مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

هوشیاری زیر پوست مخابرات-ده سوال اساسی در باره مخابرات

مخابرات ما-همراهان همیشگی پایگاه خبری مخابرات ما حتما به یاد دارند که در چند روز گذشته راجع به ده چرایی مهم در مخابرات مطلبی با عنوان ده سوال اساسی در باره مخابرات نگاشته شد (لینک این مطلب را می توانید پایین همین پاراگراف مشاهده فرمایید.)در باره هر یک از این چرا ها شما نیز نظرات و نکات مهمی یادداشت کردید ، اکنون به نظر شما در باره موضوع <<چرا طرح های دولت در سطح کشور هزینه های زیادی را به مخابرات تحمیل می کند اما در هزینه های آن مشارکت نمی کند؟>> پرداخته و در باره آن بحث می کنیم.

 

سردبیر سلام می کند- هوشیاری زیر پوست مخابرات.

ده سوال اساسی در باره مخابرات(۱)

مخابرات ما -یکی از خوانندگان ما در پاسخ به سوال بالا نوشته است:

    شرکتی ب می گوید

سلام سردبیر عزیز ….

جنگ زرگری است .. دولت از شرکت مخابرات باج گیری میکنه . تو مملکتی که دولتش از هیچ منبعی نمیتونه پول جور کنه تا نقدینگی یارانه ها رو جبران کنه باید یقه شرکت هایی مثل مخابرات رو بگیره !!!

مخابرات هم برای اینکه از زیر بار دربره مجبوره کارکنان رو اذیت کنه تا سر و صداشون بلند بشه و بگه من پول حقوق کارکنانم رو ندارم دست از سرم بردارید !!! حالا خودمانیم مخابرات از دست نیروهاش خیلی ناراحته چون اصلا همراهی نمیکنن …..

 

پاسخی بسیار جالب است که با زبانی طنز به نقطه ای حساس اشاره کرده است.

 

بیش از ۵۰ درصد از درآمد ناخالص شرکت مخابرات ایران  به روش های مختلف به جیب دولت سرازیر می شود  مضافا بر این که ۴۰ درصد از سودآن را نیز دولت در اختیار دارد.

آیا شرکت ، موسسه و یا سازمانی با این شرایط می تواندکمر راست کند و نفس بکشد؟

کسی می داند چرا و چگونه دولت بیش از ۵۰ درصد درآمد مخابرات را می گیرد؟

جدای از این مباحث ، دولت وظایفی را به عهده مخابرات گذاشته است  که بطور ذاتی وظایف خود دولت است.

در زمان خصوصی سازی دولت از وظایف خود شانه خالی کرد و مخابرات را با تمام دیونش به دیگری واگذار کرد.دیونی نامشخص و نامعلوم!

از اینها که بگذریم  با هم کدی نه تنها میلیاردها تومان هزینه روی دوش مخابرات گذاشته شد بلکه میلیاردها تومان درآمد مخابرات نیز کاهش یافت. هر دوی اینها قرار بود توسط دولت جبران شود اما دریغ از همراهی ،کمک و مساعدت!

 

به موارد فوق باید جرائم وقت و بی وقت سازمان تنظیم را نیز اضافه کرد که وظیفه ایجاد ارتباط در سطح کشور را بر دوش مخابرات گذاشته است!

توسعه ارتباط در سطح شهرها و روستاها از جمله وظایف دولت محسوب می شود و دولت با در اختیار گرفتن کارگزارانی چون مخابرات باید این وظیفه را عملیاتی نماید. اما اینک به جای دولت مخابرات باید مورد تهاجم و توقع قرار گیرد!

چه دلیلی دارد یک شرکت خصوصی کیلومترها کابل در مناطق مختلف کشیده و دزد یک شبه آن را ببرد؟ دزد یک شبه کابل ها را ببرد اما فردایش مخابرات جریمه شود!سرقت کابل های روستائی امروز می تواند یک شرکت بزرگ را دچار مشکل کند.

وقتی به جای اینکه حدود ۷ تا ۱۰ هزار نفر کارگزار  روستائی کارمند دولت باشند ارباب جمعی و زیر مجموعه مخابرات محسوب می شوند چیزی غیر ازتحمیل و فشار برای یک سازمان و موسسه نیست .

بحث بر روی حقوق اساسی کارگزاران نیست ولی معتقدم کارگزاران با توجه به حقوق اولیه شان امروز باید کارمند دولت باشند و کلاه سرشان رفته است.

از این نمونه ها بسیار داریم.

یک شرکت خصوصی یعنی در هر جایی که صرفه و صلاح اقتصادی ایجاب می کند سرویس در اختیار مشتری قرار دهد! ولی امروز مخابرات باید بجای دولت در هر جایی که او بخواهد ارائه سرویس کند!

کیفیت و قیمت را نیز نه سرویس دهنده  و نه سرویس گیرندهتعیین می کند! بلکه جایی بنام دولت است که بر اساس معیارها و منافع خود ( از جمله عدم ایجاد نارضایتی عمومی) قیمت را تعیین و تقریبا مخابرات را بدون سود رها می کند.

 

اینها مضرات سیستم خصوصی شده فعلی است.

آیا شما می توانید چیزی به آن اضافه کنید؟

 

 

ممکن است دوست داشته باشید
13 نظرات
 1. همکار مدیریت مخابرات کرمان می گوید

  سردبیر عزیز سلام
  در شهر کرمان اتفاقی افتاده است که اگر نگویم دق میکنم!
  متاسفانه نگهداری شبکه کابل استان کرمان تحت پیمان شرکت شسکام میباشد. زمستان سال گذشته یک مفصل کابل هوادار ۲۴۰۰ زوج مرکز همتی فر شهر کرمان واقع در خیابان امام رضا و همتی فر آب گرفته بود و به دلیل عدم تامین یک عدد مفصل دو میلیون تومانی در اثر بارشهای زمستانی حدود ۱۵۰۰متر کابل معیوب گردیده است و خسارت وارد شده عددی نزدیک به دو میلیارد تومان میباشد و جهت جایگزینی شبکه کابل موجود با کافوی نوری حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه میشود که در دست اقدام است. واقعا این زیان دو و نیم میلیاردی را چه کسی پاسخگوست ؟ بنده شنیده ام همکاران حتی جرات نمیکنند یک اخطار خشک و‌خالی به شرکت شسکام بدهند. واقعا دست مریزاد به مدیران مخابرات
  شرکت را به کجا میبرند ای داد بیداد……

 2. همکار بازنشسته می گوید

  در گذشته درآمد مخابرات در دولت ها نزد خزانه میرفت و دست بسیاری از ارکان دولت ها از آن درآمد کوتاه بود و دست اندازی به این درآمد ها اندکی سخت بود. بجز برای عده ای کم اما دولت که خود با این نحوه مشکل داشت بهتر دید مقوله خصوصی کردن مخابرات را در ظاهر پیش بگیرد. امروز به راحتی از آن درآمد میگیرد و در عوض خدمتی ارائه نمیدهد. هر کسی هم به راحتی به منابع آن دسترسی سهل گونه دارد. البته منظور مدیران رده دوم مملکتی.چه از این بهتر که راه دست اندازی هموارتر شده و در این اوضاع وانفسا کارکنان نیز متضررهای اصلی هستند.بحث خصوصی سازی مربوط به شرکت بود نه به پرسنل ان!!!!!!
  بار کامیون را با کامیون فروختند!!!!!!!!!

 3. همدرد همکاران می گوید

  سلام
  نظر ارائه شده به به عنوان یکی از موارد اساسی مورد تائید می باشد واین مشکل نگاه دولتی به کل بخش خصوصی می باشد یعنی لوازم اولیه که همان الزامات بازار است را قبول ندارد وبا قوانیین متعدد وبروکراسی و….مانع رشد بخش خصوصی می گردد حالا مخابرات که در ظاهر واگذار شده را که حسابش را جدا می رسد، به نظر من این مشکل در سیستم است وحالا حالا ها درست نمی شود این وسط ما کارمندان ضرر کرده ایم به نظر من خصوصی کردن مخابرات با توجه به این روش برخورد دولت کاملا اشتباه بوده است وبایستی کاری که در بعضی از کشورها اتفاق افتاده یعنی دولتی شدن مخا برات در ایران نیز اتفاق بیفتد تا از ضایع شدن حقوق کارکنان جلوگیری گردد.

 4. رضا می گوید

  هنوز به بازنشسته هاش بدهکاره

 5. فراهانی می گوید

  اقای اذری جهرمی مثلا وزیر مخابرات هستن وباید اول به فکر کارکنان وبازنشستگان این سازمان که جوانی خود رابه پای این شرکت گذاشته اند باشند ومازاد درامد مخابرات را در اختیار دولت قرار دهند حتی به قیمت بر کنار شدنشون

 6. ناشناس می گوید

  شرکت مخابرات از زمانی که شرکت شد ، متاسفانه مثل شتر مرغ شد
  وقتی سوال می کردی چرا بعضی از مزایای اداری به ما تعلق نمی گیرد ، می گفتند شما شرکتی هستید
  وقتی می گفتی چرا مزایای شرکتی به ما تعلق نمی گیرد ، می گفتند شما اداری هستید
  حالا هم که واگذار شد متاسفانه هر روز یه بازی سر پرسنل و بازنشسته ها در می آورنند
  خداوند از سر تقصیرات مسیولین قدیم و این مسیولین نگذرد به حق خون شهدای مظلوم
  که خون دادن که قوانین اسلام علوی پیاده بشود …..

 7. مطلع می گوید

  دوستان
  این موضوع بحث مهم و کلیدی و خیلی عمیقی است خشت اولیه را معمار کج نهاد باید برگشت و خشت اول را درست کردالبته کار سختی است که بتوان خشت اول را جابجا کرد درحالی که خشت های بعدی نریزند البته غیر ممکن نیست ولی ….

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   کار دست همونایی است که خشت اول را کج نهادند

 8. مخابرات اشغالی می گوید

  نه جناب مخابرات ما! به خطا رفته اید. کمی از جانبداری از مخابرات بکاهید. اینها خودشان زبان دارند هفت گز !
  مشکل مخابرات اینهایی که شما برشمرده اید نیست. همه ی این کارهایی که شما فکر میکنید دولت بر مخابرات تحمیل میکند، خیلی بیشترش را در زمان قبل از خصوصی سازی مخابرات انجام می داد و باز هم پول زیاد می آمد!
  تمام این به اصطلاح مشکلات از هنگامی شروع شد که همراه اول را از مخابرات جدا کردند. این کار هم برای این انجام شد که با جداکردن گوشت از استخوان، گوشتش را بردارند و استخوانش را به دولت برگردانند! بعد دیدند این استخوان هم خیلی استخوان نیست! اگر کارمندانش نباشند! برنامه این است که به نحوی از شر ما کارمندان خلاص شوند. لطفاً در زمین ایشان بازی نکنید.

 9. مهدی می گوید

  سلام
  دخالت در مدیریت
  اگه میخواستین شما مدیریت کنین چرا خصوصیش کردین… .
  و اینکه خودتونا مدیریت کنین شرکتها پیش کش.

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   آفرین ….

 10. ناشناس می گوید

  مخابرات هم قرار بود ودیعه ها را به سهام تبدیل کند ولی آن را خورد در حالی است که این بیت المال است و همه عالم و آدم هم می دوند که این شرکت خصوصی نیست ؟!

 11. فنی می گوید

  در کل نه سهامدار ن دولت ضرر نمیکنن دود این بی برنامه گی و بی حساب و کتابی تو چشم مردم و کارکنان میره اخرش سهمدار همه ملکها رو میفروشه وقتی چیزی نموند میره سراغ یه جا دیگه در کل مسولان همیشه برنده هستند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: