مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

حداکثر یک سوم یعنی چه؟

مخابرات ما (سردبیر) – جالب است.گروهی از دوستان از من خواسته اند این بخش (حداکثر یک سوم) را برای مدیران نیز روشن و آشکار کنم!

مخابرات ما.-  در بخشنامه شرکت مخابرات ایران چنین مقرر شده است که ادارات و بخش های مختلف با حداقل نفرات -یا حداکثر با یک سوم نفرات- کار کنند.

در واقع معنی و مفهوم این کلمات این است که ادارات حق ندارند بیش از یک سوم نفرات را سر کار بیاورند.ولی می توانند چنانچه امکان دورکاری وجود داشته باشد تعداد نفرات دورکار را بیشتر کنند.

در جاهایی مثل شبکه می توان دو هفته فشار کاری را کم کرد و فقط به رفع خرابی ها بسنده کرد.لزومی به ثبت نام جدید نیست مگر به خواست و اراده مردم.

در مکانهایی مثل پاسخگویی مشترکین با توجه به محدودیت ها، تعدد مراحعات قطعا کمتر خواهد شد.لذا می تواند در حالت حداکثری -یک سوم- افراد را به کار دعوت کرد.

در اداراتی که امکان دورکاری وجود دارد دیگر آمار و ارقام را باید کنار گذاشت و تعداد بیشتری را به دورکاری فرستاد.

 

موضوع مهم که باید همه در نظر بگیرند این است که فرستادن دو سوم نفرات به خانه، اجباری است.یعنی اگر امکان دورکاری هم وجود ندارد این دو سوم باید به خانه بروند.

فراهم کردن امکان دورکاری وظیفه اداره است نه فرد.مثلا بردن اطلاعات روی شبکه و ایجاد امکان دسترسی توسط آی تی انجام می گیرد.اما وقتی چنین امکانی فراهم نیست آسیبش را کارمند و کارگر می بیند.این انصاف نیست.

 

پس توضیح دو نکته بسیار مهم است:

الف- چه بخواهیم چه نخواهیم، چه دوست داشته باشیم چه دوست نداشته باشیم ، چه امکان دورکاری فراهم باشد چه نباشد باید دو سوم نفرات به خانه بروند و هر اداره ای با یک سوم نفراتش کار کند. این موضوع اصلا ربطی به دورکاری ندارد.

ب- چنانچه امکان دورکاری فراهم بود می توان نفرات بیشتری را به دورکاری فرستاد.این یکی به اختیار مدیر قسمت است.

ج- اشتباه نکنید! فرستادن دو سوم نفرات و بکارگیری یک سوم آنان، اختیارات مدیریتی نیست بکه اجبار کاری است.اما برای دورکاری  یک سوم آخر مجوز مدیر لازم است.

 

چرا اینقدر توضیح می دهیم؟
جان آدم ها در خطر است.جایگزینی ندارد.خطر بیخ گوش ماست.نباید عذاب وجدان مرگ دوستان و همکاران تا آخر عمر روی دوش ما سنگینی کند.از ما گفتن دیگر خود دانید.

 

ممکن است دوست داشته باشید
40 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  با سلام
  طبق شیوه نامه ای که در مخابرات محل کارم می بینم نه تنها از یک سوم دستورالعمل بلکه رعایت نشده دوست دارن پرسنل خانواده خودشون بیارن اداره کار کنند مدیران مخابرات فقط شعار میدن و ظاهر سازی می کنند و نمادین کار انجام میدن تا کسی در اداره مبتلا نشه و نمیره بخشنامه اجرا نمی شود این که من به وضوح در محل کار با پیگیری هایی که متوجه شدم بیان کردم

 2. همکار می گوید

  سلام سردبیر عزیز
  من باردارم ولی رییس اداره ما به محض متوجه شدن بارداری من اجازه دورکاری به من نمیده و میگه جابه جا شو و از من میخواد که در این شرایط سخت و خطرناک که طبق بخشنامه مخابرات مادران باردار باید دورکار باشند هر روز سر کار بیام و مرتب منو اذیت میکنه استرس بارداری توی این شرایط یک طرف و اذیتهای این از خدا بی خبر هم یک طرف چه کاری میتونم انجام بدم من یک کارشناسم و ایشان رییس

 3. ناشناس می گوید

  توی بوشهر هم این طرح یک سوم اجرا نشده و به غیر از معدودی از افراد که قبلا هم دور کاری می کردن و الان هم دور کار هستند بقیه سر کار می آیند و جالب است که در این موقعیت با توجه به خانه نشینی دو سوم کارکنان ادارات دیگر مراجعه به امور مشترکین و مراجعه به پاسخگوهای خرابی تلفن بیشتر شده است

 4. م . ک خرسان شمالی می گوید

  سلام سردبیر گرامی
  مدیران مخابرات از نظر حقوقی که به فکر نیروها نیستن معلوم شد از نظر جانی هم متاسفانه اهمیتی نداریم
  با توجه به اینکه شهر ما بجنورد در وضعیت قرمز قرار داره
  و ما نیروهای شبکه هر کدام در روز برا سیم کشی و رفع و… خرابی به طور معمول با ۲۰ نفر در ارتباطیم که ۳۰ نفر نیرو خودتون حساب کنین ببینین چی میشه
  امروز هم متاسفانه ۳ نفر درگیر کرونا شدند حتما باید یک نفر بمیره تا مدیران به فکر بیافتن
  اینها فکر کنم هنوز معنی یک سوم رو نمیدونن خواهشمندیم شما حداقل یک پیگیری بکنین منون

 5. ناشناس می گوید

  سلام سر دبیر عزیز در مخابرات مرکز انقلاب شهر ساری تمام نیروها در تمام قسمتها را به سر کار آورد وطرح یک سوم در این مرکز را اجرا نکرد اصلا به نیروها جواب نمیدهد لطفا پیگیر شوید

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   یک سوم برای دورکاری اجباری است
   باید دید مدیر منطقه چی گفته که رئیس مرکز دورکاری رو لفو کرده
   راستش من نگران آینده ام. خدای نکرده یک نفر در همون مرکز کرونا بگیره و خدای نکرده از دست بره، اون وقت روسای مراکز با این عذاب وجدان چه خواهند کرد؟
   امروز که همه خوبن، حرفی نیست ! دورکاری رو لغو کنین
   اما فردا نمیشه توی چشم همکارانی نگاه کرد که خدای ناکرده آسیب دیدن
   توصیه من به این روسا و مدیران نگاه به آینده ااست

 6. ناشناس می گوید

  با سلام خدمت شما بنده از اصفهان هستم

  خواستم خدمتتون عرض کنم این موضوع یک سوم نیرو ها باز هم مثل مسائل دیگر شامل حال نفرات شرکتی و قراردادی در شرکت مخابرات اصفهان نمیشود ، بنده و همکارانم از مسئولان پیگیری کردیم ولی متاسفانه خیلی شفاف و واضح جواب نه شنیدیم چرا چون آنها متقعد هستند در این شرایط کسی مسئولیت ما را به عهده نمیگیرد و تاکید به حضور کلیه نفرات در اداره را دارند. واقعا جای بسی تاسف هست.

  لطفا شما پیگیری کنید…..

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   سلام
   من الان مفصل با مدیر منطقه شما صحبت کردم
   ایشون میگه من هیج محدودیتی برای دورکاری ایجاد نکردم و به مدیران و روسا اختیار دادم
   ایشون میگفتم بطور مثال به اداره ای رفتن که ۹۰ درصد دورکاری رفتن و ایشون هم مشکلی نداشته
   در عین حال اگر شما فکر می کنید کارتون با دورکاری قابل انجامه یا بدلیل خاصی باید برین دورکاری
   یه یادداشت بنویسین و همین فردا برین دفتر ایشون
   ایشون قول دادن در این موارد حتی موافقت رئیس اداره تون رو هم بگیرن
   دورکاری با تعطیل کاری فرق داره.مخابرات باید کلا دو هفته تعطیل کنه.اینکه یک نفر امروز بیاد اداره و فردا نیاد باز پس فردا بیاد هیچ تاثیری نداره
   این نظر ایشونه و من هم باهاش موافقم
   در عین حال لطفا برین به ملاقات ایشون و بهشون بگین با هماهنگی من دارین میرین دیدنشون
   مطمئن باشین همراهی میکنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: