسته شود. البته شنیده ها حاکی از این است که قرار است در روز ۴شنبه دو جلسه جداگانه دولت با شرکای اجتماعی یعنی نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شود تا نظرات دو گروه برای تعیین حداقل مزد به هم نزدیک شود.

با توجه به اینکه میزان افزایش سایر سطوح در پرونده دستمزد ۹۷ تعیین نشده است، قرار است ۴ شنبه جلسه ای در وزارت کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار شود تا میزان افزایش سایر سطوح مزدی تعیین و بخشنامه تصویب ۹۷ تصویب و ابلاغ شود.

در آخرین جلسه برگزاری پیرامون دستمزد کارفرمایان  پیشنهاد افزایش ۸٫۳ درصدی به علاوه روزانه ثابت ۳۳۳۳۵ ریال را برای سایر سطوح مزدی که حداقل بگیر نیستند، را مطرح کرده‌اند، اما کارگران در همان  جلسات مزدی آخرین پیشنهاد خود را افزایش ۱۲ درصدی به علاوه روزانه ۲۴۱۸۸ ریال را پیشنهاد کردند.

با یک محاسبه سرانگشتی مشخص می شود که اختلاف بین کارگران و کارفرمایان در دریافتی دستمزد کارگران سایرسطوح مزدی تفاوت چندانی ندارد. ولی با توجه به روند رو به رشد نرخ دلار و عقب ماندگی مزدی کارگران   به نظر می‌رسد  دستمزد کارگران برای سایر سطوح (بیش از ۹۳۰ هزار تومان) در همان محدوده ۱۲ درصد به تصویب برسد.

***

  1. ندا می گوید

    خیلی کمه خیلی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.