مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما

ساختار تفصیلی نیروی انسانی مناطق اعلام شد

مخابرات ما- پس از ماهها انتظار ساختار تفصیلی نیروی انسانی مناطق اعلام شد

توضیح نویسنده :این نوشته صرفا با نگاهی به ساختار نوشته شده است!

مخابرات ما- پس از ماهها انتظار ساختار تفصیلی نیروی انسانی مناطق اعلام شد. اما این ساختار با تقسیم استانها به چند گروه مختلف و با فشردگی محض چنان چیده شده است که حتی چیدن افراد فعلی یک منطقه نیز در این الگو امکان پذیر نیست.به بیان دیگر حتی برای افراد موجود هم کافی نیست.

البته به نظر می رسد این بار شرکت مخابرات ایران بطور کامل به همه بخش های این ساختار فکر کرده و در پی پیاده سازی طراحی  ذهنی قبلی خود بوده است.

بطور مثال این ساختار بدون وجود افراد بالای ۳۰ سال سابقه برای افراد کافی است اما با حضور آنان ناکافی است.بنابراین به نظر می رسد افراد بالای ۳۰ سال چاره ای جز ترک سیستم نداشته باشند.

آنچه دیده می شود این است که ساختار پیشین استانها زیر تیغ حذف سریع و به قصد چابک شدن  فقط به ۴۴ درصد مشاغل قبلی بسنده کرده  و ۵۶ درصد ردیف ها حذف شده است.

در بخش بالا یا تاپ چارت تغییرات زیاد نیست و فقط چند جابجایی بین مشاغل مالی و تجاری دیده می شود اما در چارت رئیس اداره و پایین تر، چاقوی جراحی کاملا ساختار را ناکار و ناکارآمد کرده است. عموما واحد، تبدیل شده به یک کارشناس و هر سه واحد در یک اداره به سه کارشناس تبدیل شده و مجموعا یک واحد را تشکیل می دهند.

البته در ظاهر گفته شده استانها می توانند خودشان هم تصمیم بگیرند و در صورت نیاز واحدی اضافه کنند به شرطی که به تعداد نفرات استان چیزی اضافه نشود ضمن اینکه هر واحد حداقل سه کارشناس داشته باشد.

شاید به نظر شما امر ساده ای باشد اما وقتی الگو را مقابل  خود قرار می دهید و میخواهید در آن اصلاحاتی ایجاد کنید هرگز نمی توانید دو شرط فوق بخصوص تشکیل هر واحد با سه کارشناس را پوشش دهید در حالی که پیش از این همه واحدها با دو کارشناس تشکیل می شده است.

 

به نظر می رسد این بار ساختار هوشمندانه کاهش پیدا کرده است بدون اینکه یک فعالیت از اداره ای کم شده باشد! اگر دوباره با این اطلاعات ساختار را ببینید این نگاه هوشمندانه در جهت کاهش ساختار، بدون کاهش فعالیت هارا خواهید دید.اما همانطور که در زمان حذف روسای مراکز از ساختار سازمانی پیشین نوشتیم که با این ساختار تنها نماینده مخابرات در بین مردم را حذف کرده اید، امروز هم می نویسیم این ساختار، فعالیت ها را سطحی و نمایشی خواهد کرد.تعداد افراد به عنوان کارشناس و سپس واحد، برای عمق بخشیدن به فعالیت ها و انجام درست آن کافی نیست.اگر قصد کاهش نفر داشته اند یا باید فعالیت از سازمان حذف می شد، یا به بخش خصوصی واگذار می شد و یا تغییر حالت می داد (مثلا توسط نرم افزار انجام می شد.

 

بحث مهم بعدی دلایل شرکت مخابرات برای این خودکشی جمعی است که آن را به فرصتی دیگر وا می گذاریم.

40 نظرات
 1. ناصر می گوید

  سلام خدمت اقای سردبیر عزیز
  با عرض خسته نباشید وارد جزئیات ساختار نمی شوم چون نه اطلاع دقیقی وجود دارد و نه اطلاع دهنده مطمئنی…فقط یک سوال قابل مطرح می باشد
  آیا افراد مشغول از طریق خدمات اول و شسکام در ساختار جدید چه از طریق شرکتهای یاد شده و یا چه از طریق پیمانکاران محلی امکان ادامه کارشان وجود خواهد داشت و یا اینکه کنار گذاشته خواهند شد؟
  اگر لطف کنید برای این سوال یک پاسخی از یک مرجع مطمئن بفرمائید عدم آرامش روحی این کارکنان بر طرف میشه؟ ممنون از لطفتان

 2. فنی می گوید

  سردبیرجان بعضی مناطق چارت رییس اداره اضافه شده ولی کارشناس کم هست در اون حوزه تکلیف چیه

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   راستش فعلا در مورد نفرات حاضر در اونجاها حرفی نزدن

 3. ناشناس می گوید

  چرا در ساختار جدید اداره جات عملیاتی مثل روابط عمومی ها حذف شده ؟

 4. ناشناس می گوید

  سلام این تاپ چارت را از کجا میتوانیم ببینیم ?

 5. مجید می گوید

  چارت جدید را کجا میشه دید؟

 6. ناشناس می گوید

  سلام ما که چارتی را هنوز ندیدیم می گویند محرمانه است !!! احتمالا اول برای تقسیم بین خودشان ودر آخر اطلاع رسانی برای کارکنان

 7. عدالت برای همه می گوید

  چرا در بخش تاپ چارت هیچ کاهشی انجام نشده
  و تمام حذف شده ها خلاصه شده در کارشناس مسول ها

  مدیری که به تعداد انگشتتان یک دست هم نیرو ندارد چه نیازی هست که مدیریت برای آن در نظر گرفته شود کماکان

  همیشه همین طوری است در راس هرم هیچ تغییری واسه حقوق و مزایا ایجاد نمیشه در مخابرات مناطق
  ولی در قسمت های پایین همون مسئولیت رو هم حذف کرده اند

  1. تیزبین می گوید

   به خاطر اینکه اینها … هستند و وقتی یک پستی بگیرن دیگه نمیشه ازشون گرفت! مجبور هستن مادام همون حقوق را بهشون بدن. حالا فکرش را بکن سمتهاشون حذف میشد. اونوقت کلی رییس اداره یا کارشناسمسئول و کارشناس داشتیم که حقوق مدیریتی میگرفتن و کار هم که نمیکردن چون فقط جلسه رفتن بلدن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here