مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

تجارت نیوز -وزارت ارتباطات پرونده مخابرات و همراه اول را به دادگاه برد

مخابرات ما- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تجارت‌نیوز توضیح داد:انحصار داکت و سیم مسی موجب شده که این دو عرضه‌کننده اینترنت، دست بالا را در بازار داشته و به رقبای دیگر اجازه عرض اندام ندهند.

مخابرات ما (منبع:تجارت نیوز – مریم شکرانی) – سرعت کند اینترنت همراه اول و مخابرات این روزها دوباره خبرساز شده است. البته کاربران این اتفاق را عادی می‌دانند و معتقدند مشتری‌مداری حلقه گمشده بازار فروش پهنای باند در ایران است. بازاری انحصاری که دست کمی از بازار خودروسازان ندارد و خبر کند شدن اینترنت یکی از کلیشه‌های رایج آن است.

به گزارش تجارت‌نیوز محمد‌جواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به انتقاد کاربران از کندی اینترنت همراه اول و مخابرات به تجارت‌نیوز می‌گوید که ریشه آن به انحصارگرایی در این بازار برمی‌گردد که البته ریشه در واگذاری نادرست مخابرات دارد.

واگذاری پر حاشیه مخابرات که در آن سال‌‌ها بزرگترین مزایده دولتی ایران نام گرفت تا سال‌ها انتقادهای تندی به یدک کشید. محمد غرضی، وزیر پست و تلگراف دوران جنگ از اساس این واگذاری را اشتباه و غیراخلاقی می‌دانست و گفته بود که مخابرات از ابتدا سهامی عام بوده و بدون سرمایه دولت و با سرمایه‌گذاری تک تک مشتریانش رشد کرده است. بنابراین معنی ندارد که بنگاهی که متعلق به عموم مردم است فروخته شود!

محمود واعظی، وزیر ارتباطات کابینه یازدهم هم یکی دیگر از منتقدان سرسخت واگذاری مخابرات بود و در زمان وزارت خود بارها با مخابرات و همراه اول وارد کارزار شد!
واعظی اما همچون غرضی تمام معامله را زیر سوال نمی‌برد و در اغلب انتقادهایش اعلام می‌کرد که واگذاری زیرساخت‌های مخابراتی به مخابرات و همراه اول غیراصولی بوده است چرا که این زیرساخت‌ها متعلق به عموم مردم است و مخابرات باید آن را پس بدهد.

حالا جهرمی به تجارت‌نیوز می‌گوید که پرونده مخابرات و همراه اول را به دادگاه برده‌اند. او توضیح می‌دهد که انحصار داکت و سیم مسی موجب شده که این دو عرضه‌کننده اینترنت، دست بالا را در بازار داشته و به رقبای دیگر اجازه عرض اندام ندهند.

او می‌گوید که اپراتورهای جدیدتری مانند شاتل برای گرفتن زیرساخت از همراه اول به شدت دچار گرفتاری شده‌اند و تنها کاری که از دست ما برمی‌آید این است که همراه اول را دو میلیارد تومان جریمه کنیم اما این جرایم مقابل درآمد ناشی از انحصار آنقدر کم است که بازدارنده نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تجارت‌نیوز توضیح می‌دهد که دولت به دنبال آن است که یک شرکت حاکمیتی مانند شرکت سیم و داکت ایجاد کند و با پس گرفتن زیرساخت‌های ارتباطی از مخابرات، امکانات آن را بین تمامی داوطلبان حضور در این بازار توزیع کند.

با این حال پرونده شکایت از مخابرات و همراه اول تاکنون راه به جایی نبرده است چرا که به گفته وزیر، پرونده مخابرات مانند پرونده مالک هفت‌تپه نیست تا به سرعت رسیدگی شود و پیچیدگی‌های زیادی دارد.

 

***********

 

پی نوشت مخابرات ما– آقای وزیر لطفا به یک سوال دیگر هم پاسخ دهند. سرنوشت کارکنان و بازنشستگان با شرکتی که هیچ ندارد چه می شود؟

 

ممکن است دوست داشته باشید
7 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  موقع عرض اندام شده و خود نشان دادن

 2. ناصر می گوید

  سلام خدمت آقای وزیر جوان
  آقای وزیر
  موقع فروش تنها مراکر را می فروختند یا مخابرات را؟
  اگر مخابرات را می فروختند مگر کابل و کانال و داکت و غیره مال مخابرات نبود؟ و آیا مخابرات بدون آنها می توانست کار کند و سرویس دهد مثل اینکه مراکز را فروختند بدون کابل و کانال . حال این مرکز بدون کابل و کانال چه در سایت مخابرات باشه و چه در کارخانه سازنده فرقی نمی کرد و سرویسی ارائه نمی شد
  شما چرا کانالهای خاکی و فیبر زیر ساخت را انحصاری کردین؟ پس از انحصار خارج کنید تا سازمانها و مراجع ام……. بین استانها بتوانند از آنها استفاده کنند و مجبور نمی شدند برای خود کانال خاکی و کابلکشی کنند
  و یا اجازه دهید شرکت مخابرات از کانالهای زیر ساخت استفاده کند و ارتباطات بین استانی با تجهیزات خود برقرار کند و این همه هزینه ماهانه یا سالانه به شرکت زیرساخت پرداخت نکند اگر کارشناسان آن وزارتخانه خواستند در باره کلمه انحصار که بیشتر در اختیار وزارتخانه است با شماره ۰۹۱۴۹۹۹۹۸۴۸ تماس بگیرند

 3. دیده بان می گوید

  سلام سردبیر عزیز نگفتم
  سیاست سرزمین سوخته ونقشه وزیر جوان رو

 4. ناشناس می گوید

  شرکت رو فروخته پولشو خورده حالا اومده استخوان هاشو هم بشکنه ..اگه قراره شبکه رو پس بگیری دقیقا میشه بگین اقای وزیر دولت چی رو فروخته …فکر کنم ابرو و حیثیت و تخصص کارکنان زحمت کش شرکت رو که اون هم هیچکدام راضی نبودیم …

 5. پرنده آبی می گوید

  سلام
  یک سوال از وزیر ارتباطات

  چه دلیلی وجود دارد که مالک خصوصی یک مجموعه مجبور به اشتراک مالمیک خود و سهیم نمودن دیگران در سود خود بکند؟ و اینکه وزارت ارتباطات طبق کدوم بند قانونی میتواند مخابرات را اجبار به اشتراک اموال خود بکند.
  اگر وزارت خانه توانایی آن را دارد به مخابرات جهت واگذاری سیم و داکتها اختیار داده تا زیر ساختهای خود را به قیمت دلخواه و به صورت‌ مزایده به دیگر شرکتها واگذار نماید در غیر این صورت وزارت خانه تلفن ثابت را از مخابرات ایران خریده و زیرساختهای سیم مسی و داکت را به صورت یکسان و عادلانه بین شرکتها از جمله مخابرات ایران کرایه دهد.

 6. مطلع می گوید

  علم یقین دارم و قسم جلاله والله می خورم که خود جهرمی از مسببین همین شکل واگذاری مخابرات بوده که امروز خودش منتقد و مدعی آن شده است .

 7. منتقد می گوید

  کلمه حق یراد به الباطل

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: