مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

در گفتگو با یک اهل نظر- راه نجات مخابرات از شرایط جاری چیست!

مخابرات ما – مدت هاست که با او حرف نزده ام! از زمانی که مخابرات را به دیگران سپرد و رفت زمان زیادی می گذرد اما هنوز هم او را مخابراتی می دانم.

از من می پرسد : چه خبر؟! تغییراتی ایجاد شده است؟

می گویم: بله مدیر عوض کرده ایم!

می گوید: پس اتفاق خاصی نیفتاده!

بعد ادامه می دهد که: تا وقتی لایه های سهامداری تصمیم گیری شفافی نداشته باشند این قصه همچنان ادامه دارد و هر سال قربانی های جدیدی می گیرد. مدیرانی برای نجات مخابرات می آیند ولی متوجه می شوند کاری نمی توان کرد.

می پرسم: لایه های سهامداری چه تصمیمی بگیرند؟ یعنی چه؟

می گوید: ساده است! یکی دو سال پولی از شرکت خارج نشود وگرنه اگر بیل گیتس را هم بیاورید کاری نمی تواند بکند.آخر تا وقتی که سالی ۲۰۰۰ میلیارد تومان پول از شرکت خارج می شود کاری نمی شود کرد.

می گویم: دوستی دارم که هر سال در زمان تقسیم سود یک جمله می گوید: شرکتی که ۹۵ درصد از سودش را توزیع می کند, یعنی به نقد خوری افتاده است و هرگز بفکر آینده نیست!

بعد ادامه دادم که: وقتی ۲۰۰۰ میلیارد تومان بدهی بانکی داریم آیا در شرکت رمقی برای نفس کشیدن می ماند؟

می گوید: اعداد و ارقام کشنده است! اگر همین رقم شما را در نظر بگیریم باید سالانه ۲۵ درصدش معادل ۵۰۰ میلیارد تومان سود پرداخت شود! میدانی یعنی چه؟ به عددی که گفتی ۸۰۰ میلیارد تومان اوراق صادر شده را هم اضافه کن! خیلی ها می آیند و می روند ولی مشکلاتش برای شما کارکنانی است که آنجا مانده اید!

می پرسم: یعنی هیچ راهی برای نجات نداریم؟

میگوید: دارید! یکی دو سال کسی پولی بیرون نبرد! بدنبالش با طرح بازنشستگی شرکت را کوچک کنند. برای بازنشستگی خرج کنند ترنسمیشن شرکت را تقویت کنند و از ین حرفها! آن وقت شرکت می تواند نفس بکشد. با این داستان فعلی هیچکس نمی تواند کاری بکند!

می پرسم : شما که از این چیزها آگاهی دارید فکر می کنید با یک طرح بازنشستگی چگونه به شرکت کمک می شود؟

می گوید: با ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان می توان ۲۳۰۰ نفر را بازنشسته کرد. پولش هم طی ۱۸ ماه از ذخیره حقوقشان برمی گردد. ولی در ابتدا پشتوانه نیاز دارد. نفری ۱۰۰ میلیون که پاداش بگیرند میشود اینقدر.

می گویم: تازه اگر بخواهند تشویقی هم بدهند حداکثر دو برابر این می‌شود.همه این هزینه  ها با همان ۲۰۰۰ میلیارد قابل پرداخت است.

میگوید: برو به پرونده استانهای سود ده نگاه کن. استانهایی هستند که طرح بازنشستگی بخوبی اجرا شده است. استانهایی زیان ده یا کم سود ده، ۷۰ تا ۸۰ درصد از درآمدشان را صرف حقوق می کنند. همه اش هزینه نیروی انسانی است.این شرایط نگران کننده است.

می پرسم: پس بنظر شما مشکل در لایه های مدیریتی نیست بلکه در لایه های مالکیتی است!

تایید می کند! بحث را دقیقا مالکیتی و در انحصار سهامداران عمده می داند.

می پرسم: بنظر شما چرا طرح ادغام در زمان دکتر سرائیان انجام نشد! اینکه مصوبه خودشان بود!

می گوید: من که نبودم! فقط می توانم حدس بزنم! احتمال دارد بعدا پشیمان شده باشند  ضمن اینکه تمام تصمیم گیرندگان در زمان مدیریت دکتر سرائیان، بیشترشان عوض شدند.شاید این تصمیم هم در گذر زمان و مدیران جدید تغییر کرده است.

****

حرف هایمان تمام شد! مکالمه قطع شد!

اما من, هنوز  چند ساعت پس از مکالمه، در فکر هستم! .. آیا این بار سهامداران حاضر می شوند از سود سالانه صرفنظر کنند تا مهندس صدری کاری مفید انجام دهد؟ یا این بار هم صدری را در مسیر خواسته های خود قربانی می کنند!

 

 1. ناشناس می گوید

  سلام
  سردبیر عزیز
  ۱- شرکت مخابرات ایران اولویت اول خود را پرداخت سود به سهامداران می داند .
  ۲- در این شرایط طرح صرفه جویی چندین سال است در شرکت اجرا می گردد .
  ۳- بی توجهی به ایین نامه حقوق دستمزد باعث کاهش انگیزه – افسردگی و تمایل کارکنان به خروج از شرکت گردیده است .در این شرایط بازیابی انگیزه کارکنان کاری بس مشکل خواهد بود .
  ۴- مطالبات پرسنل شرکتی و کارگزاران فشار بسیار زیادی به شرکت وارد می کنند و شرکت تمایلی به جایگزینی
  ۵- کارکنان بازنشسته در راهروهای محاکم قضایی همچنان به دنبال حقوق خویش خواهند بود .
  ۶- طرح بازنشستگی تشویقی اساسا و اصالتا – طرحی برای سرپوش گذاشتن به مطالبات کارکنان از شرکت است ولی در حال حاضر حتما بایستی اجرا گردد تا بخشی از پرسنل از شرکت خارج شوندلازم به ذکر است کارکنان بازنشسته در راهروهای محاکم قضایی همچنان به دنبال حقوق خویش خواهند بود .
  ۷- لازم است شرکت ایین نامه حقوق دستمزد را به صورت کامل اجرا نماید .
  ۸- در صورت عدم ادغام شرکت ارتباطات سیار در شرکت مخابرات ایران قادر به جایگزینی تکنولوژی های جدید نخواهد بود . منابع حاصل از درامد شرکت مخابرات ایران به تنهایی قادر به تامین اهداف شرکت نمی باشد.
  ۹- در حالی که سیستم نسل ۵ در برخی کشورها در حال راه اندازی است هنوز کشور ما نتوانسته نسل سه و چها ر را
  در جاده های اصلی کشور جایگزین نماید . شرکت های رقیب در اندک مدتی گوی سبقت را از همراه اول خواهند ربود .

 2. علی می گوید

  آقای وحید دستجردی خواهشا قبول کنید ادغام را بخاطر رضایت خدا هم که شده قبول کنید !

 3. مسیح می گوید

  چشامون مونده به راه

 4. بهمن می گوید

  همه چی ، در لایه های انتقال به بخشِ خصوصی نما، به باد رفته!!!! ایشان به نکته ی اصلی توجه کرده. ولی چرا و چطور تا حالا شما این مستشار را طرفِ مشورت قرار نداده بودید؟داستان که بیشتر از ۸ ساله!!!!!؟؟؟؟ همه می دانند که شرکتِ حداقل ۵۰میلیارد دلاریِ نقد، از دم قسط ۸میلیارد دلار ، چوب خورد !!!!آدم یادِ “ثمنِ بخس” می افته!!!!!!

  1. سردبیر می گوید

   شما گمان می کنید مجموعه اطلاعات و تصمیمات و داشته های سایت از کجا میاد؟
   از این دوستان و آگاهان بسیار داریم.برای هر موضوعی و هر مطلبی و هر نوشته ای، هم من و هم نویسندگان با افراد زیادی صحبت میکنیم
   وگرنه جذب و ماندگاری برای کاربران سایت اتفاق نمی افتاد

   1. پیام می گوید

    جناب سردبیر باید این مطلب بیشتر بزرگ نمایی شود تاسهامداران عمده یه بار تصمیم درستی بگیرند . در هیچ کجای دنیا ۹۰ درصد سود تقسیم نمی شود. وحداکثر تقسیم سود ۲۰ درصد است.وبقیه باید به نوعی سرمایهگذاری شود. چون دونفع دارد ۱٫مالیاتی پرداخت نمیشود.۲ .سود وام پزداخت نمیشود… البته یه راه تکمیلی هم هست واون کاهش ۱۵ تا ۲۰درصد از حق سهمهای پزوانه واجاره کانال وحق سهم درامد دولت است

   2. بهمن می گوید

    زنده باشی.

 5. علی یار می گوید

  آقای سردبیر دو سال است که سراییان سود را قسطی داد و نفهمیدیم چه شد.حالا هم که در مکالمه تلفنی شما میفرمایید دو سال ندهند، پیشنهاد بده املاک را که میفروشند به قیمت واقعی بدهند،اصراف کمتر کنند، حقوق و پاداش مدیران از ۱۰ میلیون در ماه بیشتر نشود، همه چیز درست میشود

  1. سردبیر می گوید

   من هیچ جوابی به شما نمیدهم.
   هر وقت حرمت کلام را نگه داشتید در خدمتم.کلمات نادرست را حذف کردم تا بتوانم کامنت را منتشر کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.