مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

چرا ماجرای بسته شدن حسابهای مخابرات هر ماه در حال تکرار است؟

مخابرات ما- هر ماه حساب های مخابرات مسدود می شود! چرا و به چه دلیل؟

 

مخابرات ما – این بار نمی خواهم چشم بسته نظر بدهم لذا صرفا با طرح چند سوال جلو می روم.

 

شرکت مخابرات سه سهامدار عمده به نام های اعتماد مبین، سهامدار عدالت و  دارنده سهام دولت دارد. بر اساس قانون این شرکت از زمان مجمع ۸ ماه فرصت دارد تا سهم سهامداران را واریز کند.

واریز این مبالغ جزو بدهی شرکت محسوب می شود. یعنی این دیون باید پرداخت شود در غیر این صورت سهامدار از اهرم های قانونی برای دریافت سود سهم خود استفاده خواهد کرد.

خبری غیرموثق حکایت از آن دارد که برخی از سهامداران خرد با شکایت و مسدود کردن حساب مخابرات پول خود را گرفته اند. اما این بار بحث سهامداران بزرگ است.

باید طی سال جاری مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بین سهامداران  تقسیم می شد. که سهم هر یک به قرار زیر است :

 • اعتماد مبین ۷۵۰ میلیارد تومان
 •  سهام عدالت ۳۰۰ میلیارد تومان (پرداخت به سازمان خصوصی سازی)
 •  دولت   ۳۰۰ میلیارد تومان (احتمالا پرداخت به وزرات اقتصاد یا وزارت ارتباطات)
 • حدود ۱۵۰ میلیارد تومان سهامداران خرد

یعنی تا امروز باید سهامداران مبالغ ذکر شده را گرفته و یا بدهی جاری شرکت مخابرات این مبالغ باشد.

 

میزان بدهی شرکت مخابرات به سهامداران چقدر است؟

شرکت مخابرات متاسفانه به زمین و زمان بدهی دارد. اما هیچکس در این شرکت شفاف سازی نمی کند تا بتوانیم شرایط موجود را تحلیل کنیم.!صرفا می خواهند بدون دادن اطلاعات روز را بگذرانند بنابراین ما مجبوریم به شنیده ها استناد کنیم.این شنیده ها نشان می دهد:

 • طلب فعلی اعتماد مبین ۳۰۰ میلیارد تومان
 • طلب فعلی سهام عدالت بیش از  ۷۰۰ میلیارد تومان
 • و طلب  فعلی دولت ۱۲۰۰ میلیارد تومان است.

لذا می توان چنین نتیجه گرفت که

 • اعتماد مبین ۶۰ درصد از پولش را گرفته است.
 • سهام عدالت  تقریبا دو سال است پولی دریافت نکرده
 • و دولت حداقل ۲-۳ سال است سهم خودش را نگرفته است.

پیش از آنکه بخواهیم حرفی بزنیم از مطلعین می خواهیم این آمار را  تایید یا تکذیب کنند.

 

سوال اساسی از مدیران عامل پیشین تا امروز

تمام مدیران عامل طی ۳ سال گذشته در معرض سوال ما قرار دارند! همه باید پاسخ دهند که آیا این طلب واقعی است یا با اجرای پروژه های مختلف مثل پروژه ۵ میلیون پورت ، آن را تهاتر کرده اند!

درخواست بعدی این است که طی هفته جاری گزارشی از پیگیری های مدیران ارشد شرکت ارائه شود تا بدانیم گره ناگشوده ماجرا کجاست و پیگیری در کجا نتیجه نداده است تا کارکنان و نمایندگان دقیقا در همان نقطه انرژی مصرف کنند!

از سال ۱۳۹۸ تا امروز هر ماه حسابهای مخابرات توسط یک مرجع بسته شده است.بیمه، مالیات و دارائی، سازمان خصوصی سازی و … !

سوال ما این است که :

آیا این سازمانها یک باره و از راه نرسدیه حسابهای مخابرات را می بندند یا اینکه چک های بدهی پاس نمی شود؟! یا می توان حدس زد چه زمانی ممکن است حیابها مسدود شود؟

 

مصمم بودیم در این متن همه چیز را روی دایره بریزیم و ناگفته ها را بگوییم ،هردو طرف را به وسط میدان بخوانیم اما قضاوت بدون دریافت پاسخ این سوالات بسیار مشکل خواهد بود لذا در انتظار پاسخ سوالات خود صبر می کنیم. هر کسی بخواهد به سوالات ما پاسخ دهد می تواند با شماره ۰۹۱۵۹۱۱۰۶۵۳تماس بگیرد.

تا آن زمان دو تذکر جدی و آیین نامه ای می دهیم.

 • ۱)ما کارکنان و بویژه بازنشستگان مخابرات(بدون تعارف) عاریه ای زندگی می کنیم. در حقیقت به سختی روزگار می گذرانیم لذا توان تحمل یک فشار روانی بزرگ را نداریم.شاید هر کدام از این اتفاقات برای شما صرفا یک خبر یا یک اعمال فشار از سوی وزارتخانه یا حتی یک دشمنی ساده باشد

اما برای ما کارکنان و بویژه بازنشستگان یعنی:

 • پاس نشدن یک چک،
 • پرداخت نشدن اجاره بها،
 • رفتن به بیمارستان و دکتر و …. لذا از همه می خواهیم احساسات کارکنان و بازنشستگان را تحریک نکنند.

۲) مدیران جدید هنوز به یک ماه نرسیده که پشت میزشان قرار گرفته اند لذا بستن حسابها توسط هر طلبکاری در این موقعیت امری ناپسند تلقی می شود.

 

باقی قضایا و یک نکته

در روزهای آینده با اطلاعات و تمرکز بیشتری در این باره گفتگو خواهیم کرد.

راه های نفوذ مشکلات کاملا مشخص است از مدیر عامل انتظار است با پیش بینی یا مشاهده تاریخ و مبلغ چک های صادر شده (برای بدهی) تا حد زیادی مشکلات را کم کند.و هرگز درهای مذاکره را روی خود نبندد. 

آخرین نفری که با ما کارکنان تنها می ماند، مدیر عامل شرکت مخابرات ایران است!

 

ممکن است دوست داشته باشید
17 نظرات
 1. کارشناس شبکه می گوید

  درود برشما سر دبیر هوشیار
  ما هم خواهان شفاف سازی هستیم ولاغیر، ببینیم چه خبره، کی به کیه ما کارکنان کجای میدان هستیم، طلبکاریم یا بدهکار، اگر پول نیست حقوق بدن، کار هم پیش نخواهد رفت.

 2. ناشناس می گوید

  اگر واقعا خصوصی سازی مخابرات مایه نکبت و چه کنم چه کنم می باشد اقایان مخابرات را مجدد دولتی کنید

 3. فناشده می گوید

  والاهرکی فکرخودشه این صدباراون میگه به من چه .چرابرای عوضدکردن مدیران اول بدهیهاراتسویه وطلب نمیکنن وبدون تحقبق وتفحص حبابرسی عوض میشک وبدهی میفته گرون اون یکی تا عمرمان تمام وازنوشروع وتجمع وافترا۳کی گوش دا ومیده هگینه که هست حیف عمرمان رفت دیگران سودکردن حقوق چندمیلونی روآوردن خاندان خود وتشویقی میلیاردی گرفتن و‌رفتن که رفتن .ولی خد اهست صبربایدکرد.

 4. همکاران مخابرات می گوید

  جزیره های مخابرات را بکی کنید تا امور درست شود تجاری امور مشتریان راهبرد و …ساز خودش را میزند آی تی هم ساز خودش!!! تازه طبق نظرات ارسالی معاون تجاری با عملکرد درخشانش(البته براکس) در اعتراض به عملکرد مدیران تازه از راه رسیده استعفا داده!! قبلش هم که معاون مالی استعفا داده بود. نفر بعدی هم حتما منابع انسانی هست….

 5. همه دانا می گوید

  به نظر بنده باید شاغل و بازنشسته و رسمی و غیر رسمی با اعضای خانواده که بیش از ۲۰۰ هزار نفر میشن مقابل وزارت قطع ارتباطات تجمع کنند و مشتی محکم بر دهان بستندگاه حیساب بزنندندی

 6. خدمات اول می گوید

  من یک نیروی خدمات اولم. ۳ تومن حقوق میگیرم. ۲ تومن قسط دارم. یعنی این یک ماه رو با یک میلیون تومن با بدبختی سر کردم. اگه بخوان همینم دیر بدن باید برم سر چهارراه گدایی کنم که زن و بچه م گرسنه نمونن.

 7. ناشناس می گوید

  حق جذب بازنشستگانی که از سال ۱۳۸۹ به بعد بازنشسته شده اند کی پرداخت میگردد .

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   من هم با شما موافقم
   نباید اینا فراموش بشن

 8. مخابرات اشغالی می گوید

  سردبیر جان، طلب کارکنان را فراموش کردی! ۱۵۰۰ میلیارد پول کنار گذاشته هم براش تعیین شد!
  ۱۵۰۰ میلیارد پول من کو؟

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   نه من فراموش نکردم
   ولی باید چی بگم؟

 9. ناشناس می گوید

  کارها را بازنشسته ها انجام دادند تجمع-اعتراض-راهپیمائی و……..
  ولی سود را شاغلین کردند حق جذب اجرا شد -حق سرپرستی تغییر کرد و………….

 10. ناشناس می گوید

  با سلام
  چرا بیمه تکمیلی معلم ۶ ماه است هزینه های درمانی را پرداخت نمیکند ؟ اگر مخابران پول ندارد هزینه های درمانی را به بیمه معلم پرداخت کند چطوری پول دارد حق جذب کارکنان رسمی را پرداخت میکند ؟ هزینه های درمانی مهم تراست یا حق جذب شاغلین رسمی ؟؟

 11. معنوی می گوید

  آقای سردبیر سلام
  مطمئنا بدهی های اعلام شده کم یا بیش و بصورت قانونی وجود دارد و یکی از طلبکاران عمده دولت میباشد. شاید دلیل اصلی ارفاق و وصول نکردن چک ها و مطالبات وزارتخانه توافق ستاد اجرایی با حضور نمایندگان دولت در مدیریت مخابرات در سال‌های گذشته باشد و نادیده گرفتن طلبهای دولت سبب کوتاه آمدن ستاد اجرایی از این موضوع باشد. در حالیکه ستاد اجرایی اکثر مطالبات خود را هر ساله برداشته است و به نحوی می‌توان گفت در این چند سال مخابرات را چپاول کرده است. نبودن نقدینگی کافی برای توسعه و نگهداشت شبکه از اینجا نشات می گیرد که تمام مکانیسمهای اعلام سود و توزیع سود به نفع ستاد اجرایی انجام شده و دولت نیز به مدیریت شرکت بسندیده کرده است.
  همانجایی که پرسنل، بازنشستگان، صنوف و… در این چند سال هرچه پیگیری می‌کردند به در بسته می‌خورد.
  جالب این که در گذشته مدیریت شرکت به دلیل فشارهای مختلف از نقاط سیاسی و… به وزارتخانه تا حدودی سعی در برگرداندن حقوق پرسنل داشت اما ستاد اجرایی از این موضوع راضی نبوده است.
  اما اکنون ورق برگشته است و دولت در راس مدیریت شرکت نیست و مطالبات خود را وصول خواهد کرد.
  به نظر می رسد مدیران فعلی شرکت و َستاد اجرایی به جای حل منطقی مشکل سعی در ایجاد بحران و اتفاقا فشار از طریق صنوف و…. که قبلا مورد بی مهری قرار گرفته بودند بر علیه وزارتخانه می‌باشند. در حالیکه اگر کمی کلاهشان را بعنوان سهامدار اصلی بالاتر بگذارند متوجه خواهند شد که در این مدت چند سال کل درآمدهای شرکت را بابت بدهی خرید مخابرات یا بصورت نقد برای خود برداشته اند!
  سوال اینجاست که این سهامدار بزرگ برای مخابرات تاکنون چه کرده است؟
  مگر غیر از این بوده است که از حق شرکت و کارکنان شرکت کم گذاشته تا بتواند برداشت های خود را انجام بدهد و بدهی های خود بابت خرید مخابرات را تامین نماید. چرا ستاد اجرایی هیچ ورودی مالی برای سهام بزرگی که خریده است نداشته است؟و فقط تا توانسته است گوشت را از استخوان جدا کرده است؟
  اتفاقا هزاران میلیاردی که بایستی در سال‌های قبل بعنوان آورده ستاد اجرایی تزریق می‌شده، آورده نشده است و حتی مبالغ سهم سود از مخابرات خارج شده است.
  الان زمانی است که ستاد اجرایی دست به جیب شود و قسمتی از بدهی های دولت و… را از جیب مبارک پرداخت کند.
  متاسفانه نمایندگان ستاد اجرایی که بعنوان مدیرعامل و اعضای هیات مدیره حضور دارند تنها به مدت حضور مدیریتی خود فکر می کنند و اوامر بالادستی را اجرا می‌کنند تا جایی که به نظر می‌رسد شرکت نسبت به گذشته سیاسی تر شده است و نفوذ دارندگان قدرت در آن زیادتر شده است همانگونه که شاهد جابجایی های سیاسی و نه تخصصی در همان بدو ورود مدیریت جدید بودیم.
  عدم شناخت لازم مدیران فعلی از ‌‌شرایط موجود پاشنه ا‌شیل مخابرات است و ورود چشم بسته کارکنان در حمایت از ستاد اجرایی یا… در این مورد خاص راه برگشتی برای حل مشکلات باقی نخواهد گذاشت و حمایت دولت نیز از بین خواهد رفت.
  تنها راه برون رفت استفاده از خرد جمعی و تدوین راهبردهای جامع میباشد که متاسفانه با ترکیب فعلی مدیریتی دور از ذهن است.
  ورود تشکل ها هم بایستی با منطق صحیح و به دور از هیجانات باشد تا دوباره از دامن این سهامدار به دامن سهامدار دیگر پناه نبریم.
  در آخر مدیریت یعنی کنترل و اداره کردن سازمان در شرایط مختلف، آقایان طالب مدیریت و پستها بسم الله

 12. ناشناس می گوید

  متاسفانه از زمان آقای سرائیان که بحث کاهش هرینه ها پیش آمد حتی سهمیه قند و چایی به بهانه هزینه برای سازکان بمرور قطع شد . چندین مدت است که از منزل چایی می آوریم و بنوبت می ایستیم تا در آبدارخانه دم شود و قوری را خالی کنیم برای نفر بعدی .. قند هم که از منزل نیاوریم باید اتاق به اتاق درخواست کنیم. کاهش هزینه ها فقط در قند و چایی و حق و حقوق کارمند تعریف شد فقط

 13. ناشناس می گوید

  حالا که مدیرعامل دلخواه دولت بر مسند قدرت نیست، سنگ اندازی و حساب بستن خیلی بیشتر میشه. زمان آقای صدری که مورد حمایت دولت بود وضعیت اون بود. الان که دیگه تکلیف مشخصه.

 14. ناشناس می گوید

  این رسانه طرفدار کارکنان (رسمی شرکتی قراردادی)است یا طرف سهامداران بنظرم طرفدار کارکنان و مردم بعنوان سرویس گیرنده و صاحبان ودایع باید باشد تکلیف را مشخص کنید
  وقتی مالی را مفت واگذار کنند همین می شود
  مسائل واگذاری مخابرات بسیار بالاتر از هپکو و هفت تپه
  و ….. می باشد
  آیا زمان ورود قوه قضاییه به واگذاری مخابرات نرسیده آیا اصلا می رسد
  خبر ها را با تاخیر می زنید
  خیلی از خبرها رسانه ای نمی شود
  گاهی در زمین غیر کارمندان بازی می کنید

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سلام
   هر خبری را به ما برسانید آن وقت اگر رسانه ای نشد گله کنید
   ما که از همه جا خبر نداریم
   خبرهای اطرافتان را به ما بدهید
   در مورد موضع گیری هم، سعی کرده ایم حقیقت به هر طرفی باشد همان را رعایت کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: