مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

آیا توان مدیریت اقیانوسی از اطلاعات را داریم؟

مخابرات ما-مالکی

شاید این نکته برای شما هم عجیب به نظر برسد، ولی بد نیست بدانید ۹۰ درصد تمام اطلاعات و داده‌های موجود در جهان طی دو سال گذشته تولید شده است. شرکت‌های اینترنتی این روزها با معضل بزرگ حجم روزافزون داده‌ها مواجه شده‌اند و همین مسأله باعث شده است آنها نتوانند بخش اعظم این اطلاعات را مدیریت کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران؛ حجم گسترده داده‌هایی که هر روز توسط کاربران جهانی تولید می‌شوند غیرقابل استفاده است و با وجود این بخش زیادی از این داده‌ها از طریق اینترنت در دسترس قرار می‌گیرد. هر کدام از ما به‌صورت مداوم داده‌های شخصی تولید می‌کنیم و در بسیاری از موارد بدون آنکه مطلع باشیم این داده‌ها و اطلاعات را برجا می‌گذاریم. جست‌وجوهای اینترنتی، ثبت رفتار ما توسط دوربین‌های مدار بسته، دریافت پول از دستگاه خودپرداز، استفاده از کارت‌های بانکی، ورود به رایانه شخصی و… باعث تولید داده می‌شود و ما از آنها بی‌خبریم.

مرکز تحقیقاتی آی‌دی‌سی در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۲۵ میلادی حجم تمام داده‌های ذخیره شده در جهان به ۱۷۵ زتابایت می‌رسد و این اتفاق یک رکورد باورنکردنی محسوب می‌شود. گفتنی است زتابایت یک واحد اندازه‌گیری برای ذخیره‌ سازی اطلاعات است و هر زتابایت معادل عدد یک و ۲۱ صفر در مقابل آن محاسبه می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت هر زتابایت معادل هزار اگزابایت، یک میلیارد ترابایت یا یک تریلیون گیگابایت است.

در محاصره داده‌ها

توسعه آی‌تی باعث شده است بسیاری از عملکردهای روزانه و فعالیت‌های معمول ما تحت تأثیر فناوری پیش برود. به‌عنوان مثال زمانی که از دستیار هوشمند مخصوص رانندگی استفاده می‌کنیم، حسگرهای ویژه دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا را به کار می‌گیریم، با دوربین دیجیتالی گوشی هوشمند خود عکاسی می‌کنیم یا به شبکه مخابراتی ۵G متصل می‌شویم به‌صورت لحظه به لحظه ردپای اطلاعاتی برجا می‌گذاریم. میزان تولید داده توسط ابزارهای نوین در سال‌های اخیر به قدری افزایش یافته است که محققان از این فرآیند با نام «تحول دیجیتال» یاد می‌کنند.

مرکز تحقیقاتی آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده است تنها بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۵ میلادی مردم بیش از ۲۲ زتابایت اطلاعات را در فرمت‌های مختلف ذخیره می‌کنند که این رقم معادل ۵۹ درصد ظرفیت صنعت ذخیره‌ سازی داده در جهان محاسبه می‌شود. بخش اعظم این اطلاعات روی فضای پردازش ابری ذخیره می‌شود و کاربران شخصی و سازمانی در سال‌های پیش‌رو بیش از هر زمان دیگر ترجیح می‌دهند به جای ذخیره‌سازی داده در حافظه داخلی دستگاه، آن را به فضای امن مجازی بسپارند. مرکز تحقیقاتی آی‌دی‌سی در گزارش جدید خود توضیح داد اطلاعاتی که سازمان‌های جهان در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی تولید می‌کنند از تمام اطلاعاتی که تاکنون در سراسر جهان ذخیره شده، بیشتر خواهد بود.

این طور که آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده و مرکز تحقیقاتی دیتا-اِسفیر در یک گزارش مجزا توضیح داده است، پایان سال ۲۰۱۸ میلادی حجم کلی اطلاعات ذخیره شده در جهان ۳۳ زتابایت بود که احتمال می‌رود این رقم در سال ۲۰۲۵ میلادی از ۱۷۵ زتابایت هم فراتر رود.

بر اساس گمانه‌زنی‌های شرکت چینی دیتا-اِسفیر، از هم‌اکنون تا ۶ سال آینده حجم اطلاعات جهان به طور میانگین سالانه ۳۰ درصد افزایش می یابد و در سال ۲۰۲۵ میلادی ۴۹ درصد داده‌های ذخیره شده در جهان از طریق فضای پردازش ابری در دسترس خواهند بود.

کارشناسان همچنین به این نتیجه رسیدند که در نیمه دهه سوم از هزاره سوم میلادی حدود ۳۰ درصد داده‌ها در آن واحد و به‌صورت لحظه به لحظه در فضای ابری ذخیره می‌شوند. در سال ۲۰۲۵ میلادی اطلاعات هر یک از ساکنان کره زمین که به اینترنت متصل باشد بیش از ۴۹۰۰ بار در روز به‌صورت خودکار روی فضای مجازی ذخیره می‌شود و به عبارت دیگر هر ۱۸ ثانیه یکبار آخرین داده‌های او در فضای پردازش ابری قرار می‌گیرد. با این روند مجموع اطلاعاتی که دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا در سال ۲۰۲۵ تولید می‌کنند به ۹۰ زتابایت می‌رسد.

این اطلاعات حقیقی و مجازی

تا چند سال قبل کاربران برای افزایش دسترسی به فضای ذخیره‌سازی داده از حافظه‌های رم با ظرفیت بالاتر استفاده می‌کردند، تمایل به خرید لپ تاپ با حافظه داخلی بیشتر داشتند، یا هارددیسک‌های خارجی را در اختیار می‌گرفتند تا بتوانند تمام اطلاعات مورد نیاز خود را ذخیره کنند. ولی در حال حاضر شرایط تغییر کرده است و سرویس‌های پردازش ابری این امکان را به وجود آورده است تا بتوانیم بدون نیاز به حافظه‌های سخت‌افزاری، تمام اطلاعات مورد نظر خود را به فضای مجازی انتقال دهیم تا در هر مکان و زمانی به آن دسترسی داشته باشیم. محبوبیت خدمات ابری در حال افزایش است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند میزان به کارگیری این قبیل سرویس‌ها طی یک دهه آتی از حافظه‌های سخت‌افزاری پیشی بگیرد.

با همه این توضیحات باید توجه داشته باشیم که ۱۷۵ زتابایت اطلاعات بسیار قابل ملاحظه است و براحتی نمی‌توان آن را مورد پردازش قرار داد. آی‌دی‌سی می‌گوید این اطلاعات به سه شکل مختلف ذخیره می‌شوند. بخش اول آنها که بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهند روی سیستم‌های سنتی و مراکز داده مبتنی بر فضای پردازش ابری ذخیره خواهند شد. بخش دیگر آنها توسط برج‌های مخابراتی و مراکز تحلیل داده نگهداری می‌شوند و در بخش نهایی کاربران سعی می‌کنند از اطلاعات شخصی خود روی حافظه داخلی رایانه‌های شخصی، گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا نگهداری کنند.

تصور ۱۷۵ زتابایت اطلاعات روی کره زمین بسیار دشوار است. ولی «دیوید رینسِل» مدیر تحقیقات آی‌دی‌سی افزایش بیش از این مقدار را هم پیش‌بینی می‌کند. او می‌گوید: «هر زتابایت معادل یک تریلیون گیگابایت محاسبه می‌شود. حالا این عدد را ضربدر ۱۷۵ کنید تا حجم اطلاعات در سال ۲۰۲۵ را به دست آورید. اگر می‌شد ۱۷۵ زتابایت اطلاعات را روی دیسک‌های بلورِی ذخیره کرد، تعداد دیسک‌های حاوی این اطلاعات معادل ۲۳ بار مسافت کره زمین تا کره ماه بود.

همچنین اگر قرار بود شما با پرسرعت‌ترین اینترنت موجود در کره زمین ۱۷۵ زتابایت اطلاعات را روی پرظرفیت‌ترین هارددیسک‌ها ذخیره کنید، به ۱۲٫۵ میلیارد هارددیسک با بیشترین ظرفیت نیاز داشتید. توجه داشته باشید که ما باید این میزان اطلاعات را در سراسر جهان مدیریت کنیم.» برای سال ۲۰۲۵ میلادی برخی گمانه‌ زنی‌های دیگر هم صورت گرفته است که به‌صورت اختصار می‌توان آنها را به شکل زیر توضیح داد:

– صنعت ذخیره‌سازی داده طی شش سال آینده در مجموع ۴۲ زتابایت سیستم ذخیره اطلاعات را روانه بازار می‌کنند.

– در سال ۲۰۲۵ بیش از ۹۰ زتابایت اطلاعات توسط دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا تولید می‌شود.

–  در سال ۲۰۲۵ حدود ۴۹ درصد داده‌های موجود در جهان روی فضای عمومی پردازش ابری ذخیره خواهد شد.

–  حدود ۳۰ درصد داده‌هایی که در سال ۲۰۲۵ تولید می‌شوند در آن واحد به فضای مجازی انتقال می یابند.

مرکز تحقیقاتی آی‌دی‌سی به این نتیجه رسیده است که مجموع سیستم‌های سنتی و فناوری نوین این امکان را فراهم می‌کند تا در سال‌های پیش‌رو تمام داده‌های تولید شده توسط انسان ذخیره شود و البته، علم به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که ما در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد این اطلاعات را می‌توانیم پردازش کنیم و مورد استفاده قرار دهیم.‌

ممکن است دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: