مخابرات ما
خبرگزاری مخابرات ما

چرا شسکام یا خدمات اول، ناک نشد!

مخابرات ما- دو شرکت پیمانکاری و تامین نیرو در مخابرات کشور، می توانستند تبدیل به ناک شوند…

مخابرات ما – شرکت ناک در همراه اول، آنقدر قدرت خواهد گرفت که در همراه اول نیز مدیر انتخاب کند!آنجا که حساب های بانکی قوی تر و پرداختی های پیمانکارانه تر وجود داشته باشد قطعا مرکز تصمیم گیری های مهم خواهد شد.

امروز شرکت ارتباطات سیار، فعالیت هایش را بدون واسطه به ناک می دهد! ناک خود یک واسطه است تا عملیات را به دیگر پیمانکاران از جمله مخابرات مناطق بسپارد. در جلسه ای یکی از مدیران حرف جالبی زد که برای من بسیار دردناک بود. ایشان می گفت: پیمانکاران محلی علاقمندی بیشتری دارند که با ناک همکاری کنند تا با مخابرات مناطق!

دلایل آن کاملا روشن است! پرداختهای مناسب و به موقع، اولین نیاز یک پیمانکار است.اما سوال این است شرکت ناک این حجم از پرداختی ها را چگونه تامین می کند در حالی که دیگر شرکتهای پیمانکاری در مخابرات و همراه اول تا مرز ورشکستگی رفته اند!

نمونه روشن آن دو شرکت خدمات اول و شسکام است.پرداخت پول به این شرکتها با هزار مشکل همراه است.در نهایت هم با حاشیه سود دو و نیم درصدی یا سه درصدی پرونده شان بسته می شود.ضمن اینکه پرداختی ها به این شرکت ها در حد تامین حقوق مستقیم کارکنان آنان است (بدون بیمه و…) .

 

چرا شرکت های خدمات اول وشسکام، در مخابرات ایران به ناک تبدیل نشدند؟

فعالیت ها قانونی است  اما امکاناتی که به ناک داده می شود به هیچ شرکت دیگری داده نشده است.آن تخم دو زرده ای که ناک در استانها می گذارد (حداقل) حاصل پرداختهای منظم و به اندازه کافی است که توسط همراه اول تغذیه می شود!

مدیر گذشته مخابرات، شرکتهای شسکام و خدمات اول را آنقدر محدود کرد که در حد (عدم زیان) فعالیت کنند اما حتی او هم حریف ناک نشد. امروزه ناک در استانها به دلایل گفته شده پیمانکاران را به سمت خود می کشد بطوریکه مناقصات مخابرات بدون مشتری می ماند!

 

باز هم تاکید می کنیم اصولا بحث غیر قانونی بودن یک فعالیت نیست، اما می گوییم اگر همراه اول می تواند پیمانکارانی مثل ناک را لای پر قو بزرگ کند چرا در مقابل استانها این چنین بی پروا، حسابگر و غیر قابل انعطاف است.

حسابگر و غیر قابل انعطاف، نه به معنای اینکه رعایت حال استانها را بکند! اصلا! بلکه طبق قراردادش عمل کند.یک نمونه ذکر کنیم و پرونده را ببندیم.تعداد سایتهایی که همراه اول به استانها اعلام کرده بود ۴ برابر تعداد سایتهایی است که اینک به استانها سفارش کار داده.

مثلا به یک استان ۶۰۰ سایت سفارش داده. استان در بسیاری از این سایتها کار کرده هزینه داده … اما یک باره ۷۵ درصد از این سایتها حذف شد.همراه اول اعلام کرد به دلیل کمبود نقدینگی بقیه سایتها را حذف کرده است! هزینه مخابرات مناطق و ضرر و زیان حاصله از این نوع کار را چه کسی پرداخت می کند؟!

 

کار کردن با همراه اول شده است حکایت دهقان های قدیمی و کدخدا! همه کار می کردند ولی اختیار دست کدخدا بود و حتی بقدر بخور و نمیر نیز به بقیه نمی داد! حالا ناک در نقش نماینده بی چون و چرای کدخداست!

 

11 نظرات
 1. مطلع می گوید

  یک هزارم توجهی که به ناک شده به عبارت دیگر یک هزارم رانتی که به ناک دادند به شسکام می شد امروز شسکام دیگری داشتیم.

 2. ناشناس می گوید

  جناب سردبیر سلام علیکم لطفاً به شدت پیگیر اوضاع فجیع وناهنجار وظلمی که آقای سلطانی وهیئت مدیره آنها باما میکنند شوید خسته شدیم ازاین مخابراتی که متولیان آنها سالیانی است به ما ظلم میکنند چون دراین مملکت کسی نیست که به داد مامیرسد این پولهای هنگفت کجا می‌روند این سرمایه عظیم آخر به کجا میرود خسته شدیم به معنای واقعی نفسمون بریده شد ازعده ایی هستند هرروز باهرحیله وارد میشوند یک ساعت میگویند حساب ما بسته شده توسط مالیات یک ساعت میگویند نقدینگی نداریم یک ساعت میگویند تعرفه را ببرند بالا مشکل مخابرات حل میشه یک ساعت میگویند هراستانی خودش مکلف واریز حقوق نیروها میشوند الان میخوان مارابه بیست سال قبل برگردونند میخوان چکار کنند این مخابرات کسی جلودارش نیست همه چی راقطع کردند خواربار بازنشستگان مظلوم راقطع کردند این هفت ماه نمی‌توانند حقوق نیروهای شرکتی را تامین کنند این همه شیطنت ودروغ تاکجا میخوان برسند یا لابد از نظرشان حق باخودشون هست

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   کسی هست که بگه حق با من نیست؟
   متاسفانه سال به سال وضع بدتر شده

 3. زمان می گوید

  کدخدایی که گمان کرده خدای ده ماست
  بینوا بیخبر از حال و هوای ده ماست

 4. آگاه می گوید

  شرکت ناک عامل پولشویی و خروج سود از دست سهام دار عام است و هیچ حسابرسی در این خصوص برایش وجود ندارد جز حساب سازی مالی.اکثر پدید آوردگان و ذینفعان اولیه تی سی تی مطمئناً دیگر در راس شرکت نیستند تا حمایتش کنند،شستکام که ذینفعانش همین کارکنان بینوای مخابرات هستند.همه چیز معلوم است.

 5. خدمات اول می گوید

  ناک نیستن ولی اسفناک چرا. بابا با این گرونی شکم زن و بچه رو چطور سیر کنیم؟ یا درشو گل بگیرید یا حقوق رو به موقع بدین. خطاب به مدیران البته. سردبیر تاج سر مایی.

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   مخلصیم بخدا

 6. شهلا می گوید

  سلام ناک بشه نشه هیچ فرقی نمیکنه حقوق مارو بدید قسط واجاره بایدبدیم امروز سی ام

 7. گوشه نشین می گوید

  با سلام جناب سر دبیر بعنی منظور تون اینه شرکت ناک کار رو اززیرمجموعه شرکت مخابرات میگیره به خود مخابرات و یا غیر واگذار میکنه میتونم بپرسم دقیقا کار این شرکت چی

  1. سردبیر - مخابرات ما می گوید

   شرکت ناک کار رو با رقم های بهتری از سیار میگیره
   بخشی رو با قیمت به درد نخور میده به استانها
   بخشی رو با شرایط مناشب میده به پیمانکاران محلی

 8. ناشناس می گوید

  صد درصد ناک وابسته به مدیران است و در آن سهم دارند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop files here