مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات

مخابرات ما – نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات، بر اساس نوع تلفن

مخابرات ما ( محمد – برق نیوز) – از آنجا که پریز دربرگیرنده سیم‌های مخابراتی است؛ در بحث نحوه اتصال سیم تلفن به پریز ما از یک سو با دستگاه تلفن در ارتباطیم و از طرف دیگر با سیم و کابل‌های مخابرات سروکار داریم؛ لذا باید هم نوع دستگاه تلفنمان را بشناسیم و هم کابل‌های مخابرات را.

 

به صورت کلی تلفن‌های موجود در بازار ۴ دسته‌اند شامل تلفن‌های آنالوگ، دیجیتال، هیبرید و VOIP.

رنگ بندی کابل‌های مخابراتی نیز در ۵ رنگ فرعی و ۵ رنگ اصلی موجودند. هر رنگ اصلی با هر رنگ فرعی متناظر خودش پیچیده شده و تشکیل یک زوج سیم می‌دهند.

همان‌طور که گفته شد سیم‌کشی و اتصال به پریز سوکتی هر نوع تلفن از دیگری متفاوت است که در ادامه با هریک آشنا می‌شوید.

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات، بر اساس نوع تلفن
تلفن‌های موجود در بازار شامل دسته بندی‌های زیر می‌باشد:

آنالوگ
دیجیتال
هیبرید
VOIP
نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی‌های آنالوگ
تلفن‌های آنالوگ شامل گوشی‌های بی سیم ساده می‌باشند که بیشترین کاربرد را در منازل دارند. این مدل از تلفن یک سیگنال صوتی و یا تصویری را دریافت می‌کند و طی پردازشی آن را به پالس‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند. این گروه می‌توانند دارای مانیتور شماره انداز باشند. این قابلیت که به آن Caller ID می‌گویند می‌تواند قبل از اینکه شما پاسخگوی یک تماس ورودی باشید، شما را متوجه سازد که چه کسی با شما تماس گرفته است. تلفن‌های آنالوگ از ۲ رشته سیم و یا به اصطلاح یک زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می‌کنند. این زوج سیم وظیفه انتقال بوق یا پالس را بر عهده دارد. دو رشته سیمی که برای اتصال به سوکت از آن استفاده می‌کنیم دارای رنگ‌های سبز و قرمز می‌باشند. شما می‌بایست مطابق با تصویر زیر این زوج سیم را ببندید.

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی‌های دیجیتال
همان طور که از اسم این تلفن مشخص است پایه و اساس این سیستم‌های ارتباطی برمبنای سیگنال‌های دیجیتال و صفر و یک است که انتقال صدا به وسیله سیگنال صورت می‌گیرد این مدل از تلفن مخصوص سیستم‌های پرظرفیت پاناسونیک بوده و حکم اپراتور و برنامه ریزی کننده با کس مخابراتی را دارند. این مدل از تلفن‌های دیجیتال نیز از یک زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می‌کنند و آن زوج علاوه بر بوق، حامل کننده دیتا هم می‌باشد. ۲ رشته سیمی که باید در سوکت بسته شود به رنگ‌های زرد و مشکی می‌باشد.

نحوه اتصال سیم تلفن به سیم مخابرات در گوشی هیبرید

تلفن‌های هیبرید به تلفن‌هایی اطلاق می‌شود که دارای ویژگی‌های ترکیبی از ۲ سیستم آنالوگ و دیجیتال می‌باشد. این نوع از تلفن‌ها در سیستم‌های کم ظرفیت از انواع اپراتور و تلفن برنامه ریزی کننده باکس استفاده می‌کنند. در تلفن‌های هیبرید از دو زوج سیم برای اتصال به پریز سوکتی استفاده می‌شود. یک زوج سیم برای انتقال پالس و زوج دیگر دیتا یا همان اطلاعات را به همراه خود انتقال می‌دهد. زوج سیم آورنده بوق باید همانند آنالوگ در داخل پریز تلفن به رنگ‌های قرمز و سبز بسته شود و زوج سیم آورنده دیتا می‌بایست به رنگ‌های زرد و مشکی بسته شود.

نحوه اتصال سیم تلفن‌های voip به پریز

VOIP کوتاه شده عبارت Voice over internet protocol به معنای انتقال همزمان مکالمات تلفنی بر روی یک شبکه دیتا می‌باشد. این قبیل از سیستم‌ها این امکان را به شما می‌دهد که از اینترنت برای مکالمات تلفنی استفاده کنید. در واقع سیستم VOIP سیگنال آنالوگ صوت را به یک داده دیجیتال تبدیل کرده و آن را با استفاده از بستر اینترنت انتقال می‌دهد. این قبیل تلفن‌ها می‌توانند به طور مجازی در داخل گوشی و یا کامپیوتر باشند و یا به صورت فیزیکی و مجزا از سیستم‌های دیگر، تحت شبکه فعال خواهند شد که از کابل شبکه و یا گرفتن ip از سوئیچ بهره مند می‌گردند.
***
ممکن است دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: