مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

مدیر عامل گرامی! همکاران عزیز! حالا دیگر زمان اقدامات اساسی است!

[box]مخابرات ما – انجام اموری برای بهبود رابطه مدیر عامل با کارکنان ضروری بود.اما حالا زمان انجام کارهای ضروری است.[/box]

 

مخابرات ما- آنقدر وضع ما در مخابرات آشفته بود که برای رسیدن به یک نقطه شروع و اعتماد به هم (بین کارکنان و مدیر عامل) باید یک سری اقدامات انجام می شد.

باید مدیر عامل مخابرات حرفهایش را می زد تا مکنونات قلبی اش بر کارکنان گشوده شود. تا ببینند که می توانند به شرایط جدید اعتماد کنند یا خیر! متاسفم که این حرفها را می زنم.خودم هم از نوشتنش راضی نیستم اما چه کنم که همه اش واقعی است!

در مخابرات آنقدر بد عمل شده بود که حتی پلی به ضخامت یک نخ بین مدیران و کارکنان باقی نمانده بود لذا باید مدیران قدم هایی بر می داشتند که کارکنان به آنان اعتماد کنند. خوشبختانه وضع مخابرات آنقدر بود بوده است که براحتی می شد این اقدامات را یافت و عملی کرد.

پرداخت حقوق در ۲۵ ام هر ماه یا پرداخت عیدی در بهمن ماه و همچنین پرداخت حقوق و عیدی نیروهای شرکتی (کشوری) در بهمن ماه از اموری بود که توانست اعتماد اولیه کارکنان را جلب کند.

آنان شنیدند که مدیر عامل می گوید: تا وقتی حقوق کارکنان پرداخت نشده به هیچ چیز دیگری فکر نکنید ….!

این بسیار مهم است.چرا که کارکنان احساس می کنند اولویت اول سیستم هستند.

باز شدن گره بازنشستگی تشویقی برای کاردان-کارشناسان که نبرده و نخورده تاوان پس می دادند اقدام خوبی بود تا میانه کارکنان و مدیر عامل اصلاح گردد.

جالب این بود که اگر این اقدامات عملی انجام نمیشد- بدلیل عدم تغییر در مدیران و معاونین- جلب اعتماد بسیار مشکل بود.اما مدیر عامل گفت: حالا امضای من پای هر فعالیت مدیرانم هست! یعنی من دستور اجرا می دهم.

اوراست می گوید.رفتار مدیران و معاونین با گذشته زمین تا آسمان تفاوت کرده است. قبول!

اقدامات دیگر مدیر عامل گره از کار مخابرات باز کرده است.اقداماتی مثل امکان استفاده از ارز رقابتیْ آزاد مردن اجناس از انبار گمرک و …. نشان می دهد که مدیر قدرت برابری با قدرتهای خارجی را دارد و می تواند از پس آنان بر آید.

اینها همه قبول!

حالا گمان می کنیم در نقطه خوبی استاده ایم. کارکنان تا حد خوبی به مدیر عاملشان اعتماد کرده اند و مدیر عامل نیز تا حد زیادی خواسته هایش را به کارکنان منتقل کرده است.حالا زمان اقدام عملی است.

حال باید کارکنان و مدیر عامل در نقطه شروع یک دو امدادی  مسابقه را آغاز کنند…. شاید هم دو مارتن امدادی!

در این مسابقه هیچکس نباید از فعالیت باز بماند یا به دیگری کم توجه باشد.

مثلا مدیر عامل نمی تواند به صرف اینکه چند کار خوب اولیه انجام داده است از تصمیم گیری برای مشکلات اساسی کارکنان شانه خالی کند.

مثلا کارکنان دیگر نمی توانند به بهانه اینکه مخابرات کاری برای آنان نکرده است از کار شانه خالی کنند.

در نقطه شروع همه باید با هم حرکت کنند و به هم توجه کنند.حتی اعضای هیئت مدیره در این نقطه بسیار اهمیت دارند.آنان نیز باید وارد کارزار شده و اعتماد کارکنان را جلب کنند.

کارکنان باید بدانند بدون پول و درآمد هیچیک از خواسته های آنان محقق نمی شود.

مدیر عامل نیز باید بداند هر درآمدی و یا افزایش درآمدی ابتدا باید برای کارکنان هزینه شود.

اما یک نکته کلیدی اینجا باقی است! ابتدا چه اتفاقی می افتد و کدامیک از طرفین حرکتش را آغاز میکند؟ دونده اول مدیر عامل بوده است.او دویده و چوب امداد را به کارکنان داده است.اما آیا کارکنان پس از مدیر عامل حرکت خواهند کرد؟ یا اینکه منتظر اقدامات دیگری از سوی دونده اول می مانند!؟

باید صبر کنیم تا ببینیم. همه ما می دانیم که انتظارات کارکنان چیست.ضمن اینکه میزان توان سیستم را نیز می دانیم. اما آیا هر آنچه رخ داده بعنوان نیروی محرکه برای موتور مخابرات کافی است؟

آینده به این سوال پاسخ خواهد داد.

 

 1. قیمت تلفن پاناسونیک می گوید

  باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!

 2. همکار می گوید

  سلام.مگر هر ماه حفوق نمیدادند.حالا پنج روز زودتر حقوق دادند ماههای بعد مثل قبل سی روزه میشه.اتفاق خاصی نیفتاده این همه شلوغش کردند.

  1. سردبیر می گوید

   سلام
   ته ماه چک شما برگشت نخورده تا حالا؟ بخاطر تاخیر در پرداخت حقوق؟
   اینکه پرداخت حقوق اولویت اول شرکت باشه مهم نیست؟
   این دو تا رو با هم کنار هم بذار و بعد نیروهای نازنین شرکتی رو کنار خودتون بذارین ببینین چی در میاد.
   اینها مهم هست ولی نه آنقدر که دیگه همینجا بمونیم و بگیم تمام! بسه دیگه! کافیه!
   یه چیز دیگه هم بنظرم باید در نظر بگیریم.
   همه ما به تشویق نیاز داریم.وقتی من یه کا رخوب میکنم اگر رئیس من ببینه و بفهمه تشویق میشم کار بعدی رو هم انجام میدم.
   ولی اگه اهمیت نده با خودم میگم ولش گن بابا! …
   مدیران هم از ما جدا نیستن.روحیات همه ما به دیده شدن و تشویق نیاز داره.
   ولی اینکه کاری رو بسیار بزرگتر از اندازه های خودش جلوه بدیم اون وقت میشیم (سازمان خصوصی سازی) که کارش ناکار کردن شرکتهای دولتی است

 3. همکار رسمی می گوید

  بله درست است یک سری اقدامات اولیه لااقل در بیان و نه خیلی در عمل ابراز شده است . حرف از مسابقه و دویدن شد به نظر می آید کارکنان سال ها قبل دویدن را شروع کرده بودند
  مواردی مبنی بر اینکه کارکنان در سخت ترین شرایط شرکت و باز پرداخت اقساط شرکت از سوی سهامداران بدون هیچ گونه زیاده خواهی در عمل یاری خود را اثبات کردند. با حداقل ها شرکت را سر پا نگه داشتند در سوی رسمی ها بخصوص یک نجابت کاری دیده شد. سوختند و ساختند اما دم نزدند و بسیار محجوبانه و بدون تنش وظایف خود را انجام دادند. حال گروهی مدیر از این نجابت برداشت سو کردند و بسیاری از حقوق کارکنان را با مشکل مواجه کردند بماند.
  در حال حاضر کارکنان نه اینکه نخواهند دیگر توان دویدن ندارند
  بروز تبعیض در نحوه کارها و پرداخت ها و قانون شکنی بعضی مدیران رده میانی و تبعیض در نحوه بازنشستگی مدیران و کارکنان و حتی تبعیض اخیر در مورد بازنشستگی با شرط مدرک
  تحصیلی و اینکه فرد بازنشسته معنایش اینست خدمتش تمام است و لاغیر و این گونه موارد تبعیض آمیز و موارد دیگر در گذشته و نسخ آیین نامه حقوق و دستمزد در طی سالیان گذشته همه و همه رمق دویدن کارکنان را گرفته است!!!!
  چه انتظاری میشود داشت از کارکنانی که جز خسران ندیده اند.
  کارکنانی که گل سر سبد کارکنان سازمان های دیگر بودند به یکباره از عرش به فرش رسیدند ان هم توسط مدیرانی رده میانی که اکثر آنها اصلا متعلق به جامعه مخابرات نبودند. آمدند و ریاست کردند و منافع خود را بردند و کیشان خود را قرار دادند و کارکنان زحمت کش . تحصیل کرده و متخصص مخابرات را به انزوا بردند.هنوز هم در برابر نیرو های جوان مقاومت می کنند و دل کندن از مخابرات برایشان حکم کابوس را دارد . اینرا گفتم نه اینکه شخصا متعلق به گروه نیروهای جوان و تازه کار شرکتم. اتفاقا در سال خدمت سی هستم و حتی از آن عبور کرده ام .بنابر این انتظار از گروه کارکنان خسته و رنجیده ان هم شرکت در ماراتن چندان انتظار بجایی نیست. شاید بتوانند بدوند اما زیاد نه چون رنجور و دل آزرده هستند.
  با چند عمل ابتدایی شاید باز نظاره گر باشند اما یقینا با کارهای بیشتر برای آنان رمق رفته باز گردد و حس تعلق سازمانی در آنها تقویت شود.
  کارکنان تنها یک چیز می خواهند اجرای آیین نامه سال ۸۹
  این آیین نامه تمامی دیون آنها و خواست های آنها را پوشش میدهد. از رفاهیات تا معوقه گروه ها تا صندوق شش درصد و بازنشستگی قانون مند و …….
  بنابر این خواست کارکنان یک کلام اجرای کامل آیین نامه حقوق و دستمزد مصوب ۸۹ است.ختم کلام..

 4. مصدق می گوید

  دوستان
  هرآنچه که از مدیرعامل انتظار داریم را به توان n هم برسانیم نفی مسئولیت از ما نمی شود همه یا اکثر انتظارات ما ختم به پول می شود پول یک سمتش درآمد است سمت دیگرش هزینه . هزینه ها که بطور عمده کم نمی شوند ولی درآمدها قابل افزایش هستند بسم الله همکاران عزیزبیاییدبرای افزایش درآمد:
  ۱- مشتریان مان را حفظ کنیم و بر تعدادشان بیفزاییم.
  ۲-از تبلیغ منفی نسبت به محصولات خود مان بپرهیزیم.
  ۳-درخلق و حفظ فرهنگ شاداب سازمانی نقش خودمان را ایفا کنیم.
  ۴-……
  بقیه را شما بفرمایید.

 5. ناشناس می گوید

  انشاله که آقای مدیرعامل به فکر بانوان شرکتی هم باشند. بچه های ما هم دارن این تبعیض رو احساس میکنن متاسفانه

 6. بهمن می گوید

  ادامه ی رویه عدم ِتوجه به ،رابطه بازیهای ، باطنی ظریفیِ آزاد! می تواند بی اعتمادیِ بدنه ی نیرویِ انسانی رو به شرکت مخابراتِ بدور از باورِ جداییِ سیار و ثابت، آرام آرام ، دلگرم کنه.
  بایه گل بهار نمیشه، هرچند ممکنه، با یه گل بهار شروع شه( اگه پشت سرش، هوای مناسب ادامه داشته باشه) >
  تا مجمعِ عمومی در سال ۹۷ باید رصد کرد.

 7. کارمند کوچولو می گوید

  انشاا…که ایشان همانطور که قول داده اند بتوانند به آنها عمل کنند. لکن ایشان در این صحبتشان فقط به بموقع دادن حقوق اشاره کرده اند در حالیکه مشکل اصلی بهبود وضعیت معیشتی واجرای دقیق دستورالعمل حقوق ودستمزد میباشدکه این کف درخواست پرسنل میباشد لذا مواظب باشیم با یک شکلات (پرداخت بموقع حقوق بدون بهبود حقوق) گول نخوریم البته پرسنل نیز باید همتشان را برای پیشرفت وبهبود مخابرات عملی کنند

 8. sushianc110 می گوید

  با سلام و صبح بخیر
  جناب سر دبیر ، در مسابقات ورزشی من جمله دوی مارتون یا امدادی و یا …. ورزشکاران برای نشان دادن برتری خود به رقبا یک سری حرکات نمایشی انجام می دهند .
  اولین قدم اساسی در ایجاد اعتماد سازی کارکنان به سیستم می تواند اجرای آیین نامه پرداختیهای پرسنلی مصوب سال ۸۹ باشد و گرنه پرداخت عیدی که همه ساله در بهمن ماه صورت می گرفت و پرداخت حقوق در ۲۵ ام هم چندان توفیقی در وضعیت معیشتی همکاران ایجاد نمی کند .
  اوضاع مالی شرکت مخابرات آنچنان هم که تا بحال به من و شما القا کرده اند بد نیست چرا که اگر دقت کرده باشید سود سهام سهامدار عمده که مبلغ خیلی بالایی است هرساله برای پرداخت اقساط به سازمان خصوصی سازی پرداخت شده است ، پاداشهای آنچنانی مدیران که چندین برابر حقوق سالانه کارمندان بوده بموقع پرداخت شده است ، هزینه های مجامع ، سمینارها ، جشنواره ها و مشاوره های آبکی و سایر بریز و بپاشهای آقایون در سر موعد پرداخت شده است ، پاداشهای تشویقی و بازنشستگی مدیران و معاونینی که بعد از بازنشستگی هم دست از سر مخابرات بر نداشته و قرارداد بسته و مخابرات را از خدمات بی شائبعه خود محروم نساخته اند قبل از تسویه حساب بصورت نقد پرداخت شده است ….
  در این وسط تنها کسانی که اوضاع مالی مخابرات براشون بد بوده کارکنان و برخی پیمانکاران بیچاره ای بوده خارج از رویه اینه وارد گود شده اند و بقول معروف از کبوتران دور حرم نبوده اند .
  با عرض پوزش ، من کارمند تا زمانی که آثار تغییرات را بلعینه لمس ننمایم آنرا باور نخواهم کرد . بنظر من اینها جز حرکات نمایشی قبل از مسابقه چیزی نمی تواند باشد و اینها همه فقط و فقط برای خرید فرصت می باشد و تنها چاره کار تهیه و تنظیم یک ” رنج نامه ” خدمت مقام معظم رهبری با امضاء اکثریت همکاران بمنظور تظلم خواهی و گرفتن وقت ملاقات عمومی و حضوری همکاران در روز ۲۷ اردیبهشت ، روز ارتباطات
  حالا ببینید من کی گفتم ، گذشت زمان همه چیز را مشخص می کند ، ولی متاسفانه فرصتهای طلائی از بین می رود

  1. علی بیغم می گوید

   من با شما صددر صد موافقم ما منتظر اقدامات کلیدی هستیم حقوق از دست رفته (رفاهیات – گرو هها – صندوق ۶درصد و …)همتایان ما در زیر ساخت یا سایر سازمان های وزرات ارتباطات ۱٫۵ برابر ما حقوق و مزایا دریافت می کنند

  2. کارمند رسمی می گوید

   من هم با این دیدگاه موافقم

 9. پیام می گوید

  مخابرات بایستی اول حقوق کل کارکنان پرداخت کند درثانی حق بیمه های تامین اجتماعی مربوط به حقوق پرسنل پرداخت کند. چون تاخیر پزداخت حق بیمه سالی ۲۴ درصد جریمه داره؟! ثالثا طلب سایر پیپانکاران وسایر اشخاصی که به نوعی از مخابرات طلبدارند پزداخت شودِ. درپایان اگر پولی ماند طرح های جدید شروع بشه

 10. کارمند رسمی می گوید

  سلام
  کارکنان صرفا مجری طرحهای مدیران هستند. باید توجه داشت که کارهای روتین هیچگاه در مخابرات متوقف نشده بود و تمامی طرحهای مدیران از جمله توسعه دیتا و شبکه ftth و توسعه شبکه موبایل همواره بدون وقفه انجام شده است گرچه پرسنل از عملکرد مدیران خود ناراضی بودند ولی هیچگاه این نارضایتی باعث کم کاری نشده است. آنچه در این مدت باعث رکود در سیستم مخابرات شده نه کم کاری پرسنل بلکه عدم‌نقدینگی و بدهی بالا و عدم خرید تجهیزات مناسب بوده است. بنابراین اگر مشکل بدهی بالای استانها و عدم نقدینگی حل شود و تهیه ملزومات و تجهیزات مورد نیاز سر وقت تهیه شوند و از طرفی طرحهای مدیران که ملزم به اجرای آن هستیم دارای سود دهی مناسب باشد مطمئنا کارکنان چه رسمی چه قراردادی و شرکتی همه پای کار هستند و مجددا شاهد شکوفایی مخابرات خواهیم بود اما چنانچه مشکلات یاد شده حل نشود کماکان مخابرات رو به انحطاط خواهد رفت

 11. ناشناس می گوید

  سلام اقای صدری خواهش می کنم حقوق نیروی پیمانکاران محلی راپیگیری کنید ازحقوق بهمن وعیدی خبری نشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.