مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

قانون می گوید – شرایط احراز بازنشستگی بانوان در قانون کار

نویسنده : همراه

منبع: قانون کار

 

مخابرات ما – در این نوشته سعی می کنیم نکات مهمی را در مورد بازنشستگی بانوان یک جا جمع کنیم.

الف – سن بازنشستگی زنان، بر اساس بند ۱ ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی( #مشاغل_سخت و زیان آور )، ۵۵ سال است که در این حالت فرد بیمه شده با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه میتواند بازنشسته شود. در صورتی که #مستمری_استحقاقی فرد بر اساس این بند کمتر از حداقل حقوق سال مربوط باشد تا حداقل حقوق ارتقا خواهد یافت.

.
ب: همچنین بانوانی که دارای ده سال #سابقه و ۵۵ سال سن هستند بدون رعایت #ماده_۱۱۱_قانون_تامین_اجتماعی (پرداخت حداقل حقوق) و متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه میتوانند بازنشسته شوند. به موجب همین اصلاحات، چنانچه بیمه شده متقاضی کمتر از ۱۰ سال سابقه داشته باشد با پرداخت یکجای حق بیمه سنوات کسری تا ده سال میتواند از مزایای این قانون بهره مند شود.

.
ج: بانوانی که ۳۰ سال تمام کار کرده و حق بیمه مربوطه را به سازمان پرداخت کرده باشند، در صورتی که سن آنان به ۴۵ سال تمام برسد، میتوانند تقاضای بازنشستگی کنند. مستمری این گونه از بیمه شدگان بر اساس ۳۰ سال سابقه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

.
چ: کارفرما میتواند بازنشستگی بیمه شدگانی را که حداقل پنج سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در قانون تامین اجتماعی به کار خود ادامه داده اند از سازمان تامین اجتماعی تقاضا کند. بر این اساس #کارفرما میتواند بازنشستگی بیمه شده زن را با ۶۰ سال سن از سازمان تامین اجتماعی درخواست کند (به شرط داشتن سابقه مورد نظر).

.
د: بانوانی که دارای ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند بدون شرط سنی میتوانند تقاضای #بازنشستگی کنند.
ن: زنان کارگر با داشتن ۲۰ سال سابقه کار و ۴۲ سال سن به شرط پرداخت حق بیمه با ۲۰ روز حقوق میتوانند بازنشسته شوند. در خصوص این گروه از بیمه شدگان در صورتی که #مستمری استحقاقی از حداقل #حقوق سال مربوط کمتر باشد، تا حداقل حقوق افزایش مییابد.
خانم های مشمول قانون کار با حداقل ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه با ۲۰ روز حقوق میتوانند بازنشسته شوند. بنابراین چنانچه فردی مشمول قانون کار است می تواند با ۵۰ سال سن و ۲۵ سال #سابقه با ۲۵ روز حقوق بازنشسته شوند.

 

 1. همکار رسمی می گوید

  جناب سر دبیر ایتمی دارید بنام قانون می گوید. بفرمایید کدام قانون؟!!!!!!!

 2. نادر می گوید

  تا جایی که میدونم افرادی که با ۲۰ روز حقوق بازنشسته میشن چون حقوقشون از حداقل حقوق کمتره حداقل حقوق رو دریافت میکنن پس تفاوت ۲۰ روز با ۳۰ روز حقوق بازنشستگی در چیه؟

  1. سردبیر می گوید

   در این مورد خاص حرفتون درسته.
   ولی همه با حداقل حقوق بازنشسته نمیشن.

   1. یک خدمات اولی مشهد می گوید

    با سلام و عرض خداقوت و تبریک عید میلاد حضرت زینب (س)
    امیدواریم که این قانون تغییر نکنه و خانومایی که نیاز مالی دارن و از طرفی گرفتار زندگی و بچه داری هستن در صورت تمایل بتونن از این قانون استفاده کنن

    ممنونم جناب سردبیر و همکار نادر بابت اطلاعاتتون

 3. ناشناس می گوید

  مبارکه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: