مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

بازنشستگی اجباری در یکی از استانها ؛ آزمونی با نتیجه معلوم!

[box]مخابرات ما -ایجاد شرایط بازنشستگی اجباری که در یکی از استانها رخ داده , قبلا آزموده شده! نتیجه اش هم معلوم است![/box]

پاسخ استان مورد نظر به این گزارش, پس از انتشار آن , در اینجاست

 

مخابرات ما (سردبیر) – سوالی ساده آغاز مطلب ماست! چرا راههای رفته و شکست خورده را دوباره امتحان می کنیم!؟

 

خبر میرسد که:

در یکی از استانها برای اجبار به بازنشستگی , احکام ریاست و مدیریت افرادی با بیش از ۳۰ سال سابقه را لغو کرده اند.

همین چند سال پیش ؛ فارس و شیراز را بخاطر دارید؟ هنوز هم عوارض روحی , روانی  و مالی آن اتفاق نه تنها بدنه مخابرات را آزار می دهد بلکه زندگی گروهی از همکاران را از نظر مالی بسیار متضرر کرد.بطوریکه عامل آن ؛ خودش هم بعدا هر چه تلاش کرد نتوانست کمکی به بهبود شرایط بکند.

 

موضوع شیراز چه بود؟

مدیر عامل آن زمان , احکام مدیریتی , ریاستی , مسئول واحدی تمام افراد بالای ۳۰ سال خدمت را , بدون اغماض , حتی اگر نزدیکترین دوستش بود (از این نظر قابل تحسین است) لغو کرد و برای آنان احکامی مانند مامور اطلاعات نگهبانی صادر کرد تا آنان مجبور شوند شرایط بازنشستگی عادی اجباری را بپذیرند.

همان زمان همه می دانستند که بزودی طرح بازنشستگی تشویقی در راه است.لذا دقیقا بخاطر دارم مدیر عامل آن زمان استان ما, هرگز حاضر نشد این رفتار را تکرار کند! او می گفت اینها همکاران من هستند , فردا نمی توانم توی چشم هایشان نگاه کنم!

 

سرانجام شیراز چه شد؟

در فارس , این همکاران بالای ۳۰ سال سابقه ,  از ترس آبروی خود , بازنشستگی را با عادی ترین شرایط قبول کردند و رفتند.اما بزودی طرح تشویقی آمد و گروهی ۹۰۰۰ نفره حداقل با دو برابر دریافتی آنان از سیستم خارج شدند.

مدیر عامل محترم , هر قدر تلاش کرد نتوانست این بازنشسته ها را مشمول قانون جدید بکند! نشد که نشد! آنقدر این شرایط ناراحت کننده بود  که مدیران دیگر نیز وارد شدند ولی قانون … قانون است … حتی اگر ۲۰۰- ۳۰۰ نفر از همکاران … !

باور کنید بیاد آوردن آن شرایط برای من بسیار تاسف بار است.آنقدر که ادامه این نوشتار برایم دشوار شده است.

 

امروز چه شده است؟

دقیقا, همان رفتار تکرار شده است.هیچ توضیح اضافه ای هم بر مطلب بالایی ندارم! دقیقا مو به مو همان رفتار تکرار شده است و در استانی حکم اداری افراد بالای ۳۰ سال لغو شده است.

 

حرف نهایی

اگر قانون است در همه کشور یکسان اجرا شود! هر چند که حتی اگر قانون است نباید اجرا شود.قوانین بسیار دیگری در همین مخابرات داریم که بسادگی از اجرایش صرفنظر شده است! برخی قوانین داخلی ما هم , قابلیت اجرا ندارند!

اگر هم قانون نیست لطفا از ادامه آن صرفنظر کنید!

با تخم نفرتی که می کارید نمی توانید در آینده کار کنید!

بقیه حرفها بماند برای آینده ای که امیدوارم فقط تشکر از مدیران برای حذف این رفتار مخرب باشد!

 

پاسخ استان مورد نظر به این گزارش, پس از انتشار آن , در اینجاست

******

 1. مهران می گوید

  با سلام
  به نظر اینجانب حذف مدیریت و ریاست بالای ۳۰ سال بسیار کار پسندیده ای است زیرا از دست اینهمه مدیر و رییس پیر و باندباز و ناکارآمد خسته شده ایم. بهتر است این دوستان هرچه زودتر بروند و استراحت کنند! بجای این کار بهتر است مخابرات ایران بیانیه ای صادر کنند که دیگر به هیچ عنوان پاداش تشویقی نخواهد داد تا این دوستان بتوانند با خیالی آسوده عطایش رو به لقایش ببخشند و از حضور مخابرات مرخص شوند.

 2. علی بیغم می گوید

  با سلام
  به مدیر عزیزی که چنین تصمیمی را گرفته باید عرض کرد زمین گرد است و شما نیز به چنین عذابی گرفتار خواهی شد و اینکه توصیه میشه استان خودتو آزمایشگاه نکن . اگه چنین تصمیمی گرفته شده اجازه بدید از بالا اجرا بشه

 3. همکاررسمی می گوید

  امکان ندارد همکاری بدون دریافت پاداش تشویقی به بازنشستگی ۳۰ سال تن دهد زیرا چاره ای برایش نمی ماند تا لااقل با پر کردن سابقه ۳۵ سال و بدون خریدن ایام سربازی حقوق بازنشستگی خود را ترمیم دهد. از ما بهتران که با گرفتن پاداش های خود رفته اند حال که نوبت به کارکنان رسیده تحت عناوین مختلف سعی بر فشار بر افراد دارند. خوشبختانه ایام خدمتی در حیطه اختیارات شرکت نیست و در اختیار سازمان های بازنشستگی است . بنابر این با ترفند و تزویر نمی توان کارکنان را مجبور به بازنشستگی بدون دریافت حق و حقوق انها کرد . و بایستی تمام و کامل مثل سایر همکاران پرداخت شود بدون کم و کاست و این حق کارکنان است. نمی شود عده ای با ناز و نعمت باز نشست شوند و عده ای در رنج و عذاب . اقای سردبیر امیدوارم ظلم دیگر اینجا معنا پیدا کند . تبیعیض دو گانه بین دو چیز مصداق بارز ظلم است.

 4. آرمان می گوید

  سلام
  اگه سال ۹۴ این اتفاق می افتاد و همکاران قدیمی با پاداش تشویقی و احترام بازنشسته می شدند کار پسندیده ای بود و جای تقدیر داشت .
  اما … باشرایط کنونی بقول سردبیر (ظلم ) نه ولی بی مهری آشکار است .
  دوم : این کار باید از راس هرم شروع شود و مدیران ارشدی که کارایی خود را از دست داده و شرکت عظیم مخابرات را به این روز انداخته اند ” بازنشست شوند .
  کلام آخر پاداش زحمات ما را بدهید خودمان با کمال میل و حتی بدون خدا حافظی شرکت را ترک می کنیم .

 5. آرشام می گوید

  سلام
  در این استان افراد بالای سی را مامور اطلاعات نگهبانی نکرده اند، نهایتا رئس اداره کارشناس مسئول شده،همچنین افراد سی سال توانمند هنوز دارن کار میکنند و مدیریتشون هم حفظ شده، یه سری مدیر داریم که مدیر استخدام شدن و میخوان مدیر بمانند تا ابد ،این افراد اکثرا فاقد کارایی و توانایی هستند‌.
  بهتر است یک نظر سنجی از کارکنان آن منطقه شود مطمئنا اکثرا از دستور مدیر حمایت میکنند.

  1. سردبیر می گوید

   اقعا نظرخواهی بگذاریم؟
   واقعا؟

 6. ذاکر می گوید

  سلام:در استانی که چنین کاری کرده اند،اگر پدر خانواده ای از روی خانواده بخاطر مسائل پیش آمده خجالت زده شد و توان ادامه را از دست داد و خدانکرده بلایی سر خودش آورد،آیا کسی که این طرح را داده و مجری آن چه میکنند؟واقعا کمی تامل کنید،اگر شد چکار میکنید؟قیامت چی؟وجدان؟و و و

 7. بهمن می گوید

  توجه بفرمایید آنچه بمدتِ دو سال ، برایِ ۹۰۰۰ نفر (از ۳۰۰۰۰) اعمال شده، عرف است و بجای از دادنِ روحیه در پیِ احقاقِ حق باشید.

 8. آذربایجان می گوید

  به نظر اینجانب اکثر همکاران بالای ۳۰سال کم لطفی میکنند دوستانی که ۳۰ سال در پستهای دانه درشت حقوق و مزایای مکفی دریافت میکردند باید کمی منصف باشند و تمع خود را کم کنند و با عزت و احترام و حفظ اقتدار و غرورشان بازنشسته شوند و برای جوانان متخصص و جویای کار که واقعا به شغلی برای تشکیل یک زندگی حد اقلی نیاز داند فرصت بدهند.

 9. احمد می گوید

  واقعا متاسفم برای مخابرات که به چه سمتی در حرکت است .
  نیروهای کارآمد وقوی سازمان در بدنه براساس توان بعنوان رئیس ومدیر انتخاب شده و این افراد با روش فوق از خدمت منفک شده و در نهایت این پیامی است برای بقیه که برای سیستم دل نسوزانید نهایت کار شما هم اگر بعنوان مدیر انتخاب شدید همین است . در ضمن کارمندی که با این روش از سازمان پرت شود سالهای سال عمر باقی مانده تحت تاثیر این موضوع بوده و خود وخانواده اش را آزار میدهد. چرا که عده ای با انتخاب شخصی از مزایایی بازنشستگی تشویقی استفاده کرده وبا رضایت از شرکت خارج میشود ولیکن این افراد به جرم مدیر ورئیس بودن با اجبار بازنشسته شده یا تهدید به تغییر پست میشوند . این حرکت هیچ سنخیتی با برنامه ره نگاشت مدیریت محترم عامل شرکت ندارد.وباید در هرمرحله ای که قرار دارد متوقف شود. ضربه وارده از این عمل اشتباه به شرکت و این کارکنان جبران ناپذیر است . تصمیم گیرنده به کشورهای پیشرفته نگاهی بیاندازد از تجربه کارکنان با سابقه خدمت بالا وحتی در سن بازنشستگی در مشاغل مدیریت استفاده میشود تا بتوان از تجربیات این افراد استفاده بهینه نمود.

 10. حیدر می گوید

  واقعا بعضی از انسانها چه قدر … و دور زدن قانون را برای خود یک امتیاز ممتاز میداند تا یک … بگیرند.

 11. کارمند قبلا امیدوار می گوید

  با سلام
  برای جلوگیری از رخداد اتفاق اخیر در یکی از استان ها ( حذف ردیف های سازمانی مسئولیتی و کارشناس مسئولی و …) به مدیران ارشد مخابرات پیشنهاد می شود برای حفظ شان و منزلت همکاران ۳۰ سال خدمت به بالا تشویق های مشابهی مانند پاداش تشویقی یا معادل ان در نظر بگیرند و ضمن ارج نهادن به همکاران پیشکسوت شرکت را چابک سازی کرده و همکاران قراردادی و دیگر همکاران جوان و با سواد را بتدیج و با امورزش های لازم جایگزین انان نمایند برای مثال در ام دی اف مراکز تلفنی افراد زیادی را می شناسم که با مدرک فوق لیسانس الکترونیک و کامپیوتر و با حد اقل مزد در حد ۹۰۰ هزار تومان کار یک نفر با مدرک زیر دیپلم را می کنند و تخصص و دانش انها به هرز می رود چرا که کار در این محل نیاز چندانی به سواد دانشگاهی و تخصص خاصی ندارد و با جایگزینی چنین افرادی با همکاران متخصص قدیمی و باز نشسته کردن انها ضمن بهبود شرایط معیشتی انان با خروج همکاران قدیمی رضایت همکاران جدید و جوانمان را نیز جلب کنند که مطمئنا شرکت مخابرات پویا تر و چابک تر و سود ده تر خواهد شد و با یک تیر میشود دو نشان زد و از همه مهمتر جلب رضایند خلق است که با جلب رضایت مخلوق حاصل می شود البته اگر اعتقادی راسخ به این مسائل داشته باشیم و گرنه خیلی ظلم ها با قانون و بی قانون که هم اکنون نیز رخ می رهد می شود در حق کارکنان روا داشت که مسلما نتیجه عدم اعتقاد به حق و عدالت و سربلندی و سود دهی شرکت است
  باور کنید درک و فهم این مسائل نیاز به ضریب هوشی بالایی ندارد و با حد اقل ای کیو نیز می شود خیلی بهتر و کاراتر شرکت را اداره کرد
  به امید روزی که عقلای قوم بیشتر اندیشه کنند و زحمت بیشتری به سلول های خاکستری مغز خود بدهند

 12. ناشناس می گوید

  کاش در همه کشور این قانون اجرا شود

 13. کارمند قبلا امیدوار می گوید

  با سلام
  لطفا نام استان و مدیر منطقه ان را هم ذکر فرمایید تا بقیه هم بدانند که ماه پشت ابر نمی ماند . همکاران عزیز ما در ان استان چه گناهی مرتکب شده اند که مستوجب این ظلم باشند یک بام و دو هوا شنیده بودیم اما نه اینقدر واضح و صد البته در این موارد مدیران ارشد شرکت باید ورود پیدا کنند و اینها را ابتدا پند و در مرحله بعدی به جایی که مستحقش هستند بفرستند همکاران عزیز ان استان ساکت ننشینند و از مبادی قانونی و البته ابتدا از طریق مدیران ارشد شرکت اقدام کنند که حق گرفتنی است
  ادم از شنیدن چنین اخباری ابتدا دلش به درد می اید و بعد تاسف سرتاپای وجودش را می گیرد که چرا به این روز افتاده ایم و فریاد رسی هم نیست البته امیدواریم که مدیران ارشد و عقلای انگشت شمار قوم وارد عمل شوند و قضیه را فیصله دهند

  1. سردبیر می گوید

   قبلا امیدوار عزیز
   برخی کلمات شما شامل ظلم و ظالم و ظلم کردن بود که با اجازه ات حذف کردم
   این کلمات مفاهیمی بسیار عمیق تر دارد.
   به اینها نگویید ظلم.
   رفتارهای نامتعارف یا .. چیزی مثل اینها…

   1. کارمند قبلا امیدوار می گوید

    با سلام
    سردبیر عزیز
    وقتی بی عدالتی می شود عین ظلم است و ظلم کننده ظالم و ظلم شونده مظلوم است و این کار اقایان دقیقا بی عدالتی و عین ظلم است
    چرا به فاصله یک روز تفاوت سابقه خدمت یک عده دو برابر عده ای دیگر از پاداش منتفع شوند؟
    لابد اقایان با تحقیر کارکنان چنانچه جنابعالی هم فرموده اند میخواهند برای حفظ آبرو هم شده کارکنان از خیر پاداش گذشته و عطای آنها را به لقایشان ببخشند
    اگر اینها ظلم نیست پس چه چیزی ظلم است؟

    1. سردبیر می گوید

     استفاده از تعابیری که هر کس میتواند از آن به نفع خود استفاده کند منطقی نیست.
     استفاده از کلمات ، خارج از معنای لغوی آن ، ظلم است … کردن ظلم است … اون کار را کردن … ظلم است
     نه
     این تعابیر یعنی به زور چیزی را در ذهن دیگران چپاندن.
     قربون اون منطق و قلم نازنین شما, شما که ماشا الله اینقدر توانایی دارید
     تمام واقعه را بنویسید و به شعور خواننده اعتماد کنید.
     خودش می تواند تشخیص بدهد شلم است یا نه.
     می توان د تشخیص بدهد که …
     کسانی از این اصطلاحات استفاده می کنند که دلشان داغ شده ، و توان بیان آن را با قلم و زبان ندارند.دلشان سوخته آتش گرفته
     راهی نمی یابد لذا با همه قدرت داد میزنند و می گویند ظلم شده.
     اما افرادی مثل شما باید استدلال کنید.
     همین حالا هم عصبانی شده اید.وقتی عصبانی می شوید منطق در کلام قربانی می شود
     من کاملا احساس میکنم که از جاده استاده از کلمات درست خارج شده اید.
     در مسند قاضی ننشینیم حکم صادر نکنیم ، فقط موضوع را شرح بدهیم.
     این نظر من است .شما دیگر خودتان می دانید هر چه صلاح است اقدام کنید

 14. حامد شاکریان دربندی می گوید

  سلام

  طبق یک قانون در مخابرات انتصاب به مشاغل مدیریتی بلای ۲۸ سال ممنوع است !. ولی اصولا برای اینکه دعوت به
  بازنشستگی کنند اولا باید مدیر منطقه با روش ارشادی و دوستانه و البته زمانی که پاداش تشویقی در شرکت حاکم
  بود روسا و مدیران را تشویق به بازنشستگی می کرد . ثانیا باید قانون ای تصویب شود که مدیر بالای ۳۰ سال بازنشست
  شود چرا که وقتی مدیر منطقه در راس شرکت بازنشست نمی شود این مسئله الگوی برای بقیه می شود و کسی را نمی توان ملامت کرد بطور کلی بی برنامه بودن شرکت از لحاظ نیروی انسانی ضربه به نیروی انسانی می زند .

  1. کارمند قبلا امیدوار می گوید

   با سلام
   همکار گرامی آن قانون که فرمودید قبلا بود ولی از سال قبل لغو شد و بنده دستورالعمل آن را دیده ام و بقیه فرمایشات شما بجا و بحق است اما در کل میتوانند این کار را با تشویق انجام دهند و قوه قهریه کارساز نیست و اگر مدیر جز یا کارشناس مسئول تمکین نکرد از قوه قهریه بهره بگیرند هر چند باز هم کار خوبی نیست و اگر راست میگویند مدیران ارشد استان ها را که بعضا بیشتر از سی و پنج سال هم سابقه دارند بازنشسته کنند یا بیش از سی ساله ها را عزل کنند البته در صورت تمکین نکردن
   تا بوده چنین بوده که زورشان به ضعفا می رسد و هر جور که میخواهند با آنها رفتار می کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.