مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

بخوانید و عبرت بگیرید؛ مقایسه حقوق شرکت مخابرات و سایر شرکتها!

 [box]مخابرات ما – چندی پیش نویسنده , چنین سوژه ای را به سردبیر پیشنهاد کرد و موافقتش را برای طرح گرفت. اما واقعا فکر نمی کردم به این جالبی از آب در بیاید![/box]

مقایسه حقوق کارشناسان در شرکت مخابرات و شرکتهای مشابه

نوشته : محمود 

مخابرات ما – در ذیل سعی  نموده ام تا نخست مقایسه ای بین حقوق پرسنل مخابرات و سایر شرکتها و سازمان های کشور انجام دهم و سپس مقایسه ای بین حجم کار و پیچدگی کار و دانش فنی مورد نیاز برای اداره سیستم های مخابراتی و دیگر سازمانها و شرکتها انجام دهم

در وهله نخست مقایسه حقوق ها :

حکم اینجانب با حدود ۲۶ سال سابقه کار و مدرک لیسانس در سال ۹۵  برابر ۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان بوده و هرچند که تمامی کارمندان و پرسنل دیگر سازمانها وشرکتهای کشور به هیچ وجه حقوق واقعی خود را ابراز نمی کنند (حتی برای خانواده و دوستانشان )، بویژه هنگامی که بر خلاف انتظارات خودشان و جامعه متوجه سطح بسیار پایین حقوق پرسنل رسمی مخابرات میشوند.

آمار و ارقامی که در زیر ارائه گردیده است بصورت تقریبی بوده وبا لطائف الحیلی بدست امده اند.

وملاک , افرادی با سابقه بالای ۲۵ سال و مدرک لیسانس بوده است.ضمن اینکه اعداد زیر حقوق یک ماه کارشناسی است.

 

شرکت نفت مناطق       بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

شرکت گاز                  بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

شرکت زیر ساخت        بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

اداره برق                    بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

تامین اجتماعی            بیش از ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

اداره آب                    بیش از ۸٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

ثبت اسناد                  بیش از ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

دخانیات                     بیش از ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

بیمارستانها                 بیش از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

نیروی انتظامی            بیش از ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

مخابرات                    دقیقا    ۳٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان

آموزش و پرورش         حدود   ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان

 

البته این مقایسه در شرایطی انجام شده که کارشناسان بررسی شده فاقد هر نوع پست و مقامی باشند واز حق شیفت نیز استفاده ننمایند.

یعنی مخابرات آن اسطوره زمانهای نه چندان دور که تمامی سازمانها و شرکتها حقوق خود را با آن مقایسه میکردند , چه از شرکت نفت که اندکی بیشتر از مخابرات حقوق میگرفتند تا دیگر سازمانها که خیلی کمتر از مخابرات حقوق میگرفتند , اکنون دچار چه وضع اسفناکی شده است که حتی پرسنل رسمی و با سابقه کار بالا در اداره زندگی خویش مانده اند.

 

سپس به مقایسه سختی کار بین سازمانهای مذکور میپردازیم :

ممکن است عده ای بگویند که کار کردن در شرکت نفت و بویژه بخش حفاری آن بسیار سخت است , اینجا این پرسش پیش می اید که آیا سخت تر از پرسنل شبکه کابل و فیبر نوری و یا پرسنل دکل بند و یا BTSMAN مخابرات که در زیر برف و باران و آفتاب سوزان انجام وظیفه میکنند؟

قطعا انهایی که با سختی کار در شرکت نفت و بخشهای ذکر شده مخابرات آشنایی دارند , تایید مینمایند که پاسخ منفی است .

 

بعد می رویم سراغ سطح دانش فنی مورد نیاز  برای اداره شبکه های مخابراتی و همچنین شرکتهای مذکور :

همگان میدانند که سطح دانش فنی مورد نیاز برای اداره کردن و نگهداری مراکز سوئیچ اعم از شهری و LTX  و موبایل و مراکز دیتا و ماکس و PCM  و مایکرو ویو و BSC   و RNC  و دیگر مراکز و نود های شبکه مخابراتی حتی بمراتب بالاتر از سطح دانش مورد نیاز برای اداره کردن واحد کنترلی حتی یه رآکتور هسته ای میباشد , واحد های کنترل شبکه برق و پالایش گاهها و پتروشیمی ها که اصلاً این وسط محلی از اعراب ندارند.

در شبکه برق کشور , غالب شبکه یا بصورت کابل های مسی است و یا ترانس های کاهنده ولتاژ که عملا المانهایی پسیو و غیر فعال محسوب میشوند که خرابی آنها اگر نگویم در حد صفر است , آنقدر در مقایسه با شبکه مخابراتی کم میباشد که قابل صرف نظر کردن میباشد.

در عوض شبکه مخابراتی بصورت روزانه دچار خرابی و اشکال میگردد و نیاز به مراقبت شبانه روزی و پیوسته و بالطبع آن هزینه بالاتر و زحمت بیشتر پرسنل را دارد.

بجز شرکت زیر ساخت , در مابقی سازمانها و شرکتها , شاید  سختی جسمی و روحی کار در حد یاد گرفتن نحوه کار کردن با یک نرم افزار آنهم به زبان فارسی و آنهم شاید چند سالی یکبار  میباشد.

در بین تمامی شرکتهای نامبرده , شاید فقط شرکت زیر ساخت است که نیازبه دانش فنی تا حدودی به اندازه شرکت مخابرات اعم از ثابت یا موبایل و دیتا را دارد.

 

حالا بریم سراغ دلایل پایین بودن وحشتناک حقوق پرسنل مخابرات.

چیزی که در وهله نخست به ذهن خودم رسید این بود که شاید هزینه برق مصرفی مخابرات را با تعرفه ای بالاتر از تعرفه تجاری محاسبه مینمایند , که بعد متوجه شدم که هزینه برق هرچی که باشد برای مخابرات و زیر ساخت یکی میباشد , پس دلیل چیز دیگری باید باشد.

دلیل بعدی میتوانست پایین بودن هزینه مکالمات وبالطبع درآمد شرکت باشد , که این دلیل نیز نمی تواند درست باشد چون شرکت زیر ساخت نیز فقط بخشی از درامد مخابرات را تحت عناوین مختلف از مخابرات استانها دریافت میکند    ولی با توجه به اینکه حداقل ۹۵ درصد شبکه مخابراتی متعلق به استانها بوده و مخابرات استانها در هر کوچه و پس کوچه ای و در هر کوی وبرزن اقدام به برقراری شبکه نموده است ولی در عمل ۱۵ درصد درآمد مستقیماً به زیرساخت پرداخت می شود.

پس این قضیه میتواند بخشی از علت باشد.

دلیل بعدی تعداد زیاد کارمندان شرکت مخابرات میتواند باشد , ولی در مقایسه با همین شرکت زیر ساخت که  کمتر از ۵ درصد  شبکه مخابراتی را دارا میباشد , تعداد کارمندان مخابرات استانها باید بیش از ۲۰ برابر زیر ساخت باشد ولی در عمل شاید تعداد کارمندان رسمی و خصوصی مخابرات فقط ۱۰ برابر کارمندان رسمی و خصوصی شرکت زیر ساخت میباشد .

واین یعنی به نسبت حتی تعداد کارمندان مخابرات استانها کمتر از زیر ساخت میباشد.

پس آنگونه که عده ای تعداد بالای کارمندان مخابرات را دلیل پایین بودن حقوق آنها عنوان میکنند , صحت ندارد.

ودلیل مهمتر و بظاهر منطقی تری که برخی مثلاً کارشناسان زبده عنوان میکنند اینست که مالکین جدید , شرکت را بصورت قسطی خریده اند و بایستی از محل در امد شرکت مخابرات اقساط انرا پرداخت نمایند , با توجه به اینکه سهامداران جدید هر سال حدود ۹۵۰ میلیارد تومان  به دولت پرداخت میکنند و با فرض اینکه تعداد کارمندای رسمی شرکت مخابرات ایران حدود ۲۰۰۰۰ نفر باشند , یعنی به ازای هر کارمند ماهی حدود ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد شد .

که ظاهرا دلیل اصلی حقوق پایین کارمندای مخابرات , همین عامل بنظر میرسد.

ولی اگر همین مقدار را به حقوق کارمندان مخابرات اضافه نماییم , بازهم اختلاف قابل توجهی با شرکتهای برق و زیر ساخت وجود خواهد داشت, یعنی تنها دلیل این نمی تواند باشد.

 

نتیجه: 

حالا   دلیل هر چه که باشد به من کارشناس ربطی ندارد و آنچه از دید من و بقیه همکاران مهم است این است  که مدیران ارشد مخابرات بایستی به فکر راه چاره ای برای افزایش حداقل سه برابری حقوق کارمندان مخابرات باشند .

و سهامداران جدید مخابرات اگر توانایی اداره شرکتی با ویژه گیهای ذکر شده از نظر سختی و پیچیده گی های فراوان آن و توقعات جامعه از وضعیت حقوقی و رفاهی کارمندان آنرا نداشتند , نباید در اداره امور این شرکت تایید صلاحیت می شدند و اینچنین مشکلات عدیده ای را برای کارمندان زحمتکش و خانواده آنها فراهم مینمودند.

واکنون نیز به هر شکل بایستی در صدد رفع اختلاف حقوقی کارمندان شرکت باشند که این هم  مشکل مدیران ارشد میباشد نه کارمندان شرکت.

******

 1. حسن می گوید

  بنده بعد از ۳۱ سال تلاش و جون کندن به عنوان راننده تازه بازنشست شدم
  حقوق دریافتی من یک میلیون تومنه
  واقعا ادم نمیدونه چیکار کنه از دست این دولت که دست دشمنو از پشت بسته

 2. حمید زرافشان می گوید

  سلام خدمت همکاران محترم !
  عزیزان مشکل ودرد را همه میدانیم حال چه اقدامی باید انجام شود تابه نتیجه برسیم ؟.با توجه به اینکه اکثر همکاران در شرف بازنشستگی هستند و وقت بسیار بسیار اندک است …..

 3. حسين می گوید

  سردمداران شرکت مخابرات ایران یقین بدانند عدم توجه به نیروی انسانی متخصص موجب کاهش انگیزه و بی توجهه کارکنان شده و درنتیجه بی تفاوتی کارکنان رو نسبت به ایجاد و افزایش و وصول درامد رو در پی خواهد داشت که گواه این مدعا نشتی های درامدی سالهای اخیر می باشد …..

  1. شاپور نعمت پور می گوید

   دوست عزیز کاملن حق با شماست , واقعا از قدیم گفتن که ارزش هر جایی به آدماشه نه معادن و ذخایر زیرزمینی و طبیعتش .
   نمونه بارزش همین کشور ژاپن که در عین حالی که هیچگونه ذخایر طبیعی نداره , ولی عملا همه چی داره

   حالا من دیگه نمی خوام از طیف مقابل ژاپن مثالی بزنم که بعضیا فکر کنن خدای ناکرده قصد توهین به کسی رو داشتم

 4. ناشناس می گوید

  د راین شکلی نیست که حقوق مخابرات پایینه اما این آمار و ارقام مربوط به حقوق سایر سازمان ها وادارات خیلی ها شون اشتباه و غیر واقعیه. به عنوان نمونه دایی بنده با ۲۵ سال سابقه کار در شرکت آب و مدرک کارشناسی داره زیر ۵ تومن میگیره . خانم بنده کارمند سازمان تامین اجتماعیه و رئیس قسمت ایشون با ۲۰ سال سابقه کار داره ۶ تومن میگیره .

  1. شاپور نعمت پور می گوید

   البته ممکنه اعداد و ارقامی که در مطلب فوق توسط نویسنده درج شده اندکی با واقعیت مغایرت داشته باشه
   که خود نویسنده هم عنوان کرده تقریبی هستن
   ولی به نظر من اختلافات حقوقی بیشتر از مقادیر ذکر شده هستش
   در مورد اداره آب و البته نه اداره آب روسنایی که قضیه اون ظاهرا فرق میکنه , من اطلاعاتی که بصورت موثق دریافت کردم بیشتر ازین حرفاس و در مورد تامین اجتماعی که اصلن چند تا از اقوام بنده اونجا کار میکنن و مطمئنم که حتی بیشتر از ۱۰ تومن میگیرن

   توجه داشته باشین که چند سالی هست که از اضافه کاری کارمندانی که صندوق بیمه ای شون تامین اجتماعی هست , حق بیمه کسر نمیشه و طبعا در حقوق بازنشستگی شون هم محاسبه نشده و تاثیری نداره

   حالا پارسال یکی از اقوام بنده که کارمند تامین اجتماعی بودن و جانبازم بودن بعد از ۲۵ سال خودشو با ۲۵ روز حقوق بازنشسته کرد و گفت حقوقش با ۲۵ روز شده ۵۳۰۰ یعنی تقریبا روزی ۲۱۵۰۰۰ تومن که در سال گذشته سقف حقوق بازنشستگی در تامین اجتماعی بود .

   تا اینجاش که درسته و همه قبول دارن
   حالا شما فرض کنید که این کارمند حقوق دریافتیش همون سقف یعنی حدود ۶٫۵ میلیون تومن بوده
   اگه اضافه کاری و پول لباس و پاداش های که به اونا میدن و ۸ ساله دیگه به کارمندای مخابرات نمیدن رو هم بهش اضاف کنین , ببینید که آیا بیشتر از ۱۰ میلیون تومن میشه یا نه؟
   قضاوت دبگه با خودتون

   داخل پرانتز اینکه خود بنده از سال ۹۰ تا حالا حتی یک ساعت اضافه کار نگرفتم و پول لباس سال گذشته من و بقیه کارمندای مخابرات در سال ۹۵ فقط ۲۰۰۰۰۰ تومن بوده و این در حالیه که سال گذشته یکی از کارمندای یکی از شرکتهای دولتی وابسته به وزارت ارتباطات , شخصا به من گفتن که ۸ میلیون پول لباس بهشون دادن

   تازه من دیروز متوجه شدم که حکم کارمندای اداره پست با افزایشی امسال به حدود ۴ میلیون رسیده و حالا بقیه مخلفات رو هم بهش اضافه کن ببین چقد میشه
   که البته نویسنده مطلب فوق ظاهرا اداره پست رو از قلم انداخته , چون اصلن فکر نمی کرده که اونا هم بیشتر از مخابرات بگیرن

  2. محمود4آزی می گوید

   همکار گرامی مواردی مثل حق لباس،اضافه کار،پاداش و… در هر ماه باعث میشه اختلاف فاحشی به وجود بیاد که مبالغ فوق میانگین کل مبالغ در طول سال میشه.مطمئن باشید که ارقام صحیح هستند و نمونه های بسیاری وجود دارد.

 5. امیر می گوید

  دوستان افزایش حقوق امسال شرکت پست را از دوستان پستی بپرسید.حداقل ۶۰ درصد افزایش در حکم حقوقی دارند.

  1. شاپور نعمت پور می گوید

   کاملن درسته منم شنیدم
   ونکته مهمتر اینه که شرکتها و سازمان هایی که هم ۱۲ درصد رو اضاف کردن و هم ۵۰ درصد بعدی رو , چون یکجا ۶۲ درصد رو اضاف نکردن , یعنی ابتدا ۱۲ درصد رو اضاف کردن و بعد ۵۰ درصد رو , در عمل بجای ۶۲ درصد ۶۸ درصد اضاف شده به حقوقشون
   البته اینم از عجایب ریاضیات هستش و شایدم بدیهیاتش

 6. آرش می گوید

  با سلام خدمت همکاران عزیز.باور بفرمایید دوستان عزیز دریکی از روزهای تعطیلات نوروزی با جمعی از دوستان دانشگاهی شاغل در سایر ادارت بحث حقوق ومزایا پیش اومد .طبیعی بود که دوستان از گفتن دریافتی واقعی طفره میرن .بعد از اینکه پیامک فیش حقوقی اسفند را که مبلغ ۱۱۰۰۰۰۰ تومانش مربوط به بهره وری بود را نشان دادم همگی از این دریافتی متاثر شده یکی از دوستان رسما معذرت خواهی کرد که آقا تورا خدا ما راببخش تاالان فکر میکردیم بالای ۱۰۰۰۰۰۰۰ دریافتی داری.این اوضاع واحوال ماست خدایا خودت کمک کن.

  1. شاپور نعمت پور می گوید

   شما میتونید اون دوستانتون رو ببخشید ولی همه مطمئن باشن که من نه در این دنیا و نه در اون دنیا , کسانی رو که مسبب این وضع اسفبار من و همکاران مخابراتیم شدن وبه این روز سیاه مارو انداختن نمیبخشم ,

 7. علی علی اصغری می گوید

  علی اصغری از شرکت ارتباطات سیارهستم تمام قانون کار را دقیقا میدونم و در این شرکت از هر کسی خوششان بیاید شایستگی بالا میگیرد و در حقوق لحاظ می شود و بیمه کسر می گردد . در شرکت زیر ساخت بر اساس طبقه بندی مشاغل وقتی شخصی به احتساب بالاترین گروه شغلی رسیده باشد . برای آن رتبه شغلی در نظر گرفته و گرید شغلی و حقوق آن بالا میرود . در شرکت ارتباطات سیار اضافه کاری سقف به آنان میدهند که معادل حقوق پایه می باشد در شرکتهای دیگر حداکثر بیست یا سی ساعت میدهند که تفاوت حقوقی بالا می رود . ثانیا در شرکتهای دولتی ارتقا تحصیلی حائز اهمیت است در صورتیکه در شرکت خصوصی اهمیتی ندارد و در شرکت دولتی جهت تشویق افرا دوره ۱۷۶ ساعت کلاسی و جلو افتادن گروه مطرح است و پاداش تعلق گرفته در صورتیکه در خصوصی اصلا مهم نیست اینها همگی دست بدست داده تا یک کارشناس دولتی مخابرات مبلغ دوازده میلیون و همان شخص که از همان شرکت بزور جداشده پنج میلیون بگیرد. حالا اگر حقوق شرکت ناک را ببینید غیر قابل باور است کارشناس معمولی هشت و نیم میلیون تازه وارد با صد میلیون وام چهار درصد که زیر مجموعه شرکت نیز هستند . در جلسه ای با حضور مدیران شرکت ناک مبلغ پرداختی به کلید بر سر سایتها را هفت میلیون اعلام کردند . حال دیگه قضاوت کنید .چرا حقوق شما اینقدر کم است؟آفرین به کسی که شروع به این فعالیت نموده است . حقیقت تلخ است ولی حقیقت دارد.

  1. علی علی اصغری می گوید

   در شرکت دولتی سقف ۱۷۰ ساعت در خصوصی ۲۰ ساعت

  2. شاپور نعمت پور می گوید

   درود بر شما ودرود بر صداقت شما
   انگار کله خراب مخابرات ففط منم وشما که اسم واقعی مون رو گذاشتیم

   در مورد وام که گفتی , انگار تمام غم های دنیا تو دلم لونه کرد
   من با حدود ۲۵ سال خدمت فقط تا این لحظه ۶ میلیون وام بیشتر بهم ندادن
   ۵ تومنشم که سال ۸۶ بهم دادن و مربوط به فروش منازل سازمانی بود و ۱ میلیون مابقیشم در سال ۹۱ بود
   وتا ۴ ماه پیش قسطشو میدادم

   وقتی این چیزا رو میشنومو اینکه بچه ای زیر ساخت الان دیگه دارن از وام فرار میکنن و بزور بهشون وام میدن و اونموقع اوضاع خودمو میبینم , واقعا میمونم که چه کسی رو باید نفرین کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.