مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

سردبیر سلام میکند- هیئت مدیره دو شرکت مخابرات ایران و ارتباطات سیار چگونه و با چه شرایطی برگزیده شده اند؟

[box]مخابرات ما- مدتها تصمیم گرفته بودم هیچ حرفی نزنم.به سفر قشم رفتیم.۵ روزهم از سایت دور بودیم ولی متاسفانه انتخابها نهایی نشد.باز هم حرف نزدیم! اما نشد! … نشد که حرف نزنیم! [/box]

[box type=”info”]سردبیر- در این نوشته هرگز قصد نام بردن مستقیم از کسی را نداشتم.ناچار به ذکر نشانه ها شدم تا خواننده بداند من از افرادی واقعی حرف میزنم. اما هرگز نمی خواهم شکل تبلیغ داشته باشد.لذا هرگز نشانه ها را به افراد منطبق نکنید.چرا که قطعا اشتباه می کنید.[/box]

 

مخابرات ما- در مجموع ۱۲ نفر قرار است شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار را اداره کنند. ۱۰ نفر عضو هیئت مدیره و دو نفر مدیر عامل.

ظاهرا مدیر عامل ها مشخص شده اند ولی هنوز احتمال تغییر در اسامی اعضای هیئت مدیره  وجود دارد.هر چند سیتنا زدن احکام را هم تایید کرده اما بعید میدانم این اتفاق افتاده باشد.شاید یکشنبه دو شنبه آینده این اتفاق بیفتد.

شب گذشته بدنبال اطلاعاتی می گشتیم تا بتوانیم اعضای هیئت مدیره دو شرکت را معرفی کنیم.اما هر چه گشتیم کمتر یافتیم.یعنی ممکن است کسانی عضو هیئت مدیره بشوند ولی یک خط اطلاعات از آنها در سرورهای جهان وجود نداشته باشد؟

شما بگویید وظیفه اعضای هیئت مدیره چیست؟

 

 • وظیفه اعضای هیئت مدیره چیست؟

فقط کافی است یک جمله بگوییم: کمک کردن به مدیر اجرائی در مسیر خواسته ها و برنامه های سهامدار عمده! تهیه طرح و برنامه برای رسیدن به آینده مورد نظر ذی نفعان.

واقعیت این است که باید اعضای هیئت مدیره  مغزهای متفکر و به روز باشند. مغز متفکر به روز! یعنی نسبت به علم مخابرات و ارتباطات دارای آخرین اطلاعات باشند!

راستش ما که شبانه روز در این مخابرات کار میکنیم.رسانه داریم.مجبوریم مطالب متنوعی از ftth و …. مرور کنیم تا بتوانیم جواب ماموران دکتر سرائیان را بدهیم, در عین حال از دنیا عقبیم! چه برسد به کسانی که چند سال است در کشور دیگری مامور کار دولتی بوده اند! چه برسد به کسانی که اصلا مخابراتی نیستند! چه برسد به افرادی که اصولا در این زمینه تخصصی نداشته و کاری هم نکرده اند.آنهایی که صرفا مدیریت کرده اند چگونه می توانند یاور مدیر عامل این شرکت باشند؟

 

 • آیا کسی شایسته بوده که از قلم افتاده باشد؟

بله!

انضافا اگر می خواستند بصورت شیر/خط یا بصورت تصادفی آدم ها را برای هیئت مدیره انتخاب کنند, اینقدر ناهمگون و کم توان نمی شد.

در همان محدوده ارتباطات سیار خوب نگاه کنید! برای من بسیار یاس آور است وقتی آدم هایی به توانایی مهندس …  را  می بینم, اما هرگز نامی از او حتی بعنوان کاندیدا نمی خوانم!

به مدیران بازنشسته اخیر  مخابرات توجه کنید! آن مدیر آذری, آن مدیر خراسانی و …. حتی سرائیان حاضر نشد رهایشان کند! اینها سالها مدیریت کرده اند! در بالاترین رده اجرائی کار کرده اند! همه چیز را در مورد مخابرات می دانند! آیا برای هیئت مدیره مناسب نیستند؟

اگر قرار است از پیرمردها  استفاده کنید چرا از بازنشستگان مخابرات استفاده نمی کنید؟ مهندسی که  فارس و اصفهان و … سالها مدیر عامل بوده است یعنی با هیئت مدیره استانی کار کرده , بعد هم در تهران معاون مدیر عامل بوده و هنوز هم برای مخابرات قلبش می تپد.آیا نمی تواند عضو هیئت مدیره باشد؟

میترسم کسی از قلم بیفتد و من شرمنده شوم!

اصلا افرادی هستند که هنوز به جمع مدیران برتر مخابرات ایران نیامده اند. اینکه نیامده اند اشکال از مخابرات بوده است که آنان را هنوز نمی شناسد! نمایندگان کارکنان در شسکام از این نمونه ها دارد.

کمی دایره را بزرگتر میکنیم.

چه می خواهید که در میان مدیران استانی پیدا نمی کنید؟حدال یک هیئت مدیره از بین آنان می توان انتخاب کرد! اصلا آن مدیر عامل استان زلزله خیز ده بار برتر از مدیران منتخب شما هستند. اما چشم های همه ما عادت کرده است فقط تا لبه میز خودمان را نگاه کنیم. هر کس همانجا تعظیم کرده دیده می شود.باز هم هست.اگر روزی کسی از من خواست, نام خواهم برد!

برگردیم به داخل مخابرات ایران! مگر قرار است ما در مخابرات ایران مدیران استانی را بیاوریم تا ترشی بیندازیم؟ یا فقط دوره ای کوتاه سمتی به آنان بسپاریم و بعد در گوشه ای تنها, تسبیح بچرخانند؟الآن چند نفر در مخابرات ایران از این افراد داریم؟ نمی توانند طراح مخابرات باشند؟

سوال دیگر! معاونان مدیر عامل را برای چه چیزی آماده می کنیم؟ باز هم برای ترشی بندری؟ وقتی کسی سالها سابقه معاونت دارد چرا نتواند عضو هیئت مدیره باشد؟ همین امروز از معاونتهای کم سابقه و پر سابقه حداقل چند نفر در حد و اندازه های هیئت مدیره هستند ولی چون کسی حمایت نمی کند تنها مانده اند. حداقل دو نفرشان را  که من میگویم توسط دکتر سرائیان برگزیده شده اند و آزمون خوبی داده اند! هر دو بی سر و صدا! باور کنید حفظ انان در این شرایط ظلم مضاعف به مخابرات است.

می خواهم اصطلاح جدیدی وارد مطالب کنم! بدسنجی! همان انتخاب بد, سنجش بد آدم ها , و کلا رفتار نامناسب در انتخابها مورد نظر من است. وقتی شما بهترین افراد را برای مدیر عاملی شرکت مخابرات ایران پیشنهاد می دهید, در نهایت فقط یک نفر انتخاب می شود! دیگران چه؟ بقیه کاندیداها قطعا شایستگی بالاترین سمت مخابراتی را داشته اند ولی ناچارا باید یکی را انتخاب می کردید!

مثلا حالا که مهندس صدری را برگزیده اید, چرا باید کشائی و شایستکی هایش فراموش شود؟! چرا باید کاندیداهای دیگر به بوته فراموشی سپرده شوند؟ چرا نباید بقیه کاندیداها به عضویت هیئت مدیره درآیند تا به مدیر عامل منتخب کمک کنند؟! چرا؟

 

 • یک کلام, ختم کلام!

یک جواب قانع کننده به من بدهید! چرا نباید کاندیداهای دیگر مدیر عاملی را به هیئت مدیره مخابرات ایران ببریم؟ وقتی کشائی آنقدر شایستگی دارد که تا آخرین لحظه , انتخاب گران را به چالش کشیده است, چرا نباید شایستگی حضور در هیئت مدیره را داشته باشد!

اگر به دور و بر خودتان در مخابرات ایران و استانها نگاه کنید دهها مدیر شایسته می بینید.مدیرانی که دست و پایشان را بسته اند. چرا نباید اینان را به هیئت مدیره فراخواند؟

اعضای هیئت مدیره مخابرات و ارتباطات سیار باید مردان شجاع, مطلع, قدر, قدرتمند و دانشمند باشند.البته بدون دلبستگی افراطی به دنیای ما!آیا براستی منتخبان هیئت مدیره این ویژگی ها را دارند؟

 

 1. ناشناس می گوید

  سلام علیکم خدمت کلیه همکاران محترم
  خبر جدید تصویب مجلس در مورد محاسبه پاداش بازنشستگی اخر خدمت کارکنان دولت را که معادل هفت برابر اخرین دریافتی ماهانه ایشان است را شنیده اید یعنی به ازای هر سال هفت ماه و به ازای سی سال بیست و یکماه لطفا تحقیق و اعلام نظر بفرمایید تشکر
  همکار مخابراتی

 2. ناشناس می گوید

  سلام جناب سر دبیر محترم
  لطفا رزومه و سرگذشت کاری مدیر عامل جدید و رئیس هیت مدیره جدید مخابرات را جهت مشاهده و مطالعه پرسنل محترم در معرض مطالعه و دید عموم همکاران قرارادهید با تشکر فراوان
  همکار مخابرات استان مرکزی

 3. info می گوید

  سهامداری که پول از جیب خودش نباشه همینه. چه دولتی باشه چه شبه دولتی. به واسطه رابطه و قدرت سیاسی شدند مدیرعامل و هیئت مدیره سازمان های بزرگ سرمایه گذاری و هلدینگ. بعد میان مثل آب خوردن سهام مخابرات میخرن. چه کسی به بهره وری و پیشرفت اهمیت میده این وسط؟
  الان اگر گروه پیشگامان کویر یزد ( که نامردانه در مزایده مخابرات کنار گذاشته شد) صاحب مخابرات بود فکر میکردید اینجوری بود؟ اونا از دم هر چی مدیر بی عرضست رو اخراج میکردند.
  آقایی که نشستی تو توسعه اعتماد مبین و داری واسه مخابرات تصمیم میگیری. خدایی جواب خدا رو چی میخوای بدی واسه این همه حیف کردن؟ تکلیف این همه سرمایه عظیم مخابرات که با بازده به شدت پایین داره کار میکنه چیه؟ تکلیف این همه کارمندی که هر روز ناامیدترشون می کنی چیه؟ الان وضعیت جوریه که حتی مدیرعامل سازمان هم امنیت شغلی نداره و امیدی نداره بیشتر از ۲ سال مدیرعامل باشه. بعد حساب کن کارمندها چه حس بدی دارند؟

  1. بهمن می گوید

   یه کم راجع به تاریخچه ی خصوصی سازی چین مطالعه بفرمایین، اونا شانس داشتن زود از اشتباهشون برگشتن ، منتهی مال ما کش اومده!!!!

   1. سردبیر می گوید

    برام بفرستین اگر ممکنه

 4. رحمان می گوید

  آقای دکترعلی مطهری معاون فعلی مخابرات ایران ازکارشناس ریس مرکز ریس اداره مدیرمخابرات معاون توسعه مهندسی آذربایجانشرقی مدیرعامل وریس هیت مدیره آذربایجانغربی نماینده شبستردرمجلس وریس کمیسیون صنعت ومخابرات قایم مقام مدیرعامل مخابرات ایران مدیرعامل شسکام دوتامعاونت آقای سراییان رادرکارنامه خودداردضمناایشان علاوه بر لیسانس وفوق لیسانس الکترونیک دارای دکترایMBI هم هستند وفردی بسیارتواناوصادق چراازوجود ایشان درهیت مدیره یامدیرعامل استفاده نمیکنند ممنون میشم از سردبیرمحترم که جواب دهند

  1. info می گوید

   آقای مطهری هم با این همه تجربه و رزومه مدیرعامل بشه نمیگذارن کاری بکنه چون هیئت مدیره هایی که اعتماد مبین و دولت بخوان اینجوری انتخاب کنن نمیگذارند کار اساسی انجام بشه.

  2. بهمن می گوید

   MBI؟؟ چیه؟

 5. اسمعیلی می گوید

  جناب سردبیر، اگردر اپلای واقعا شایسته هاگزینش میشوند پس چرادرموردمدیران ارشد شرکت این روش اعمال نمیشود ؟

  1. سردبیر می گوید

   آقای اسمعیلی
   باور کنید در اپلای شایسته ها گزینش می شوند!
   منتهی پس از سرند اولیه توسط مدیران اپلای دهنده!
   انها یک نفر را انتخاب میکنند! بقیه ثبت نام میکنند! مصاحبه می شوند! بعد در نهایت همان یک نفر شایسته است!
   خب هست دیگه!
   بجان خودم!

  2. بهمن می گوید

   یعنی باید مدیران در همان وضعی که کارگران رتق و فتق می شوند ، موردِ توجه قرار گیرند؟
   اربابی گفته ن !، رعیتی گفته ن !، ظاهراً فکر کرده اید شرکت بر اساسِ شایسته سالاری اداره میشه!!!!
   واقعاً حق جلسه، پاداشِ برکناریِ دارایی ثابت، حق ماموریتِ داخل و خارج، اضافه کاری، پاداشهای ویژه ِ مخصوص و سایر اعتبارات مداخلی !!!!را باید بخاطر یک مشت مواجب بگیرِ دون پایه!!!!از این عزیزان دریغ کرد؟”باش تا صبح دولتت بدمد”!

 6. احمد می گوید

  سلام . خدا نیامرزد کسانی را که مخابرات و سازمانهای دواتی را این شکلی خصوصی کردند. الان مخابرات خصوصی شده چه اتفاقی افتاده. فقط یک (سفره ) شده برای مدیران دولتی و سیاسیون پشت پرده که پشت خودشان را دارن می بندن.

 7. من بوفالو نیستم می گوید

  سلام جناب سردبیر
  واقعا‌ً تحلیلتون حرف نداشت .
  خوشحالم از اینکه در مخابرات افرادی هستند که مثل بوفالو ها فکر نمی کنند .
  واقعا خوشحالم .
  به خدا قسم تا زمانی که در مقابل این همه بی ادبی و گستاخی سهامدارن سکوت کنیم آش همین است و کاسه هم همین !!!
  😏😏😏😏😏

  1. بهمن می گوید

   البته منظورتان ، سهامدارِ کارگرِ ترجیحی نبوده، چون ما ها اشتباهی شده ایم.

 8. م.ی می گوید

  لایق بود.
  ولی حالا …

 9. اسمعیلی می گوید

  نمیخوان ازشاغلین کسی مثل علی مطهری انتخاب بشه چون درآنصورت حداقل بخاطرآبروی خودشان هم شده بفکرحل مشکل کارمندان و…خواهندبود امابازنشسته هایامدیران وارداتی بعدازچندماه میرندوبه کسی هم پاسخگونیستند

 10. ناشناس می گوید

  سلام
  جناب سر دبیر مهندس زمانی مدیر عامل سرکتت مخابرات اصفهان که قبل از اقای کشابی در ابن سمت بود. در سمت مدیر عامل شرکت مخابرات ابران میگذاشتند که فردی لایق این کار بود

  1. م.ی می گوید

   لایق بود.
   ولی حالا …

 11. امیدوار می گوید

  با این ترکیب ایا امید ادغام ثابت و همراه پا برجا می ماند کلا وزیر جدید یا اعضای جدید تکلیفی یا تمایلی بر این کار خواهند داشت!!!

 12. ناشناس می گوید

  واقعا خوش به احوال ما
  بعضی از اعضای هیت مدیره معرفی شده حتی یک عکس و مطلب هم از انان در گوگل سرچ کنی نیست چه برسه به مقاله یا تحقیق بین المللی
  این بزرگواران قراره بزرگترین شرکت مخابراتی قدیم خاورمیانه رو مدیریت کنن

  1. سردبیر می گوید

   حتی یه عکس ندارن

 13. ناشناس می گوید

  بادرود
  الان مدیران ارشد مخابرات عینا به مدیریت پادگانی شبیه شده است. اهم تخصص حوزه بالا دست بودن است اطاعت بی چون و چرا
  اصلا مهم نیست مخابرات تخصص فنی مالی است
  شرکتی بورسی است
  عینا شده است شرکتی بی برنامه بی روزمه که انگار درآمدش در کشور تضمینی است، چند سالی یکبار فقط در صدر مدیران به نوبتی به میز خدمت جابجایی صورت می گیرد…
  فقط و فقط و فقط یک چیز ان که در شیوه نگرش به ان هیچ توجهی نشده و نخواهد شد منابع انسانی است،
  واقعا اگر در یک کلمه دولتی بودیم این همه ساخت و باخت از هر دری در آن انجام نمی گرفت خوب یا بد فقط گزاره ها از طرف دولت تعیین میشد. اما حالا چه دولت هم در این آشفتگی سهم مدیریتی خود را می خواهد خریدار سهم خود. ذیفعان سهم خود موسسات تابعه سهم خود مجلسیان سفارش خود واین گونه می شود که غذا فقط شور می شود یا بی نمک
  ترسم که نرسی به کعبه ای ترسایی
  این ره که تو می روی به ترکستان است

 14. محمود4آزی می گوید

  من نمیدونم چرا قانون داریم که از مخابرات به ارگان دیگر نمی توان رفت ولی از هر جا می شود از راه رسید و هیئت مدیره و مدیرعامل مخابرات شد؟ چرا اپلای اینجا کاربرد ندارد؟چرا پست هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت در اپلای نیست مگر چه فرقی با دیگر پست های سازمانی دارد؟سازمانی نیست یا داستان سلیقه است؟

  1. بهمن می گوید

   آب که سر بالا برود ، حتما سیفون نصب شده!!!!!یعنی برای ایجاد منافع برای “خواص”، هر نوع رفتاری مجاز اعلام شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.