مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

مخابرات و مشکلی به نام کابل های سرقتی

مخابرات ما- جالب است! پس از سالها یک مشکل بازگشته است.مشکلی به نام کابل مسی.

مخابرات ما- دستور العمل مدیر عامل مخابرات برای استانها بسیار بموقع بود.وقتی که بطور غیر مستقیم مردم را وادار می کردند پولی تحت عنوان خرید کابل بپردازند.

 

مدتی بود اعلام سرقت کابل تلفن خیلی زیاد شده بود.این اعلام و این حجم برایم غیرعادی بود. لذا موضوع را بطور خاص بررسی کردم.متوجه شدم هر نوع خرابی و قطع تلفن کهرخ می دهدد به مشترک گفته می شود کابل شما سرقت شده.

این آغاز دردسر های مشترک است بطوری که او مجبور می شود بعد از دو هفته به مرکز تلفن برود.در این مراجعه حضوری به او گفته می شود اگر کابل بخرید ما میتوانیم تلفن شما را وصل کنیم. از آنجا که مشترک اطلاعی از انواع کابل ندارد و نمی تواند کابل مناسب بخرد، به او پیشنهاد می شود به بخش پاسخگویی مشترکین برود و پول کابل سرقتی را بپردازد.

یا بقول تجار :”خشکه حساب کند.”

اصلا من بحث سوء استفاده را کنار می گذارم و فرض می کنم تمام پول هایی که  از مردم گرفته شده صرف خرید کابل شده باشد اما این روش چند اشکال عمده دارد:

۱- اصلا تلفن خراب، بازدید نمی شد بلکه همان ابتدا اعلام سرقت می شد تا بتوانند از مشترک پول کابل بگیرند.

۲- از آنجا که اعلام سرقت ورد زبان مشترکین و پاسخگویان شده بود هر نوع خرابی به این امر نسبت داده می شد.یعنی کار مردم بدون دلیل دو هفته عقب می افتاد.

۳- به همه می گفتند ۱۵- تا ۲۰ متر کابل از آنان سرقت شده اما اگر کابل  بیاورند زودتر تلفن آنان درست می شود. از آنجا که مشترک نمیداند چه نوع کابلی بخرد از او پول نقد دریافت می شود. روشی که از درون فسادآور است.

۴- در بسیاری از موارد -واقعا دیده شد- کابل مشترک بدلیل تعمیرات همسایه ها ضربه خورده بود اما به او اعلام سرقت کرده بودند.یعنی بازدیدی برای تعیین نوع خرابی انجام نمی شد.

۵- پول گرفته شده از مردم -در بهترین حالت- به کابل تبدیل و در اختیار پیمانکار قرار می گرفت.پیمانکار پس از رفع خرابی در لیست ملزومات مصرفی میزان کابل سرقتی را نیز یادداشت می کرد لذا پولش را بعدا از مخابرت هم می گرفت.در مواردی که خرابی ها کابلی نبود. دو بار پول به جیب پیمانکار ریخته می شد.

۶- آبرو و حیثیت عمومی مخابرات بر باد می رفت.مردم حس می کردند مخابرات از خرید ۱۰ متر کابل عاجز است لذا دست به جیب آنان برده است.

 

مشکلات این شیوه اجرائی بسیار زیاد بود تا اینکه نامه مهندس صدری مدیر عامل شرکت مخابرات ایران از استفاده های نابجا جلوگیری کرد. او د رنامه ای به استانها نوشت که هیچکسی حق ندارد از مردم پول بگیرد.همه هزینه های مشترک باید روی قبضش بیاید.

 

اما داستان کابل های سرقتی همچنان ادامه دارد و مردم برای چند متر کابل سرگردان شده اند.حتی در مواردی که سرقتی رخ نداده! یعنی بدون دلیل و بدون مراجعه به منزل مشترک اعلام سرقت می شده و می شود.

 

یعنی مخابرات را حداقل ۴۰ سال به عقب برده ایم ….

 

ممکن است دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  بجای اینکه به فکر چاره ای باشیم برای جلوگیری از سرقت به فکر بعد از سرقت هستیم باید دید اول علت سرقت چیست و چطور میشود سرقت را کاهش داد البته برای مدیران عزیز جایگزینی کابل سرقتی راحتتره تا حل معظل

 2. حسین می گوید

  آقاجان خجالت بکش تهمت نزن از خدا بترس

 3. حسین می گوید

  آقای نسبتا محترم چرا به جای اینکه درست تحقیق کنی ومشکل رو حل کنی به همه تهمت میزنی.شما چند ساله که در تهیه کابل عاجز هستید مامورین چه گناهی کردن.وقتی خط مشترک به دلیل خرابی کابل یا سرقت کابل چند هفته قطع می مونه خوده مشترک مجبور میشه کابل خریداری کنه تا تلفن درست بشه اگر واقعا مسئولیت پذیر هستید به فکر تهیه پارسال وحقوق افتضاح کارگران مخابرات باشید نه اینکه تهمت بزنید

 4. حمید می گوید

  آقای این مستندات راز بقاء رو از کجا آوردی؟
  کجا همچین کاری میکنن و اگر یک شهرستان یا استان هم به فرض محال انجام میده چرا میگی کل مخابرات
  بابا خودمون دیگه به خودمون تهمت نزنیم

 5. ناشناس می گوید

  سلام من در شهری کار میکنم که بیشترین سرقت رو در استان داره و میتونم بگم در کشور در میزان سرقت اول هست ولی اولین بار هست که این چیزایی که شما میگین میشنوم .مخابرات کابل تامین نمیکنه نیرو چیکار میتونه انجام بده.من و همکارانم از هر راه حل و ترفندی برای رفع مشکل کابل سرقتی مشترکین شهر و روستاها استفاده کردیم.وقتی یه مسیر رو ۴بار کشیدن دوباره بردن چیکار میشه کرد غیر از اینکه دست نگه داری و فقط گزارش به اقایون بدی تا یه فکر اساسی انجام بدن.مدیران عالی رتبه کشوری خودشون رو بخواب زدن برای چی نیرو رو زیر سوال میبرین

 6. مهدی می گوید

  باسلام واحترام
  در شهر ما که به این شوری که نگارنده نوشته نیست

 7. ناشناس می گوید

  با سلام و مرسی از پیگیری های شما.
  این مسئله رو شما با یک بررسی متوجه شدید ، چیز سختی نیست که مسئولین هم متوجه این مورد بشن. فقط باید همت کنن! همینطور انگ های مختلف به مخابرات می زنن. این که نمونه واقعیشه دیگه!!
  غیر از وجدان نابیدار پیمانکاران اینچنینی، مقصر مسئولین و ناظران هم هستن.

 8. رویال می گوید

  سلام و خسته نباشید
  نظریه هایتون هیچکدوم درست نبوده و نیست ،نمیدونم پشت میز نشستین و این فرضیات و تهمت هارو از کجا در میارین،لااقل یه تکونی به خودتون بدین و یه سری به مراکز روستایی بزنین تا ببینین واقعا دروغ بوده،ببینین اصلا پولی از مشترک دریافت شده؟
  مرکز ۱۰۰۰شماره ای که حدود ۲۰۰خطش حدود دو ساله بدلیل سرقت کابل قطعه ،چرا مخابرات نمیتونه وصلش کنه؟
  ‌بجای تهمت به همکارانتون ،بدنبال راه حل باشین

 9. خدامراد می گوید

  باسلام . چاه نکن بهر کسی اول خودت اخر کسی.اینا خودشان باعث وباتی بودن تقصیر گردن کیست . رفیق دزد بودن وشریک قافله.

 10. خدمات اولی از یاسوج می گوید

  واسه اینه که ما میگیم پیمانکاران فقط دارند مخابرات را به ورطه ورشکستگی می‌رسانند اگه کلیه واسطه ها را بردارند، نیروهای زحمتکشی که جوانیشونو برای شرکت گذاشتن هم برای شرکت دلسوزانه تر کار می‌کنند و هم برای مردم.. مثل اینکه استان یزد را امروز دادن پیمانکار محلی متاسفانه

 11. منتظر گفتگو می گوید

  باسلام
  من موافق پول گرفتن ار مردم نیستم ولی با این وضعیت پرداخت حقوق هر چه به حیثیت این شرکت توهین شود و به عقب برگردد خوشحال میشوم شما را دیگه نمی دونم

  1. مرتضی می گوید

   باسلام
   یعنی اگر شرکت نابود شود شما خوشحال می شوید
   به نظر من این افراد را باید از شرکت خارج کنند .
   همه در این سایت فقط می نالند چقدر نسبت به وظایف خودتان مسئول هستید
   همه ما فقط نق زدن را بلدیم
   چقدر رفتار خودمان را ارزیابی کردیم که واقعا در ساعات اداری کاملا وقت ما درگیر اداره باشد
   من نمی گویم برای احقاق حق خودمان تلاش نکنیم ولی واقعا چقدر برای احقاق حق کارفرما که همان سهام دارها هستند تلاش می کنیم.
   لطفا کمی انصاف داشته باشیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: