مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

بیت استریم چیست و این بحث چرا از ابتدای ورود مدیران جدید مطرح شده است؟

مخابرات ما- در مطالب پیشین سعی کردیم همه اطلاعات اولیه را در مورد  بیت استریم در اختیار شما قرار دهیم. حالا دامنه بحث را توسعه می دهیم.

مخابرات ما- اولین سوال اساسی این است که بیت استریم چیست؟ چه تاریخچه ای دارد و چرا دوباره مطرح شده است؟

مقررات حاکم بر ارایه خدمت عمده فروشی بیت استریم

در سال ۱۳۹۶ زمانی که مدیران جدید در شرکت مخابرات ایران میزهای خود را تحویل گرفتند طرح های خود را نیز عنوان کردند.

ابتدا بیدخام مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در ۹ آذر ۱۳۹۶ در همین مورد صحبت کرد.

بیدخام تصریح کرد: تدوین مقررات خدمات عمده‌فروشی بیت استریم فرصت جدیدی را برای استفاده حداکثری از منابع و امکاناتی فراهم می‌کند که در اختیار هر یک از دارندگان پروانه شبکه بخش ارتباطات ثابت مبتنی بر سیم مسی یا کابل نوری است. بر همین اساس از طریق اشتراک بخش‌هایی در شبکه دسترسی، از هرزرفت منابع، جلوگیری و امکان توزیع و گسترش شبکه با سرعت بیشتر در همه نقاط کشور ایجاد می‌شود.

 

پس هدف این است که تمامی ذی نفعان تمامی منابع خود را به اشتراک بگذارند تا انحصار از بین برود و همه به امکانات اشتراکی دسترسی داشته باشند.

اما همان زمان مخابرات را با یک نرم افزار چنان محدود کردند که باید ظرف مدتی کوتاه و با محدودیت های دیگر این نرم افزار پاسخ هر درخواست شرکتهای fcp  بسرعت داده می شد وگرنه مخابرات جریمه می شد.

چه مخابرات دیر جواب درخواست را می داد چه نمی خواست امکاناتش را در اختیار دیگری قرار دهد باید جریمه می داد.

حداقل آسیب این مصوبه این بود که دارنده این امکان هیچ امتیازی بر دیگران نداشت.یعنی مخابرات نمی توانست منابعی را برای ۵ ماه دیگری نگه دارد و برای آن برنامه بریزد.

اشکال مهم دیگر طرح این بود که تمامی هزینه های زیرساخت توسط مخابرات پرداخت شده بود اما حالا fcp  ها با پرداخت اجاره ای اندک تا هر وقت می خواستند مالک و صاحب آن می شدند.

نام این شکستن انحصار است؟ یا زورگویی به مالک و صاحب یه چیز!

هر طرحی باید بر مبنایی استوار گردد که عقلای فنی آن را بپذیرند.اما تجربه ما مخابراتی ها به این طرح به چشم (انحصارشکن تا حد ورشکستگی)  نگاه می کند.

 

دوباره این بحث در حد کلان مطرح شده

وزیر ارتباطات در مجلس می گوید: واگذاری کابل‌های زیرزمینی و سیم مسی به‌نوعی باید موردبازنگری قرار گیرد و در شبکه درون استانی یا باید مجوز برای ورود دولت داده شود یا راه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باز شود.

 

 

بعدش نوبت مدیر عامل مخابرات ایران شد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به آمادگی مجموعه مخابرات برای تعامل با بازیگران عرصه ارتباطات کشور و استفاده شرکت ها از امکانات زیرساختی مخابرات گفت: به منظور تحقق این مهم، شرکت مخابرات ایران، آماده همکاری و انعقاد قرارداد در چارچوب مصوبات سازمان تنظیم مقررات با تمام شرکت های واجد شرایط است.

 

حالا چرا مخابراتی ها در این باره حرفی نمی زنند؟

چرا هیئت مدیره مخابرات در این باره چیزی نمی گوید؟ (آفت هیئت مدیره های غیرمخابراتی و محدود مدت همین است که نه می دانند کار درست چیست نه از کار درست تا حد نهایت دفاع می کنند!

 

مدیر عامل شرکت مخابرات ایران از نگاه ما طرح مصوب هیئت مدیره را اجرا می کند! پس هیئت مدیره باید پاسخگو باشد.

حتی اگر این طرح مصوبه هیئت مدیره نباشد و مدیر عال به اختیار خودش آن را اجرا کند باز هم ما دقیقه یقه هیئت مدیره را در دست خواهیم گرفت.هیئت مدیره مسئول طرح های بزرگ و بلند مدت و تاثیرگذار در هر شرکتی است.

 

این بحث باز هم ادامه دارد. چون حال مناسبی ندارم آن را همینجا تمام میکنم و منتظر نظرات شما می مانم.

**********************************

*********************

**********

 

پی نوشت سردبیر- راستش اگر دیگران از این طرح حرف می زدند لازم نمی دانستم با حال بیمارم زمان زیادی را به این بحث اختصاص دهم.اما انگار همه عادت کرده اند ابتدا  مخابرات ما به میدان بیاید! این عادت خوبی نیست!

کاش چند روزی به ما استراحت می دادید!

 

ممکن است دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  با سلام
  دولت داکت و سیم و کابل کارکنان بخش ثابت را به مخابرات فروخته . از نظر حقوقی و قانونی برا باز‌پس گیری باید مجددا آنها را خریداری کند
  وزیر جوان و دولت امکان چنین کاری را ندارند مگر اینکه به زور متوسل شوند

 2. مخابراتی می گوید

  بیت استریم به نفع شرکت‌ها هم نیست. چون مزیت شیرینگ پهنای باند رو از دست میدن.
  مثلا یه ۳۰ مگ میگرفتن واسه یه مرکز مخابراتی با ۱۰۰۰ تا مشتری.
  با بیت استریم مجبور میشن مثلا یه ۱۰ مگ بگیرن روی یه کافو با ۱۰ تا مشتری!

 3. ناشناس می گوید

  اگر با نوشتن این سری مطالب میخواهید حس مخابراتی بودن همکاران را تحریک کنید باید عرض کنم این حس تعلق سازمانی سالهاست که از بین رفته.مدیران باید از سالهای قبل به فکر حمایت از کارمندان بودند تا در چنین بزنگاه هایی از حمایت آنان برخوردار میشدند.مدیرانی با تفکرات بعد از انقلاب صنعتی که فکر میکردند این ماشینها هستند که کار را جلو میبرند نه انسانها وبرای همین سرمایه انسانی آخرین اولویت بود.حال فقط باید به این آیه اشاره کرد که”اینک بچشید آنچه را روی هم انباشتید”.

  1. اصفهانی می گوید

   آفرین
   بسیار با نظر شما موافقم.
   وقتی سهامدار عمده , درک درستی از منابع انسانی ندارند , تعلق سازمانی کارکنان دیگر مفهومی ندارد.

   بدیهی است همین کارکنان که روزی مخابرات را به عرش رسانده اند, به راحتی می توانند آنرا به فرش برسانند.

 4. مهدی می گوید

  سلام
  پس این به اصطلاح مدیران ما کجا خوابیدن که دیگران دارن براشون تصمیم میگیرن آن هم در این حد…
  اگه بخوان به حقوق کارکنان یک قران اضافه کنند هزارتا صاحب پیدا می کنه این بی صاحب…

 5. ناشناس تنهايي می گوید

  بیت استریم یعنی تحمیل یعنی اینکه رقیب رو به عنوان یک مشتری تحمیلی و وابسته به بازار و تشکیلات اقتصادی مان وارد کردن و البته بعنوان صدر سفره و خوان مخابراتی نشاندن. بیت استریم یعنی کوچک شدن هر چه بیشتر این سفره و لاجرم گرسنه ماندن گوشه نشینان سفره(کارکنان) . بیت استریم یعنی اینکه شناختن رقیب بعنوان غاصب آتی سرمایه های مالی و مشتریان مخابراتی . بیت استریم یعنی باج دادن به دلالها و واسطه هایی چون سازمان تنظیم. بیت استریم یعنی بیچاره ما بازنشستگان و کارکنان آش نخورده و دهن سوخته تر از همیشه. بیت استریم یعنی پایانی بر ته مانده خوشیهای مخابراتیها. بهوش باشید که هیئت مدیره آسوده وار در خوابند.

 6. همکار بالای سی سال می گوید

  سلام
  بیت استریم یعنی واگذاری زدن تیشه به ریشه درخت تنومند مخابرات ایران

  1. اصفهانی می گوید

   این ریشه وتنه را طی این ۱۰ سال موریانه خورده است

 7. منتقد می گوید

  اگر رگولاتوری بخواهد حوزه ICT را اداره کند و وظیفه اش هم همین است ناگزیر از ارائه این تیپ مصوبات است چرا که این امکانات فقط در اختیار مخابرات ایران است . مدیران مخابرات بلافاصله بعد از خصوصی سازی باید این موضوع را تشخیص می دادند و راهکاری می اندیشیدند که می توانستند هم نیاز رقبا را تامین کنند هم منافع خود را . مخابرات ایران همیشه سعی کرده رقبا را محدود کند در محدوده زمانی خاصی رگولاتوری سمت مخابرات بوده و رقبای مخابرات هم به این حد و قواره نبودند اما رفته رفته بدلایل متعدد از جمله اهداف سیاسی وزرا و دولت ها ورق برگشت و رگولاتوری برای اجرای سیاست های بعضا یک جانبه گرایی مقلدانه خود مخابرات را به کنج راند و هروقت خواست بر مخابرات فشار ورد این فضای الاکلنگی ادامه خواهد داشت . ابهامات واگذاری مخابرات هم وزن سمت رقبای مخابرات را سنگین می کند تنها درایت مدیران مخابرات می تواند با تحلیل SWOT صحیحی این تهدیدات را به فرصت تبدیل کند به شرطی که فضای کارشناسی جایگزین فضای سیاسی بشود .
  نکته مهم تر این که FCP ها و برخی از ارگانهای عمومی و دولتی مثل شهرداری ها و وزارت های راه و نیرو و … اقدام به ایجاد شبکه انتقال کرده و میکنند که بنوعی ایجاد محدودیت برای مخابرات می کنند.
  مطلب آخر اینکه در مخابرات فرصت سوزی های زیادی شده و هنوز هم فرصت سوزی می شود و انتظاری از این سبک مدیریت نمی توان داشت که بتواند با استفاده از نعمات موجود مخابرات بهره وری سیستم شرکت مخابرات را بالا ببرد. وقتی کارکنان و حتی مدیران ارشد شرکت مخابرات بلافاصله بعد از بازنشستگی در محاکم قضایی علیه سازمان خود که زندگی شان از آن شکل گرفته صف می کشند و شکایت می کنند وقتی بخش اعظم کارکنان آن هر سال با اضطراب تغییر پیمانکار و قرارداد سر می کنند و چشم به حداقل حقوق تعیینی وزارت کار می دوزند وقتی …….. دیگر امیدی به بهبود شرایط داشتن آب در هاون کوبیدن است . خفته را می توان بیدار کرد اما کسانی را که خودرا به خواب زدند نمی توان.

 8. رحیمی سنندج می گوید

  با سلام ینده به عنوان تحلیل گر بازار عنوان میکنم که با اجرایی این طرح در مخابرات مناطق استانها با کاهش سهم بازار(انترنت پرسرعت=(ftth- Adsl) مواجه خواهند شدو ریزش سرگردانی مشتریان از سیرویس های مخایرات و حتی با تهیه گزارش اماری در سه ماهه اول اجرایی این طرح توسط مدیران مخابرات مناطق استانها قابل بررسی و پایش و نیاز به بازنگری و اصلاح در مفاد این قرار دادخواهد بودو همانند همکد سازی برای با شکست مواجه(کاهش درامد) خواهد شد فراموش نشودبنابدلایلی رضایت مشتریان از این سیرویس هااز طریقFCCPبسیار رضایتبخش خواهد بود

 9. ناشناس می گوید

  با سخرانی‌های وزیر در مجلس، کاملاً مشخص شد که کوچکترین ارزشی برای کارکنان مخابرات قائل نیست! درخواست بازپسگیری داکت و سیم و فیبر و زیرساخت، و نه بازپسگیریه کل شبکه ثابت!
  یعنی مراکز و خدمت رسانی و کارکنان پرشمار و حقوقشون در دست مخابرات باشه، ولی داکت و سیم مسی و کلاً زیرساخت مخابرات به وزارتخونه واگذار بشه و بعد مخابرات هم خدمات بده و هم اجاره!
  خداییش حرفی بی‌منطق‌تر و بی‌مسئولانه‌تر از این شنیده بودید؟
  پس کارکنان مخابرات چی میشن؟!!………..

 10. همدرد همکاران می گوید

  سلام
  این طرح آخرین میخ بر تابوت ورشکستگی مخابرات ایران خواهد بود این وزیر جوان در مجلس در مو ضوع فضای مجازی فرا فکنی نمود
  زمانی که مدیران غیردلسوز ویا غیر مسئول که با تفکر مدیریت محدود زمانی وراضی نگه داشتن دولت و..بر سر کارمی آید این می شود که …..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: