مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

پیگیری‌های پینگ‌پنگی رفع فیلتر توییتر

[box]مخابرات ما -وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسش «شرق» از مذاکرات دوجانبه قضائی و توییتری خبر داد[/box]

مخابرات ما (محمد – شرق) –  پیگیری برای رفع فیلتر «توییتر»، شبکه اجتماعی حائزاهمیتی که وزیر ارتباطات خود نیز غالب موضوعات مهمش را در آنجا با مخاطبانش مطرح می‌کند، در دست اقدام است. این موضوعی است که وزیر جوان ارتباطات و اطلاعات آن را به «شرق» می‌گوید. رفع فیلتر از توییتر اخیرا برای مسئولان کشور تبدیل به موضوعی شده که بسیاری بر آن صحه می‌گذارند و برخی آن را رد می‌کنند. موضوع عمومی‌شدن استفاده از این شبکه تا جایی پیش رفت که اخیرا وزیر ارتباطات پیشنهاد داد دسترسی‌های ویژه‌ای برای روزنامه‌نگاران و برخی مسئولان ارشد کشور ایجاد شود؛ امتیازی که همین حالا نیز بسیاری از مسئولان بلندپایه از آن برخوردارند؛ از جمله خود آقای وزیر ارتباطات. آخرین خبر او از پیگیری ویژه برای ایجاد دسترسی خبرنگاران به توییتر این است: «برای دسترسی خبرنگاران به توییتر در حال پیگیری هستیم و تا دو هفته آینده با وزارت ارشاد جلساتی خواهیم داشت. البته مسئولیت موضوع با وزارت ارشاد است و ما بنا داریم در این مسیر کمک کنیم».
محمدجواد آذری‌جهرمی همچنین در پاسخ به «شرق» درباره اقداماتی که برای ایجاد دسترسی همگانی به توییتر انجام داده، می‌گوید: «چندین‌بار پیگیری پینگ‌پنگی برای ایجاد راهکاری در این زمینه انجام شده است. عده‌ای می‌گویند با اینکه این شبکه پالایش شده است، چرا شما (وزیر ارتباطات) در آن حضور دارید. من در پاسخ به یک نکته حقوقی اشاره کردم. فعالیت توییتر در ایران ممنوع شده اما فعالیت ایرانیان در توییتر ممنوع نیست، از طرف دیگر دورزدن فیلترینگ در ایران ممنوع است. اما اگر بنده در توییتر عضو هستم ولی قانون را دور نزده‌ام. معتقدم آن فضا برای ارتباط‌گیری و اعلام موضوعات عمومی تأثیرگذار هم هست. اما اینکه به چه دلیل این شبکه اجتماعی برای مردم محدود شده، دلایلی دارد که کارگروه تعیین مصادیق و دستگاه قضائی در زمان پالایش آن را لازم می‌دانستند. طبیعتا این مذاکرات ادامه دارد، حتی با خود مسئولان توییتر که ببینیم در یک چارچوب مشخص می‌توانیم به توافق برسیم یا خیر».
محمدجواد آذری‌جهرمی روز گذشته در جمع خبرنگاران نشست تا درباره آنچه مربوط به تکمیل پروژه شبکه ملی اطلاعات و تعرفه‌های غیرحجمی اینترنت ثابت است، توضیح دهد. پیش از ورود او به سالن کنفرانس اما اتفاق غیرخبری و مهمی برای شخص وزیر افتاده بود که در میان اخبار حاشیه‌ای شبکه‌های مجازی از طرف خبرنگاران دست‌به‌دست می‌شد؛ تولد سومین پسر آقای جهرمی.
تأکید به شرکت مخابرات ایران برای قرارداد کارگزاران روستایی
وزیر ارتباطات همچنین در پاسخ به «شرق» درباره اینکه به چه دلیل شرکت مخابرات ایران قرارداد دائمی کارگزاران مخابرات روستایی را با استناد به ماده ٨٣ قانون الحاق مجلس و بخشنامه‌های وزارت کار اجرا نمی‌کند و در شرایطی که وزارت ارتباطات یکی از سه وزارتخانه‌ای است که باید این مشکل را حل کند ولی تابه‌حال در این زمینه اقدامی انجام نداده است، گفت: «وزارت ارتباطات در این زمینه تکلیفی ندارد و وزارت کار باید پیگیر این موضوع باشد. هرچند کارگزاران روستایی جزئی از خانواده مخابرات ایران هستند که درحال‌حاضر این شرکت به بخش خصوصی واگذار شده است. ممکن است در این مسیر تعدادی از قراردادها به مشکل تأمین مالی خورده باشند؛ بنابراین برای امنیت این افراد قرارداد طولانی‌مدت بسته شده است». او با اشاره به اینکه در این موضوع برداشت دیوان عدالت اداری نیز تأیید نظریه مجلس مبنی‌ بر عقد قرارداد دائمی است، اضافه کرد: «در برخی از استان‌های کشور امضای قرارداد سالانه با تعلل صورت گرفت مانند آذربایجان غربی، بنابراین تأکید کرده‌ایم که این مشکلات برطرف شود. از نظر ما آنچه از نظر قانون فصل‌الخطاب است و تأمین‌کننده نظرات عزیزان، باید اعمال شود و اگرچه دولت مجاز به اعمال نظر در شرکت مخابرات به دلیل واگذاری آن به بخش خصوصی نیست اما این تأکید صورت گرفته که آنچه تصویب قانون است به اجرا گذاشته شود».
موافقت دادستانی با فیلترینگ غیرهمسان برای کاربران
وزیر ارتباطات در این جلسه همچنین از مذاکره و موافقت دادستانی با اجرای فیلترینگ غیرهمسان برای دسترسی کاربران ایرانی در اینترنت خبر داد. او درباره طبقه‌بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت گفت: برای غیرهمسان‌سازی نظام فیلترینگ در اینترنت دستورالعملی را آماده کردیم و چارچوب فنی آن را برای ارائه به دادستانی آماده کرده‌ایم. پیرو مذاکرات مکتوب با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفته که شروطی برای آن در نظر گرفته شده است. او اضافه کرد: «ما پیشنهادات دادستانی را دراین‌باره بررسی و پاسخ فنی لازم را برای اجرای این پروژه آماده کرده‌ایم که امیدواریم این موضوع نیز مورد تأیید قرار گیرد و بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط کاربران تعریف و فیلترینگ را بر مبنای این تعاریف روی سایت‌های اینترنتی اعمال کنیم.
مخالفت قضائی با رفع فیلتر تماس صوتی تلگرام
وزیر ارتباطات همچنین درباره وعده برای رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام نیز گفت: در مورد رفع فیلتر این سرویس وعده‌ای نداده‌ام بلکه برای پیگیری این موضوع وعده داده‌ام که آن را نیز به دلیل مطالبه کاربران و مردم پیگیری کرده‌ام. رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام و بازکردن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضائی به‌عنوان صادرکننده این حکم روی آن پافشاری دارد. ما در دو مرحله این موضوع را مورد پیگیری قرار دادیم اما دستگاه قضا اعتقادی به بازکردن این دسترسی ندارد. وزیر ارتباطات گفت: نکاتی که درباره شرایط اقتصادی و کاهش درآمد اپراتورها درخصوص این سرویس مطرح می‌شود، درست نیست و نگاه دستگاه قضائی به فیلتر تماس صوتی تلگرام در چارچوب مسائل امنیتی است. ما همچنان در حال بررسی هستیم که این موضوع را پیگیری کنیم اما از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان می‌توانند از سرویس‌های مختلف دیگری که این امکان را برای آنها فراهم می‌کند استفاده کنند. کاهش حجم میزان دقایق مکالمات تلفنی نشان می‌دهد بخش اعظمی از سهم مکالمات به سمت استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل رفته است.
پیگیری برای رفع تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی‌ در ‌اپ‌استورها
وزیر ارتباطات همچنین از پیگیری موضوع حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشن خارجی مانند اپل و گوگل، در سفر رئیس‌جمهور به نیویورک خبر داد و گفت با مذاکرات صورت‌گرفته با وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری موضوع تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی توسط شرکت‌های خارجی در دست پیگیری است. به گفته او در این زمینه در سفر رئیس‌جمهور به نیویورک نیز پیگیری‌های اولیه برای شفاف‌سازی دلایل این تحریم انجام شد و هم‌اکنون مسئله شفاف است. «بررسی‌ها نشان می‌دهد که مقررات ویژه‌ای برای حذف و تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه‌های اپلیکیشن خارجی وجود ندارد بلکه شرکت‌های آمریکایی به دلیل تهدیدهای دولت جدید آمریکا در این زمینه ریسک نکرده و برای آنکه تحت بازرسی دولت آمریکا قرار نگیرند، نسبت به تحریم اپلیکیشن‌های ایرانی اقدام کرده‌اند.
تخفیف ۵٠درصدی ترافیک داخل تغییر می‌کند
وزیر ارتباطات درباره تغییر روال سایت‌های مشمول ترافیک خارجی گفت: تعیین ۵٠٠ سایت داخلی دارای تخفیف ۵٠درصدی اگرچه روال مطلوبی نبود اما شروع طرح بود زیرا اپراتورها با این مدل موافق نبودند و برای اجرای آن بهانه می‌آوردند. دو روش برای پیشبرد این طرح وجود دارد که نظر وزارت ارتباطات ایجاد پورتالی برای ثبت دارندگان محتوای داخلی است که اجرای آن در دستور کار قرار دارد. او در پاسخ به سؤال دیگری که آیا تفکیک اینترنت به ترافیک داخلی و خارجی در مصوبه جدید تعرفه‌های جدید اینترنت با دسترسی یکسان به اطلاعات تعارض دارد، گفت: این موضوع نقض بی‌طرفی در دسترسی به اطلاعات نیست و حتی اپراتورهای خارجی نیز برای دسترسی به اطلاعات داخلی پیشنهاد ویژه در نظر می‌گیرند». او همچنین از اقدامات اورژانسی برای اصلاح و بهبود کیفیت بازی‌های آنلاین خبر داد. جهرمی با اشاره به تعامل وزارت ارتباطات با کسب‌وکارهای بخش خصوصی گفت: در دیدار با فعالان بخش خصوصی آنها از ما کمک نمی‌خواهند بلکه فقط می‌خواهند مانع ایجاد نکنیم، کسب‌وکارهای نوپا دو مشکل اساسی دارند که یکی از مهم‌ترین آنها پرونده‌های بیمه‌ای است که این کسب‌وکارها حتی در صورت عدم موفقیت دو سال بعد از تعطیلی با پرونده‌های بیمه‌ای روبه‌رو می‌شوند و به آدم‌های ممنوع‌الخروج تبدیل شده‌اند که ادامه این رویه باعث اضافه‌شدن بی‌دلیل آدم‌های دچار مشکل می‌شود.

***

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.