مخابرات ما
خبرگزبری مخابرات ما

سردبیر- چگونه به شما ثابت کنم همراه بدون ثابت زنده نمی ماند!

مخابرات ما (سردبیر) – چه بگویم؟ برخی اوقات هدف جابجا می شود لذا فصل مشترکی بین گوینده و شنونده باقی نمی ماند تا بتوان بر اساس آن گفتگو را پایه ریزی کرد.

مثلا امروز همراه اول درآمد خوبی دارد.لذا سهامدار اعظم هرگز حاضر نمی شود آن را پیوند بزند به تلفن ثابت که به زور خودش را می چرخاند.

هدف گم شده است وگرنه بسیاری از پندارها بهم می ریزد.هدف کسب درآمد بیشتر و فقط درآمد بیشتر است؟ یا هدف ارائه سرویس و خدمات به مردم است و از قبل آن رسیدن به درآمدی سرشار!؟

هیچکس درآمد را غیرضروری نمی داند اما (فقط درآمد) باعث می شود راه را گم کنیم.

اجازه بدهید یک سوال مطرح کنم تا بحث جا بیفتند

(همراه اول, بدون تلفن ثابت, و مستقل از آن, آیا هرگز به این درجه از توفیق می رسید؟)

همراه اول از همان ابتدا بر امکانات ثابت سوار شد تا خودش را گرفت. همراه اول بدون ثابت و امکانات دفتریش و فیبر و کابل بین شهریش هرگز به جایی نمی رسید.

شما امروز ثابت را بردارید.کابل هایش را حذف کنید و …. همه اپراتورها به مشکل بر می خورند.

در بهترین حالت همراه اول بدون تلفن ثابت, می شد ایرانسل!

البته ایرانسل هم امروز بدون امکانات تلفن ثابت نمی توانست پا بگیرد.

پول ها و درآمدهای سرشار تلفن ثابت در همان سال های ابتدای ظهور موبایل توسط مهندس غرضی به سمت موبایل برده شد.تجهیزات گران قیمت, توپولوژی سنگین, عدم وجود کارشناسان مستقل, کمبود نفرات فنی و مهمتر از همه پول خرید این تجهیرات و تامین نیروی نصب از تلفن ثابت تامین شد.

اما به محض اینکه همراه اول خودش را گرفت, مثل یک بچه نا اهل لگد زد به بخت خودش و تلفن ثابت را به کناری راند.

همین امروز هم اطمینان دارم بدون بخش ثابت همراه اول راه به جایی نمی برد.اگر سیار در استانها نفرات ثابت را نداشت نمی توانست کارش را پیش ببرد.

اما یک نکته بسیار مهم!

آنقدر مهم که اگر سیار درکش را داشته باشد باید فرض قرمز برای ثابت پهن کند!

.

امروز موبایل همراه اول بر شانه اعتماد عمومی به شرکت مخابرات ایران و بخش تلفن ثابت توانسته است خودش را بگیرد و زنده بماند!

رایتل, ایرانسل, و … نمونه های واضح آن هستند که می توانست سرنوشت امروز همراه اول باشد!

از این بیگانگی (بیم همراه و ثابت) هر دو سو ضرر می کنند! آن روز که همراه اول به ثابت نیاز داشت هیچ چیزی از او دریغ نشد.اما امروز که لازم است همراه اول دست های پیر و فرسوده ثابت را بگیرد نا اهلی می کند و حساب دخل و خرجش را جدا می کند!

.

کمی صبر کنید!

سلایق مردم ما برای کاهش هزینه هایشان به سرعت جابجا می شود! فقط به کمی تبلیغات نیاز دارد! که ثابت از آن غافل است!

حرف آخرم این است که اگر امروز تلفن ثابت باور کند که موبایل  و همراه اول رقیب اوست, چنان بلایی بر سر همراه خواهد آورد که زاهش را گم کند!

آنکه در بین مردم پایگاه دارد و نیروی تبلیغ می فرستد, ثابت است نه همراه!

آنکه در بین مردم سرباز و فدائی دارد, ثابت است نه همراه اول!

فقط اگر مدیران ارشد بگذارند, در مدت کوتاهی بخش ثابت نسخه همراه را خواهد پیچید!

یک سوال!

چرا ما نباید با رقبای همراه اول کنار بیاییم و آنها را زیر پر و بال خودمان بگیریم؟ چرا نباید با همکاری آنان درآمد خود را بالاتر ببریم!؟ چرا نباید به همراه اول درست مثل یک (غیردوست) رفتار کنیم؟

دلایلش روشن است!

مدیران ارشد, بخش تلفن ثابت را قربانی همراه اول کرده اند و این مسیر همچنان ادامه دارد!

ولی وای به روزی که همراه اول را دوست ندانیم! وای!

اگر این شیوه رفتار با تلفن ثابت از سوی مدیران ادامه یابد, در همین سایت, سیار را بعنوان منبع کاهش درآمد ثابت اعلام می کنیم و از همکاران خواهیم خواست دیگر به همراه کمک نکنند! یعنی آن اعتماد عمومی را نشانه خواهم رفت!

ممکن است شما دوست داشته باشید
13 نظرات
 1. همکار رسمی می گوید

  اول اینکه همراه اول همین الان هم از امکانات ثابت از قبیل جا و مکان و فضا استفاده میکند.و از خودش چیزی ندارد.
  همین حالا پرسنل فنی خود را از بخش ثابت تهیه و خودش کارشناس فنی ایده آل ندارد.
  اکثر سایت هایش و محل نصب آنها استیجاریست.
  با رونق گرفتن FTTH که البته در نحوه واگذاری و بازاریابی دارای نواقص عمده ای است و فعال شدن آن بخش ثابت همراه را به زیر خواهد کشید و رونق همراه را تحت شعاع قرار خواهد داد. تنها اندکی سیاست کاری نیاز دارد و گرنه خیلی سریعتر از آنچه که فکر میکنیم میتوان FTTH را رونق بخشید. کارایی و خدمات این بخش اصلا با همراه قابل قیاس نیست و بسیار فراتر از آنست.

 2. ناشناس می گوید

  سلام
  وقتی تاریخ واگذاری مخابرات را به خوبی مرور می کنیم به این نکته پی می بریم که ذی نفعان مخابرات می دانستند تاریخ مخابرات ثابت در ایران به سرامده و روزی سودی در ان نخواهد بود و لذا سیار را از ثابت جدا نمودند تا بتوانند بعد از شکست ثابت ان را به دولت برگردانند . دراین مدت با بی مهری تمام با کارکنان ثابت برخورد نمودند حق و حقوق انان را
  که خود با تدوین ایین نامه 89 به ان معترف بودند زیر پا نهادند و از شکایت انان در مجامع حقوق ممانعت نمودند .

 3. فنی با سابقه می گوید

  سلام سردبیرجان صحبتت کاملا درسته راستی خبری از پاداش شش ماهه اول ۹۷ نشد؟ بچه های همراه اول دو پاداش گرفتن نزدیکه سومی (سه ماهه سوم)رو هم بگیرن پس ما چی؟ مثل اینکه دوستان و همکاران هم بیخیال شدن و عادت کردن پاداش پارسال رو دو سال بعد بگیرن واقعا چرا کسی چیزی نمیگه؟ در همه جا حق گرفتنی است نه دادنی در مخابرات حق فریاد زدنی است نه گرفتنی !!!

 4. لباب می گوید

  سلام
  با وجودی که خود من شخصی بودم که در بالا آوردن سرویس همراه جانفشانی کردم ولی
  فقط کامنت گذاشتم که بگویم من هم هستم.
  یا علی

 5. پرنده آبی می گوید

  سلام

  مدتهاست که ما میگوییم همراه اول موجب بدبختی ثابت شده اما کو گوش شنوا.
  فکر میکنید سهامدار عمده و مدیران ارشد مخابرات ایران این موضوع را نمیدانند؟
  مطمئنا میدانند برای همین آگاهانه اقدام به جدا سازی همراه از ثابت کردند تا چیزی از درآمد همراه در جیب ثابت نبود. تا این سود سرشار را یکجا از مخابرات خارج کنند . برخلاف تصور ما مدیران ارشد مخابرات ایران که به دنبال تامین منافع سهامدار عمده هستند تا مخابرات و مشترکین آن ( همچنین پرسنل) هوشمندانه ( از نظر منفعت طلبی) اقدام به این جدا سازی گرفتند تا شاید روزی بتوانند تفاله ثابت را به دولت بازگردانند

 6. پیام می گوید

  کاملا با نظر شما. موافقم. با کمی تبلیغ. ارزان بودن. مکالمه. از طریق. تلفن ثابت . قطعا. تلفن ثابت. جون میگیره. وچون. درصد. سهم. عوارضش. کمتر است. افزایش درامد. از ان. برای. مخابرات ایران. بهتر. است

 7. ناشناس می گوید

  سلام همراه اول با تلفن ثابت تعامل نداره سرویس مکالمه همراهی نمی زاره تلفن ثابت درامد داشته باشه همه چسبیدن از موبایل و کسی ثابتو استفاده نمی کنه هر روز وضع ثابت به واسطه همراه اول خرابتر می شه انگار ثابت تعهد داده همراه اول سرپا بمونه ولی اگه خودش فنا شد مهم نیست .

 8. ناشناس می گوید

  سلام از کارشناسان رسمی نگهداری سیاراستان …….. هستم 29 سال سابقه دارم ده سال در نصب و نگهداری سویچ ثابت سابقه کار دارم . ده سال سابقه کار در نگهداری مرکزPC و نه سال سابقه نگهداری سایتهای همرا ه اول . به تمامی توپولوژی انتقال سایتها از حفظ مسلط هستم . تمامی سیستمها و ایرادات و اشکالات مراکز را می دانم امکان اینکه غیر از کارشناسان استانها بتوان شبکه سیار را با راندمان بالا سرپا نگه داشت وجود ندارد . امتحانش مجانی است دو سال امتحان کنید ! این گوی و این میدان !

 9. ناشناس می گوید

  به خدا در استان ما همین نفراتی هم که واسه نگهداری سیار گرفتن چه پیمانکاری چه رسمی همیشه در مشکلات چه انتقال چه پاور چه دیتا کارشون به ما فنی های بخش ثابت میفته در بیشتر موارد در خرابی ها بهشون کمک کردم من کاملا میفهمم شما چی میگید من خودم در همین هفته گذشته چند سایت موبایل رو نرمال کردم اما کم کم دارم به این نتیجه میرسم که این دیگ واسه من چیزی توش نیست و ارزش استرس و زحمت نداره بارها با گوشی خودم زنگ زدم به نفرات موبایل راهنمایی کردم

 10. ناهید بهزاد می گوید

  از پله ای نردبان زندگی که
  بالا می روی حواست فقط به
  پله های بالایی نباشد
  گاهی برگرد و به پله ها پایین
  نگاه کن
  دقت که کنی
  اشک سوق را در چشم تک تکشان
  خواهی دید
  یادت باشد تو هم هر چقدر بیشتر
  دوستشان بداری کاملتر خواهی بود
  ناهید بهزاد

 11. حاصلی می گوید

  سلام
  سردبیر محترم

  احسنت که حرف دل ما را گفتید ، نه حرف دل ما ، که حرفی صحیح و علمی
  این موضوع با کمی تحقیق در گذشته و روند ایجاد همراه اول و استفاده آن از ثابت مشخص میشود ، متاسفانه نه تحقیق صحیح در مخابرات برای راه طی شده و مستند سازی آن وجود دارد و نه استفاده از آن برای آینده بهتر
  مدیریتهای طراحی مسیر پیشرفت آینده و کیفیت خدمات و توسعه ارتباطات یا برای همان شعار ارتباط فراگیر باید مسیر طی شده گذشته را چراغ فراروی آینده کنند
  بدون تاریخ درست و مستند یک شرکت و حتی کشور ، ریشه هایش را از دست خواهد داد !

  پیشنهادات بسیار خوبی در این زمینه از طرف کارکنان دلسوز وجود دارد ، اما پیشنهاد گیرنده ای مطمئن و قدردان در دسترس نیست

 12. ناشناس می گوید

  دقیقاً مشکل بزرگ مخابرات همین هست، سهامدار عمده داره به عمد ثابت رو قربانی همراه میکنه!!!! در حالیکه ثابت زیرساخت کشوره، دولت هم به عنوان یه سهامدار بزرگ و ارگانی که موظف به حفظ زیرساخت های مملکت و بیت الماله، گوشه ای ایستاده و نظاره گر نابودی تدریجی بخش ثابته! واقعاً مشخص نیست که چه تفکر و تصوری در سهامداران عمده شکل گرفته!!!! بخش فاجعه ی ماجرا اینجاست که سهامدار عمده خود یه نهاد انقلابیه! یعنی موظف به حفظ دستاوردهای انقلابه که حتماً حفظ زیرساخت ها بخشی از اونه!!!!!! متاسفانه سهامدار عمده هرگز از تصورات واهی در مورد سود دست نخواهد کشید، به این شیوه ادامه خواهد داد تا ثابت کلاً نابود بشه، این شیوه رو در مورد تعداد زیادی از کارخونه های کوچک قبلاً اجرا کرده و در نهایت باقیمانده رو فروخته، احتمالاً در مورد مخابرات هم همین نظر رو داره و دید متفاوتی نداره! افزایش تعرفه ها هم اگرچه ضرورته ولی در مورد مخابرات و سهامدار عمده جواب نخواهد داد! تنها راه حل، بازگشت بخش ثابت به دولته که موظف و متعهد به ارائه ی خدمات به مردمه! یا تغییر در قوانین و البته قانون اساسی به گونه ای که سایر نهادهای انقلابی مثل خریداران مخابرات هم متعهد و موظف به ارائه خدمات به مردم باشند!!!

 13. niaz می گوید

  سلام
  در تلفن ثابت دریغ از یک متر سیم برای دایری به نحوی که مشترک خودش مجبور به خرید سیم میشه.هزاران متقاضی در سطح شهر و روستا برای تلفن ثابت داریم دریغ از امکانات فنی و توسعه. در صورتیکه سیم کارت همراه اول چندین مرحله بین همکاران مجانا پخش شدِ.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: