مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

مطالبات حقوقی و سنواتی کارگران ITI پرداخت نشد

مخابرات ما-مطالبات مزدی و سنواتی هزار و ۳۰۰ کارگر بازنشسته مجتمع مخابرات راه دور (ITI) شیراز علارغم مصوبه عالی‌ترین مقام قضایی کشور هنوز اجرایی نشده است.

مخابرات ما-به گزارش خبرنگار ایلنا، هاشم شمشیری (رئیس کانون بازنشستگان صنایع مخابرات راه دور شیراز) از عدم پرداخت مطالبات سنواتی و حقوقی کارگران بازنشسته این واحد تولیدی برخلاف مصوبه ابراهیم رئیسی (رئیس دستگاه قضا) خبر داد.

رئیس کانون بازنشستگان صنایع مخابرات راه دور شیراز در تشریح این خبر گفت: ۲۲ خرداد ۹۹ در جریان سفر استانی عالی‌ترین مقام قضایی کشور، حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، دستوری مصوب کرد که باعث خوشحالی کارگران و حتی شهروندان شد. بر این اساس، قرار شد پس از گذشت بیش از ۱۰ سال، ظرف مدت حداکثر یکماه مطالبات ۱۴ سال گذشته، ۱۳۰۰ کارگر بازنشسته (ITI) شیراز پرداخت شود.

وی افزود: شک نداریم که رئیس قوه قضاییه در این مورد جدی هستند؛ اما از یک ماه فرصتی که برای اجرای این مصوبه گذاشته شده بود، الان سه ماه گذشته و علی‌رغم پیگیری‌های کارگران، هنوز هیچ پولی به حساب دادگستری استان واریز نشده و متاسفانه خبری از اجرای این مصوبه نیست و باید پرسید که چرا مصوبه عالی‌ترین مقام قضایی کشور اجرایی نمی‌شود؟ چرا علی‌رغم تلاش رئیس کل دادگستری و دادستان فارس؛ نتیجه لازم گرفته نمی‌شود؟ چرا مطالبات کارگران حداقل به حساب دادگستری واریز نمی‌شود؟

او با بیان اینکه طلب کارگران بازنشسته این واحد که از سال ۸۵ تا سال ۹۵ به مرو بازنشسته شده‌اند به حدود ۳۵ میلیارد تومان می‌رسد که با خسارت تاخیر به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است، در ادامه گفت: با وجود اینکه از بازنشستگی ۱۳۰۰ کارگر این شرکت بیش از یک دهه می‌گذرد، همچنان کارفرمای بخش خصوصی حاضر به پرداخت طلب کارگران نیست.

به ادعای این کارگر بازنشسته؛ اواخر تیر ماه سال جاری پس از گذشت ۴۰ روز از دیدار کارگران (ITI) با رئیس دستگاه قضا، به یکباره در رسانه‌ها اعلام شد بخشی از مطالبات کارگران مخابرات راه دور پرداخت شده است. کارگران از شنیدن این خبر بسیار شاد شدند چراکه بعد از سال‌ها تلاش بی‌وقفه با پیگیری مسئوولان قضایی استان توانسته بودند به بخشی از طلب‌های مالی خود برسند و این موضوع روزنه‌ی امیدی شده بود تا کارگران بتوانند مابقی طلب خود را هم از کارفرما وصول کنند هر چند اعلام شده بود با پرداخت این طلب (۱۰ میلیارد) مابقی طلب کارگران در روزها و هفته‌های آینده نیز واریز می‌شود.

طبق اظهارات رئیس کانون بازنشستگان صنایع مخابرات راه دور شیراز؛ کارگران با اطلاع از این موضوع سریعا به قوه قضائیه مراجعه کردند اما در کمال ناباوری به ما گفته شد پولی به حساب دادگستری واریز نشده است.

این فعال کارگران بازنشسته تاکید کرد: سهامدار شرکت دغدغه‌ای برای ادامه تولید و پرداخت مطالبات معوقه کارگران بازنشسته ندارد چراکه در طول این مدت به وضعیت شرکت رسیدگی نکرد و کارخانه و کارگران برای دریافت مطالبات خود بلاتکلیف بودند.

به گفته وی؛ یکی دیگر از خواسته‌های بازنشستگان راه‌اندازی مجدد مخابرات راه دور شیراز برای تامین اشتغال جوانان بیکار استان است. از قرار معلوم کارفرما نیز تمایل به این کار دارد. در حال حاضر ما کارگران منتظریم که چگونه مسئولان می‌خواهند این دو مشکل، یعنی پرداخت طلب بازنشستگان و راه‌اندازی کارخانه را حل کنند؛ قطعا دستور رئیس قوه قضاییه باید اجرا شود تا ۱۳۰۰ خانوار امیدوار به حق خود برسند.

شمشیری همچنین تصریح کرد: پیشنهاد ما برای پرداخت مطالبات مزدی وسنواتی کارگران بازنشسته این واحد تنها فروش ۵ هکتار زمین (بارانداز) در جوار کارخانه است که با فروش آن علاوه بر پرداخت همه مطالبات کارگران هیچ آسیبی به ادامه فعالیت کارخانه نمی‌خورد.

رئیس کانون بازنشستگان صنایع مخابرات راه دور شیراز افزود: در حال حاضر کارگران بازنشسته این کارخانه امیدوارند با دخالت قوه قضائیه به مطالبات قانونی خود برسند هرچند انتظار دارند شرایطی ایجاد شود تا این واحد تولیدی مجددا به چرخه تولید باز گردد.

ممکن است دوست داشته باشید
1 نظر
  1. ناشناس می گوید

    فاعتبروا یا اولی الابصار.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: