مخابرات ما
تم مجله نهایی برای وردپرس.

در مسیر ره نگاشت(۲)-دیدگاه مدیران – رئیس هیئت مدیره ارتباطات سیار.

[box]مخابرات ما- در ادامه بررسی ره نگاشت در جلسه رونمایی از آن حاضر می شویم تا به سخنان رئیس هیئت مدیره ارتباطات سیار دکتر بقایی گوش کنیم.[/box]

tahavol-4

مخابرات ما – دکتر بقایی رئیس هیئت مدیره ارتباطات سیار است.بخش مهمی از ره نگاشت به حوزه سیار برمیگردد, ضمن اینکه در ابتدای این بحث ها, دکتر عضو هیئت مدیره مخابرات ایران بوده است. لذا خواندن حرفهای دکتر ضرورت می یابد.

من هنوز هم نمیدانم چرا اکثر اعضای با نفوذ مخابرات ایران به سمت سیار رفته اند, این سوال هم به جذابیت حرفهای دکتر می افزاید.

دکتر بقایی گفت:

[box]اینجا می خواهیم سیر تحول شرکت مخابرات ایران را  روشن کنیم از فروش یک سری محصولات سنتی به سمت دنیایی جدید که نامش را گذاشته ایم: Digital Services

دنیا به سمت دیجتالایز شدن میرود و برخی شرکتها در آن نقش اساسی دارند.یعنی باید پلتفرم ها و شبکه های ایجاد این سرویس های دیجیتال را برای بخش های دیگر اقتصادی فراهم کند و آن صنعتی نیست بجز صنعت کامینوکیشن وارتباطات.

الزام اصلی این تحول , نکته ای است که برخی به آن FMC  می گویند و برخی همگرایی و بعضی یکپارچه سازی  می گویند.من یکپارچه سازی را بهتر می پسندم برای شرکت مخابرات ایران, چون که سطح یکپارچه سازی استراتژیک است, سطحی فنی و عملیاتی نیست.

حرفهای من در این راستاست.

برای رسیدن به یکپارچه سازی که یکی از الزامات اصلی است و برای رفتن به سمت سرویس های دیجیتال باید یک سری سولات جدید از خودمان بپرسیم .

ما از فاز صفر آن گذشته ایم و همه آمادگی فازهای بعدی را داریم.

فاز صفر: همه قبول کردیم که یکپارچه سازی یک ضرورت است.

فازهای بعدی , همان سوالاتی است که باید از خودمان بپرسیم.چند تا را برای شما میگویم شما آن را تئوریزه و تحلیل کنید.

اولین سوال: تعریف یکپارچه سازی چیست؟

دومین سوال: گستره این یکپارچه سازی چیست؟ مثلا فقط ادغام ثابت  و بعد سیار است یا چیز دیگری هم هست.

سومین سوال: الزام ها و چالش های یکپارچه سازی چیست؟ آیا تهدید است یا فرصت؟

( مقاله ای می خواندم بنام بازنده ها و برنده های FMC)- برخی FMC  را اجرا کرده اند و باخته اند.سهم بازارش را از دست داده.ریزش شدیدی در مشتریانشان ایجاد شده.برخی هم برده اند.برنده ها الزامات و چالش هایش را در آن دیده اند ولی بازنده ها ندیده اند.)

چهارمین سوال: زمان مناسبش چه زمانی است؟ نه از نظر تاریخ و تایم, بلکه از نظر موقعیت شرکت ما.

پنجمین سوال: ساختار سازمانی مناسب این تحول چیست؟

همین ساختار سازمانی به خیلی چیزها مرتبط است مثلا آیا می خواهیم همه سرویس ها را بدهیم؟ آیا می خواهیم تولید کنیم سرویس ها را؟اینها در تعریف مشخص می شود.

تعریف: FMC  یعنی چه؟

وقتی بتوانیم پهنای باند, voice و sms   ویدئو و بقیه محصولاتمان را یکپارچه کنیم ونامش را بگذاریم: single product. یک محصول بدهیم و نامش را بگذاریم Fix Mobile Converjence.

البته باید ویژگی های شرکت مخابرات که باید در این تعریف دیده شود.این ویژگی ها چیست؟:

ما دارای دو بخش ثابت و همراه هستیم.در بخش ثابت ۳۰ شرکت داریم.از ۴-۵ سال پیش قصد داشتیم یکپارچگی را در بخش ثابت انجام بدهیم ولی موفق نشدیم.امروز اولین حرکت رسمی برای این است.

اولین قدم را گذاشتیم: یکپارچگی بخش ثابت.وقتی شرکت یهم بخش ثابت دارد و هم بخش موبایل خیلی کار دارد.همه معتقدند بخش همراه مقداری  بالاتر, همگراتر , و یکپارچه تر است چون کل شبکه همراه در کشور یک شرکت است ولی آیا همراه هم آمادگی این یکپارچه سازی را دارد؟نمیدانیم.باید بررسی شود.

همراه  برنامه ۵ ساله اول را اجرا کرد ولی ثابت بخوبی همراه نتوانست اجرا کند.ولی آن زمان هم مفاهیم دیجیتالایز کردن مثل امروز برجسته  نشده بود.بنابراین  همراه  محور برنامه اول را Teleco.1  گذاشت.یعنی ساخت شرکتی در کلاس جهانی (نه در جهان) .

توسعه زیر ساختها ,توسعه خدمات و محصولات, رشد بازمهندسی فرآیندها و مشتری را محور خودش قرارداده بود که حدود ۱۸۰ پروژه بر همین محور تعریف شد.

دلیل دوم.الان برنامه ۵ سال دوم را تعریف کرده, مشاورش هم تعیین دشه است.محور آن توسعه نیست چرا که پلتفرم را باید در برنامه اول آماده می کرد.حدود ده هزار میلیارد تومان در شبکه سرمایه گذاری کرد تا بتواند شبمه و پلتفرم را برای آن دنیا آماده کند.بنابراین محور برنامه دوم سرمایه گذاری برای پلتفرم نیست بلکه در حوزه های دیگر است.روی Teleco.2 خواهد بود که بیشتر مفهومی و نرم افزاری است تا سخت افزاری.چون دنیای دیجیتال بیشتر مفهومی و نرم افزاری است .

یعنی چه؟ چند نمونه می گویم.

ما قبل از طراحی برنامه دوم در حوزه دیجیتال سرویس ها  به مشاور گفتیم گزارشی را آماده کند که بگوید دیجیتال سرویس و دیجیتال ورلد  یعنی چه؟  همراه اول کجای آن است؟آیا می توان در یک برنامه ۵ ساله به آن رسید؟

سه نقش را در آن تعریف کرد.یعنی سه نوع شرکت د راین حوزه وجود دارد.

۱-smart Pipe – ممکن است نخواهید وارد دنیای دیجیتال بشوید.همین چیزی که هستید تعالی بدهید .یعنی مسیر یا پایپی که در آن هستید رشد بدهید.شبکه را کارا و اثربخش کنید.

۲- Smart naibler – یعنی کسی که باید حوزه دیجیتال را توانمند کند.خودش ممکن است شرفیت ورود به دیجیتال را پیدا نکرده باشد و خودش برود سروی ویدئو استریم بدهد یا نرم افزار و اپلیکیشن های حوزه را تهیه کند ولی باید بقیه را تشویق و توانمند کنید.

۳- smart Player – یعنی باید خودت بروی این نقش را ایفا کنی.

ما باید برای یکپارچه سازی ابتدا یاید این نقش را برای خودمان تعریف کنیم.هم در بخش همراه هم در بخش ثابت.می خواهیم خودمان دیجیتال سرویس بدهیم یا می خواهیم دیگرانی که دیجیتال سرویس ارائه میدهند را توانمند کنیم. neible   باشیم, منابع مالی در اختیارشان قرار بدهیم , پلتفرم به آنها بدهیم.سرویس های آنها را پیاده سازی کنیم.

اینها باید روشن شود.بعد از آن چند مفهوم دیگر را هم باید روشن کنیم بخصوص در بخش همراه که بیشترش مفهومی است.اینجاست که من میگویم بسیار سخت است و یک مفهوم ساده نیست

۱- نیروی انسانی است.آیا مدیران ما از بالا تا پایین آمادگی انطباق با این دنیا هستند یا خیر.چون اکو سیستم این دنیا فرق دارد.هنوز نمیدانیم و باید آموزش بدهیم.

آیا مدیران و کارشناسان ما آمادگی پذیرش این مفاهیم را دارند؟ بخصوص در بخش ثابت نقشش بسیار پر رنگ تر است.

۲-  ساختار سازمانی آمادگی چنین انطباقی را دارد یا خیر در همراه؟ آیا لازم نیست ساختار سازمانی تغییر کند? نگاه ما به ساختار سازمانی تغییر یابد؟ اینها در هیئت مدیره همراه بحث می شود.آیا لازم نیست نگاهی اساسی به ساختار سازمانی بیندازیم.

۳- مدلهای کسب و کار باید عوض شود.الان مدل کسب و کار ما فروش محصول است. فروش voice , پهنای باند و اس ام اس. ۹۰ درصد از درآمد ما هنوز از همین محصولات است که می گوییم محصولات سنتی.

از فروش محصولاتی که در دنیا حجم فروشش کم کم پایین می آید قیمتش پایین می آِید .وقتی می گوییم دیجیتال سرویس یعنی برعکس, یعنی ۷۰-۸۰ درصد از درآمد ما از این سرویس ها باشد.

آیا مدلهای کسب وکاری برای این تغییر ماهیتی درامدی تعریف کردیم؟ در دنیای دیجیتال دیگر نقش اساسی را ما بازی نمی کنیم ارائه دهندگان سرویس های ارزش افزده دیجیتال بازی می کنند .

مدل کسب و کاری پیدا کرده ایم که بتوانیم بصورت مسالمت آمیز در کنار آنها زندگی کنیم یا می خواهیم آنها را در بوروگراسی اداری شرکت خودمان آنها را غرق کنیم.

مدل کسب و کار را برای هر دو حوزه باید پیدا کنیم.در حوزه همراه روی آن  کار می شود ولی در حوزه ثابت نیاز به کار بسیار دارد.

۴- مشتریان.حتما مشتریان متفاوت خواهند  شد.مشتریان از سمت مشتریان تک به سمت مشتریان جمع خواهند رفت .مثل B2B  یا خانوار خواهد امد.

وقتی می گوییم دیجیتال سرویس یعنی خانواده از شما یک سرویس می خواهد ممکن است مشتریان ما تک به تک نباشند جمعی بشوند.برای اینها فکر کرده ایم؟

اینها الزاماتی است که دوستان ا در حوزه ثابت باید به آن فکر کنند و ودشان را برای آن آماده کنند.آماده رقابت در فصای دیجیتال باشند .

دوم: گستره یا اسکوپ آن است.

ازکجا شروع کنیم؟ گسترش را تعریف کنیم.برخی شرکتها فقط در مشتری با هم همگرا شدند.شبکه جداست ولی در مشتری با هم هستند .شرکتهای هواپیمایی این کار را کردند.یک شرکت همه را می فروشد.

ما از شبکه شروع کنیم یا از سرویس؟ یا از مشتری شروع کنیم و مشتری را یکی بکنیم.

سوم : نکته بعدی زمان است.

وقتی به عنصر زمان اشاره میکنیم به دو عامل خیلی مهم توجه میکنیم

یکی سهم بازار است.یکی هم Integrity  است در فارسی به آن پیچیدگی می گوییم.پیچیدگی سازمان.

این دو زمان کار را تعیین می کنندباید سهم بازارمان را هدف گذاری کنیم.

هر قدر پیچیدگی سازمان وبروکراسی آن زیادتر باشد سخت تر میشود.

باید بروکراسی را کاهش دهیم.

 

چهارم: در نهایت چالش ها و الزامات است.

آیا این دیجتالایز فرصت است یا تهدید؟ این را همه با فرض اینکه فرصت است جلو میرویم ولی اگر ریسکهای آن را نبینیم …

الزامات:

۱- ریسک churn  شدن است.رفتن مشتری است.اگر این باعث نارضایتی مشتری شود مشتری میرود.چه الزاماتی این ریسک را به حداقلش می رساند.

۲- ریسک قیمت- بسته های تجاری که میخواهیم بدهیم قیمت است.استراتژی قیمتی مناسبی اگر ایجاد نکنیم ودرآمد ما کاهش پیدا کند چه فایده؟

برخی میگویند در کوتاه مدت کاهش درآمد داریم.وقتی وارددنیای دیجیتال می شویم رقبا زیادتر خواهد شد هر جوانی رقیب است چون پلتفرم فراهم کرده یام.

۳- در حوزه نیروی انسانی افراد مناسب راداریم.توسعه و آموزش بسیار مهم میشود.

مفهوم ریسک از بین رفتنی نیست ولی می توان آن را کاهش داد.

۴- ریسک R&D – چند درصد صرف r&D  می شود؟ به بقیه شرکتخ=ها نگاه کنید.باید آمادگی این سرمایه گذاری ها را داشته باشیم که بازدهی ندارد یا بازدهی آن درازمدت است.مدیران و سهامداران ریسک آن را بپذیرند.مگر میتوانی صرف تحقیق و توسعه نکنید؟

اگر این مسائل را فراموش کنیم این دیجتال سرویس یک تهدید خواهد بود و انچه داشته ایم هم از دست خواهیم داد.

جمع بندی:

همگرایی, یکپارچه سازی, FMC و بعد دیجیتال سرویس ها ,  یک پیش نیاز ها و الزامات و ریسکهایی دارد (فقط در حوزه فنی نیست در حوزه های بالاتر هم هست در حوزه  مالی, استراتژی, منابع انسانی مشتریان و در تمامی حوزه ها هست, این را باید کم کم پرورش بدهیم تا در زمانی که وارد این مرحله اجرا می شویم تمام الزامات اجرا را فراهم کرده باشیم والا تبدیل می شود به یک تهدید برای شرکت مخابرات ایران.

[/box]

آنچه خواندید گفته های رئیس هیئت مدیره ارتباطات سیار بود که در مراسم رونمایی از ره نگاشت ایراد شد.

با مطالعه آن , الزامات و ریسکهای ورود به عرصه های جدید بخوبی روشن می شود.

ما منتظر دریافت نظرات شما هستیم.

[box]پی نوشت: پیاده سازی دقیق نوشته از روی صدا و تصویر برای من سخت ترین کار دنیاست.ده دقیقه امتحانش کنید شاید با من هم عقیده شوید. لذا خواهش میکنم از غلط های تایپی, کمبود علائم نگارشی و … بگذرید و بر ما سخت نگیرید.بویژه اینکه می خواهیم در همین دو سه روز تعطیل تکلیف اطلاعات اولیه ره نگاشت را روشن کنیم.[/box]

 

 1. آرمان می گوید

  با سلام
  جامعه ما بر عکس جوامع اروپایی سنتی تر است و هنوز هم ارتباطاتی از لحاظ صوتی (voice ) بر قرار می شود و می توان روی آن سرمایه گذاری کرد .
  بخشی از افراد جامعه ما از لحاظ دانش و آگاهی قادر نیستند با تلفن ثابت یا همراه شماره گیری کنند ( مثلا مادر خودم که سنش بالاست به کمک حافظه گوشی ثابت شماره گیری میکند ) می توان برای این افراد از تکنولوژی نوین استفاده کرد .
  خیلی از شرکتهای بزرگ نیازهای خود را که هزینه بر هستند از شرکتهای کوچکتر دریافت میکنند .
  همانطور که فرمودند در شرکت افراد توانمندی داریم ولی آیا مانند شرکتهای بزرک فنی مرکز تحقیقات و فن آوری در شرکتمان وجود دارد ؟
  می توان بخش بزرگی از سرویسها و برنامه های محتوایی را درون شرکت تولید کرد.

 2. م می گوید

  سالهاست ، وعده هایِ بدون بررسی از قبل می شنویم ، و گرفتاریش را کسانی می کشند که در تصمیم سازی جا نداشته اند!
  آقای سید هاشمی گفتند: فکر می کردیم ۲۵۰۰ نفر بازنشسته ی تشویقی داریم ، شد ۹۰۰۰!!!!!
  این آزار و خطا چه ربطی به آزمایش و خطا داره ،
  و، ..قس علیهذا…….

 3. ناشناس می گوید

  سلام آقای سردبیر
  و دست شما درد نکند
  خوب بود بجای برگردان کردن به متن و با این همه تاخیر که مناسب یک رسانه نیست ، همان فردای روز مجمع صوت را بر روی سایت می گذاشتید . برخی اوقات اثرگذاری صوت برای مخاطب بدلیل اینکه حال و هوای سخنرانی را نیز حس می کند بیشتر است.
  در هر صورت ممنون از شما و خسته نباشید.

 4. ناشناس می گوید

  با سلام خدمت تمامی سروران عزیز
  وبا عرض پوزش
  این شرکت شده جای آزمایش وخطا وما در درون این شرکت درحال فنا شدن هستیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بارگزاری فایل: