مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما
محرم عاشورا

نگاهی به توافقنامه پیشنهادی وزارت ارتباطات به مخابرات برای توسعه فیبر نوری

مخابرات ما- نگاهی تحلیلی به توافقنامه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مخابرات برای توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری

مخابرات ما- در فضای رسانه از توافقنامه ای گفتگو می شود که قرار بوده   بین شرکت مخابرات ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات  منعقد گردد. با اینکه از این توافقنامه بسیار صحبت می شود اما متن آن را ندیده بودیم.با زحمت فراوان دسترسی ما به تصویر ناخوانای این متن ممکن شد لذا آن را دوباره تایپ و در اختیار شما قرار می دهیم.

این هم متن pdf  آن که می توانید دانلود کنید.

 دانلود توافقنامه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

گفته شده است که این توافقنامه می توانسته مخابرات ایران را از شرایط فعلی نجات دهد اما ما هر چه در متن دقت کردیم چیزی به عنوان حلقه نجات ندیدیم اما در عین حال از مطلعین خواستیم بررسی فنی خود را برای ما ارسال کنند.آنچه در زیر می خوانید تحلیل یکی از متخصصین در باب همین توافقنامه است اما قطعا مایل هستیم نظرات فنی شما را نیز در بخش کامنتها و پیام ها بخوانیم.

تحلیل یکی از آگاهان نسبت به متن توافقنامه:

سلام علیکــــم ؛
اخیراً شنیده بودم  برخی از مسئولین بیان کرده اند که وزارت ارتباطات تفاهمنامه یا موافقت نامه ای را به شرکت مخابرات ایران داده است که اگر آن را امضاء می کرد از مشوق ها و اعتبارات آن بهره برداری مناسبی  میکرد و به نحوی شرکت را مقصر عدم امضای توافه نامه قلمداد می کنند اما با مطالعه متن ارسالی در خصوص موافقت نامه ارسالی می توانم نکاتی را ذکر کنم.همین ابتدا بگویم که  با این چارچوب نه تنها مخابرات  به هیچ وجه   نفعی از موافقت نامه نمی برد بلکه ابهامات زیادی در آن وجود داشته که بایستی برطرف گردد.

برخی از نکات حائز اهمیت توافقنامه پیشنهادی اجرای توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات:

۱- با وجود اینکهاین متن به  عنوان سند موافقنامه ذکر شده اما در مقدمه آورده شده مفاد آن برای طرفین لازم الاجرا است.  این ذکر با ماهیت توافق در تناقض است.

۲- در حالیکه مصوبه ای تحت عنوان ۳۳۲ به  شرکت مخابرات ابلاغ نشده و محتویات و آثارمالی، حقوقی، فنی و… آن برای این شرکت نامشخص است در ماده ۳ (تعهدات دارنده پروانه) تکلیف گردیده است ظرف ۲ ماه مصوبه اجرایی گردد. چگونه می توان بدون اطلاع از محتوای مصوبه ای، متعهد به اجرای آن شد!

۳- در حالیکه شرکت مخابرات ایران با کمبود شدید نقدینگی و منابع مالی مواجه است وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بدون تامین نقدینگی پیشنهاد می نماید این شرکت نسبت به اجرای پروژه هزینه بر FTTH/B اقدام نموده و صرفاً در صورت کسب درآمد و پس از تایید سازمان تنظیم مقررات، بخشی از حق السهم پرداختی به دولت به عنوان مشوق بخشیده خواهد شد .

۴- این توافقنامه هیچ جریان نقدینگی برای شرکت مخابرات ایران‌ تخصیص نمی دهد و برای ایفای تعهدات در بندهای متعدد این توافق نامه و مصوبات اشاره شده در آن، شرکت مخابرات ایران باید اقدام به تامین منابع مالی نماید که در شرایط فعلی هزینه مالی قابل توجه ای به شرکت تحمیل خواهد کرد.

۵- نه تنها هیچ منبع مالی دارای نقدینگی در پیشنهاد وزارت  ارتباطات و فناوری اطلاعاتدر نظر گرفته نشده ، بلکه با هر عدم ایفای تعهدی که به تشخیص سازمان تنظیم مقررات برسد، شرکت مخابرات ایران تا ۵ درصد درآمد شناسایی شده در صورت های مالی خود می بایست جریمه پرداخت نماید. به عنوان مثال در صورت عدم اجرای توسعه فیبر نوری در یک شهر با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر و با تشخیص سازمان تنظیم مقررات ، با امضا توافق نامه  شرکت مخابرات ایران می پذیرد که تا سقف ۱۰۰۰ میلیارد تومان جریمه پرداخت نماید.

 

در پایان باید ذکر کنم  با توجه به طرح کلان پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،  به صورت واضح مشخص است که سازمان تنظیم مقررات و به طریق اولی وزارت ارتباطات نه تنها هیچ مشوق و تامین منابع مالی برای شرکت مخابرات جهت توسعه شبکه دسترسی برای نیل به اهداف شبکه ملی اطلاعات در نظر نداشته ، بلکه با جرایم سنگین و ارائه طرحی  غیر منطقی  در جهت عدم موفقیت ایجاد شبکه ملی اطلاعات در کشور گام برداشته است.

به نظر می رسد این طرح در قالب توافقنامه نمی گنجد اما شاید بتوان به عنوان دستوری اداری از سوی سهامدار بزرگ شرکت تلقی کرد.اما با توجه به وضعیت کنونی شرکت، سهامدار  برای تامین نقدینگی طرح  قطعا باید پیشنهادی داده باشد.

 

حالا نوبت شماست.نظرات فنی خود را برای ما بنویسید و ارسال کنید.

19 نظرات
 1. آینده مخابرات می گوید

  به نظر بنده اینجا برمیگرده به سیاست مدیران مخابرات که بتونن با دولت به توافق خوبی برسند نه اینکه کلا بزنن زیر همه چیز و قهر کنند
  چطور شرکت های کوچک و شهرداری ها توافق کردند و در حال انجام پروژه می باشند و براشون سود داره ولی برای مخابرات خیر!!!؟؟
  همین الان ثبت نام یک خط ftth دو میلیون تومان برای کاربر هزینه داره و بعدش ماهانه کلی هزینه حجم اینترنت دارند که سودش کم نیست!!
  و حال آنکه باید مدیران مخابرات آینده نگر باشند چون دیگه داره کابل های مسی کم کم شایدم بزودی منسوخ میشه و کاربرد خودشونو از دست می دهند و در نتیجه تلفن ثابت سنتی محکوم به شکست خواهد بود .
  (و اون مدیری که میگف نمیزارم این کشتی مخابرات سوراخ دیگری بشه دارند با دستهای خودشان غرقش می کنند )

 2. جلیل می گوید

  با این طرح دولت مطمئن شدم که مخابرات هم مانند خیلی بخشهای دیگر تا پایان کار دولت به قهقرا خواهد رفت.! امان از سیاستگزاران بیسواد و نادان ….

 3. همکار می گوید

  به نظر من دولت باید برای ارتباطات روستایی به مخابرات یارانه پرداخت کنه. حقوق کارگزار مرکز فقط چندین برابر درآمد مرکز مخابراتیه. این که استناد کنند به بندی در پروانه شرکت مخابرات در زمان واگذاری قابل قبول نیست. همانگونه که به ۳۸ صندوق بازنشستگی ،یارانه و تسهیلات پرداخت میکند و همانگونه که به خودروسازیها و خیلی صنایع زیان ده دیگر تسهیلات حمایتی پرداخت میکند باید به مخابرات هم پرداخت کند وگرنه سرنوشت نیشکر هفت تپه عن قریب در انتظار مخابرات و کارکنان است.

  1. هایده می گوید

   همکار محترم چشم شما حقوق مدیران رده بالارو نمیگیره همون دوقرون حقوق بدبخت ترین قشر رو می بینه ای کاش کارگزار میشدی تا درک میکردی

  2. یه بنده خدا می گوید

   مخابرات رو سهامداراش با این شروط قبول کردن و خصوصی شده و همه قبول دارن بد ترین خصوصی سازی ایران بود و باید اصلاح بشه یا برگرده به دولت!

 4. علی می گوید

  احکام جدید رو بزنید شرم باد برشما با اینکه همه چی کلی افزایش قیمت داشته انگار نه انگار ما منتظریم

 5. هد فامیل از مرکزی می گوید

  عزیزتر از جان من گیرم مخابرات پروژه فیبر نوری یا همان FTTHرو هم اجرا کرد با خدا تومن و دلار سرمایه چه تضمین و ضمانت اجرایی وجود داره که چندین سال بعد دوباره همین داستان تعرفه رو واسه اونم پیاده نکنن داداشم . سرمایه گذار دنبال برگشت سرمایه و سود در زمان معقول است و قطعا با دستوری بودن تعرفه هاهیچ سرمایه گذاری انجام نخواهد شد چون ممکن است با یک دستور کل سرمایه سرمایه گذار سوخت شود…

 6. خدمات اولی از یاسوج می گوید

  سلام سردبیر جان،، یه نامه به تاریخ ۸/۳/۴٠۱ اومده بیرون که در تاریخ ۳۱/۶/۴٠۱ مناقصه بر گزار میشه .. خواستم پیگیری کنید حالا تبدیل وضعیت هبچی، حداقل پای پیماکاران محلی دوباره باز نشه

 7. رنجبرازخراسان می گوید

  دریک جمله میگوییم
  بی مایه فتیراست
  تا پول ونقدینگی به کارکنان و پیمانکاران و مجریان تزریق نگردد بادستور و بخشنامه و طبل توخالی هیچ اقدامی صورت نگرفته وفقط آمارهای قلابی وغیرواقعی به مسولین شرکت ابلاغ خواهدشد پرداخت معوقات کارکنان و طلبکاری پیمانکاران باید هرچه سریعتر پرداخت گردد تا تلاش وامید به دلها بازگردد

 8. ناشناس می گوید

  اگه‌نون
  وآب داشت
  که‌به‌ما‌نمیدادن
  بزرگتر مخابرات
  انجام‌میداد‌جیگر

 9. یه بنده خدا می گوید

  سلام خدمت همه همکاران عزیز

  خب عزیز من طبق قانون دولت فقط میتونه یه سری مشوق برای بخش خصوصی ایجاد کنه و اینکار رو هم کرده و ۹ اپراتور قرار داد بستند ولی نمیتونه به بخش خصوصی کمک مستقیم کنه با اینکه سال گذشته این کار رو فقط برای مخابرات کرده و گفته امسال هم این کمک رو میکنه(دولت با هزینه خودش ظرفیت انتقال مخابرات رو بالا برد با اینکه وظیفش نبود)!

  این عزیزان هم دارن همه رو به یک چشم میبینند و عادلانه برخورد میکنن و این انتظار شما که مخابرات رو تافته جدا بافته ببینند خواسته غیر معقولی هست!

  این رو هم فراموش نکنید که مخابرات به خاطر سیاست ها و مدیریت اشتباه سهامداران و مدیرانش به این روز افتاده و مشکلاتش از زمان اون خصوصی سازی کذایی شروع شد و مربوط به فقط امروز و دیروز نیست و مطمئن باشید با بالا بردن تعرفه ها هم تغییر خاصی ایجاد نمیشه چون ساختار مخابرات مشکل داره و باید اصلاح بشه!

  یا حق

 10. شدار می گوید

  نمی‌دونم چطور شده مخابرات کلا ول کرده ما افتادیم دنبال قراردادها و تعرفه و … عجیب نیست ؟؟ مگه میشه سازمان به این عریض و طویلی یه حقوقی قوی برای بستن قرارداد محکم با یک شرکت نداشته باشه؟ مگه میشه ؟؟؟

 11. جواد می گوید

  از احکام چه خبر..همه فقط منتظر این خبر هستن

 12. ناشناس می گوید

  وله کن،بابا حوصله داری

 13. همکار می گوید

  با سلام
  اعداد مندرج در متن توافقنامه بسیار پایین است. هزینه اجرای فیبر و تجهیزات FTTH بسیار بیشتر از این است. دولت باید موظف به پرداخت قیمت تمام شده خدمات گردد.

 14. همکاررسمی می گوید

  مثل قراردادترکمن چای بین ایران وروس هامیمونه

 15. حشمت می گوید

  سلام..امضا متن به اصطلاح توافقنامه چیزی شبیه قرارداد ترکمانچای و ..بوده…واین از کرامات اعاظم پر ثواد مخابراط و حوش فوغ مالی عیشان عصط.

 16. ناشناس می گوید

  همش کشکه
  بگوئید معوقات بازنشستگان را کی میدهید.

 17. کارشناس خسته می گوید

  موضوع جالب و البته تلخ دیگه راجب این توافق دستوری اینه که حتی وزارت ارتباطات برای تحقق طرح ها و وظایف خود برای دستیابی به وعده داده شده توسط وزیر در مورد ایجاد میلیونی فیبر هم هیچ اشاره ای به موضوع افزایش منطقی تعرفه نکرده !!!!
  فقط موندم چطور مدیران مخابرات میگن وزیر موافق و پیگیر افزایش تعرفه هست!!!!
  فکر کنم هم وزیر هم مدیران ما پرسنل رو سرکار گزاشتند….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here